Chlum u Třeboně
Chlum u Třeboně
Městys Chlum u Třeboně leží v Jihočeském kraji, přibližně 12 kilometrů jihovýchodním směrem od Třeboně, v okrese Jindřichův Hradec. Jde o významné letovisko v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, nacházející se u rybníka Hejtman. Desítky zdejších kempů a penzionů nabízejí ideální zázemí pro převážně letní rekreaci. Chlum je rozdělen na dvě části Koštěnickým potokem. Na pravém břehu najdeme budovu…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Jindřichův Hradec
- Obec
- Chlum u Třeboně
Městys Chlum u Třeboně leží v Jihočeském kraji, přibližně 12 kilometrů jihovýchodním směrem od Třeboně, v okrese Jindřichův Hradec. Jde o významné letovisko v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, nacházející se u rybníka Hejtman. Desítky zdejších kempů a penzionů nabízejí ideální zázemí pro převážně letní rekreaci. Chlum je rozdělen na dvě části Koštěnickým potokem. Na pravém břehu najdeme budovu bývalého pivovaru a zámek, který je v současné době využíván jako ubytovna pro turisty. Na levém břehu si pak přijdou na své zvláště milovníci nákupů, neboť zde stojí rozsáhlé obchodní centrum. Nechybí ani sprotovní areál či tovární komplex skláren. Okolní příroda je jako stvořená k cyklistickým či pěším výletům, o houbaření ani nemluvě. V současné době žije v Chlumu u Třeboně přibližně 2 100 obyvatel na území o katastrální výměře 47,37 km².
Historie
První písemná zmínka o vsi ležící v místech za dnešním kostelem objevuje na konci 13. století. Historicky ověřitelný záznam však pochází až z roku 1399, kdy poplužní chlumecký dvůr odkoupil špitál na Svinenském předměstí v Třeboni. Ves i s okolním panstvím ovládali na počátku 15. století mocní Rožmberkové. O sto let později patřil Chlum Volfu Krajíři, který se zasloužil o rozsáhlou výstavbu rybniční sítě. Na počátku 17. století přešlo chlumecké panství do majetku rodu Slavatů. Na konci téhož století se majitelem Chlumu stal Jan z Fünfkirchenu. Od jeho potomků jej odkoupil v roce 1834 Eduard hrabě Stadion – Thannhausen, aby jej v roce 1861 prodal Františku V., vévodovi z Modeny-Este. Po jeho smrti přešlo panství do majetku Františka Ferdinanda. Ten zásadním způsobem omezil průmyslovou výrobu v Chlumu a vytvořil z něj své oblíbené letní sídlo.
V období po vzniku samostatné Československé republiky připadl Chlum u Třeboně do majteku ředitelství státních lesů a statků v Praze. V této době patřil k oblíbeným letním letoviskům mnoha vládních činitelů. Kromě nich sem s chutí zajížděli i skauti a trampové, pro jejichž aktivity byla okolní přiroda jako stvořená. Po skončení druhé světové války byla okolní krajina postupně přeměněna v komplex desítek zemědělských statků a podníků. V současné době se sem vrací stále více návštěvníků, kteří městys i okolí využívají k rekreačním účelům.
Co je k vidění
Upozorňujeme zvláště na zámek Chlum u Třeboně, postavený na počátku 18. století. Ze sakrálních staveb zaujme zvláště kostel Nanebevzetí Panny Marie či zajímavá Křížová cesta. Ozdobou náměstí je zachovalá kašna a historicky cenný objekt radnice. Rozlehlý rybník Hejtman je určen převážně k rekreačním účelům. Pro milovníky sportu doporučujeme návštěvu sportovního areálu na sídlišti Františka Hrubína.
Zajímavost
Z pravidelných sportovních akcí vypichujeme tradiční fotbalový turnaj "Memoriál Františka Pavlíka", či podzimní přespolní běh okolo rybníka Hejtman.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1363 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz