Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Český Těšín

Český Těšín

Město Český Těšín leží ve Slezsku na hranici s Polskem, ve východním výběžku České republiky. Představuje jeden z nejvýznamnějších a nejvytíženějších hraničních přechodů do Polské republiky. Rozkládá se na západním břehu hraniční řeky Olše. V Českém Těšíně žije více než 25 tisíc obyvatel na ploše 3 381 ha. Každoročně se zde odehrává velké množství kulturních festivalů a přehlídek.HistoriePůvabná …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Český Těšín leží ve Slezsku na hranici s Polskem, ve východním výběžku České republiky. Představuje jeden z nejvýznamnějších a nejvytíženějších hraničních přechodů do Polské republiky. Rozkládá se na západním břehu hraniční řeky Olše. V Českém Těšíně žije více než 25 tisíc obyvatel na ploše 3 381 ha. Každoročně se zde odehrává velké množství kulturních festivalů a přehlídek.

Historie

Půvabná legenda klade mytické založení Těšína na počátek 9. století. Písemné prameny se o Těšíně poprvé zmiňují v roce 1155, kdy byl zdejší hrad Tescin střediskem hradského obvodu. Z rozrůstajícího se podhradí na opevněném ostrohu nad řekou Olší, vzniklo v průběhu 13. století město. O několik desítek let později se zde usídlil Měšek I. Piastovec, který založil těšínskou linii Piastovců a stal se i prvním knížetem sídlícím na těšínském hradě. Význam města rapidně vzrostl a Těšín se stal obchodním a správním centrem celého regionu.

Vládu v Těšíně si udrželi Piastovci až do roku 1653, kdy zemřela poslední těšínská kněžna. Celé knížectví připadlo následně Habsburkům, kteří zde vládli až do roku 1918. Těšín se postupně stal významnou obchodní křižovatkou a obdržel od svých knížat řadu výsad a privilegií. V roce 1779 se do Těšína upínaly zraky celé Evropy. Marie Terezie zde ve společnosti delegátů sedmi zemí podepsala tzv. Těšínský mír, který ukončil válku o bavorské dědictví. Závěr 18. století však přinesl městu i katastrofální pohromu, kdy téměř celé město i se zámkem podlehlo ničivému požáru. Nová výstavba zásadně proměnila architektonickou podobu města.

Opětovného rozvoje se město dočkalo po roce 1870, kdy byl zahájen provoz na košicko-bohumínské dráze. Během první světové války zde dokonce sídlil generální štáb a hlavní velitelství rakousko-uherské armády. Po skončení války se o zdejší území vedly rozsáhlé spory. Jejich výsledkem bylo vytvoření hranice mezi Československem a Polskem, která procházela právě Těšínem. Po dramatických událostech druhé světové války byla obnovena hranice mezi Polskem a Československem procházející městem. Mosty na Olši mezi Cieszynem a Českým Těšínem se staly zřejmě nejvýznamnějším hraničním přechodem mezi Polskou republikou a Československem.

Co je k vidění

Centrum Českého Těšína bylo vybudováno ve 20. letech 20. století a představuje klasickou ukázku meziválečné architektury. K církevním památkám města patří evangelický kostel Slezské evangelické církve (1932), kostel Německé evangelické církve (1927) či starší novogotický kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z konce 19. století. Památku obětí bývalého zajateckého tábora připomíná pomník postavený v roce 1973. Pozoruhodnou stavbou Českého Těšína je i budova gymnázia, vystavěná v roce 1932.

Zajímavost

Vydá-li se návštěvník západním směrem od města, narazí brzy na dvě přehradní nádrže (Těrlicko a Žermanice), které lze využívat k rekreačním účelům. Milovníky pěších či cyklistických tras jistě potěší jejich velká koncentrace ve městě i okolí. Prochází zde i dvě dálkové cyklotrasy (Cyklistický okruh Euroregionem Těšínské Slezsko a Cyklotrasa Radegast).

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete