Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Český Krumlov

Český Krumlov

Město Český Krumlov je okresním městem v Jihočeském kraji, ležícím přibližně 20 kilometrů jihozápadním směrem od Českých Budějovic, pod hřebenem Blanského lesa. Protéká tudy řeka Vltava, což zajistě vědí tisíce vodáků, kteří tudy za mnoho desítek let propluly. Město je pro svou kulturní, uměleckou a historickou hodnotu označováno jako perla jižních Čech. Jako jedna z nejznámějších památkových rez…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Český Krumlov je okresním městem v Jihočeském kraji, ležícím přibližně 20 kilometrů jihozápadním směrem od Českých Budějovic, pod hřebenem Blanského lesa. Protéká tudy řeka Vltava, což zajistě vědí tisíce vodáků, kteří tudy za mnoho desítek let propluly. Město je pro svou kulturní, uměleckou a historickou hodnotu označováno jako perla jižních Čech. Jako jedna z nejznámějších památkových rezervací je součástí světového kulturního dědictví UNESCO (od roku 1992). Jedná se o jedno z nejvýznamnějších a turisty nejnavštěvovanějších center celé republiky. Středověké centrum města je od roku 1963 městskou památkovou rezervací. Okolní příroda spadá do oblasti Šumavského podhůří a Blanského lesa. Vede tudy několik značených stezek pro cyklisty i pěší turisty (oblast Blanského les, České Budějovice, vodní nádrž Lipno). Každoročně se zde odehrává velké množství kulturních, sportovních i společenských akcí ( Hudební festival Český Krumlov, Ekofilm, Historický maškarní ples Inkognito, divadelní představení v divadle s otáčivým hledištěm, festival komorní hudby apod.). V současné době žije v Českém Krumlově přibližně 13 500 obyvatel na území o katastrální výměře 22,16 km².

Historie

V nejstarších záznamech byl Krumlov označován jako Krumlov nad Vltavou a přídomek Český se k němu započal připojovat až po skončení husitských válek. Již na počátku 13. století zde byl synem Vítka z Prčice založen hrádek, který je historickými prameny doložen poprvé v roce 1253. Město pak bylo založeno v meandru řeky Vltavy v roce 1274. Historické anály jej zaznamenávají poprvé v roce 1309 v souvislosti s listinou Jindřicha I. z Rožmberka. Po vymření krumlovské větve rodu Vítkovců (1302) měly jejich državy připadnout královské koruně. Jindřich z Rožmberka si však na králi Václavu II. vymohl převedení krumlovských panství do držení Rožmberků. Ti sem přesídlili svůj dvůr a učinili z Českého Krumlova hlavní rodové sídlo. Šlo o zlatý věk pro město.Rozvíjela se řemesla, došlo k výstavbě privátních i obecních objektů, v platnost vstoupila i rozličná městská práva. Hlavním hybatelem rozkvětu města byl slavný šlechtic Petr I. z Rožmberka. Ten sem přivedl početnou židovskou komunitu, povolal klarisky a františkány, založil kostel sv. Víta a zasloužil se o rozmach celého rožmberského panství. Během husitských válek se o stabilizaci města a jeho obyvatel zasloužil nejvíce Oldřich II. z Rožmberka. I období renesance přineslo Českému Krumlovu mnohá pozitiva, o které se nejvíce zasloužil politik a umělecký mecenáš Vilém z Rožmberka. Ten se zasloužil o spojení samostatné městské části Latránu se Starým městem. Zadlužený Petr Vok z Rožmberka byl donucen postoupit měst císaři Rudolfovi II., který sem umístil svého syna dona Julia d'Austria. Po vypuknutí třicetileté války přidělil nový král Ferdinand II. Habsburský město štýrskému rodu Eggenberků, kteří ho na oplátku vydatně finančně podporovali. Po vymření rodu Eggenberků na počátku 18. století nastoupili do Krumlova jejich dědicové - Schwarzenberkové. Zvláště za vlády Josefa Adama ze Schwarzenberku se Krumlov stal jedním ze společenských center nejen českého království, ale celé střední Evropy. V 19. století se ke společenskému věhlasu přidala i ekonomická prosperita podporovaná rozvíjejícím se průmyslem. Došlo ke zboření městských hradeb, otevření dvou pivovarů, dvou papíren či továrny na sukno. Výnosem ministerstva vnitra z roku 1920 byl název města Krumlov definitivně nahrazen názvem Český Krumlov.

Co je k vidění

Ozdobou města je zdejší zámek, který je po Pražském hradě nejrozsáhlejším zámeckým areálem v ČR. Původní gotický hrad byl přestavěn v renesančním slohu a skládá se z Dolního a Horního hradu. Zámek se zámeckými zahradami pak spojuje most Na plášti. Ve 2. polovině 16. století byly založeny zámecké zahrady, v jejichž areálu můžeme obdivovat kaskádovou fontánu, barokní letohrádek Belárie či unikátní otáčivé hlediště pro divadlo. Již zdálky návštěvníka upoutá i gotický trojlodní kostel sv. Víta, postavený v první polovině 15. století. Historická část předměstí nazvaná Plešivec byla prohlášena samostatnou městskou památkovou zónou. V objektu bývalého barokního semináře sídlí v současné době vlastivědné muzeum. Pozornosti návštěvníků by neměla uniknout renesanční budova radnice, kašna s mariánským morovým sloupem či renesanční budova městského pivovaru (dnes sídlo Mezinárodního kulturního centra Egona Schieleho). Při procházkách kouzelnými zákoutími středověkých uliček si nenechte ujít ani návštěvu bývalé části města Latrán, kde se nachází areál kláštera minoritů a klarisek s kostelem. Latrán obepínají městské hradby, pocházející z 15. století. Díky finančním prostředkům investovaným do opravy města v 90. letech minulého století se Český Krumlov řadí k nejkrásnějším městům v České republice. Zájemcům o výlet k zajímavým místům v okolí doporučujeme hrad Rožmberk, cisterciácký klášter ve Vyšším brodě, klášter Zlatá Koruna či zámek Hluboká nad Vltavou.

Zajímavost

Nezapomenutelným výletem může být cesta na nejvýše položené místo v okolí, vrchol hory Kleť (1083 m.n.m.). Na Kleti totiž stojí rozhledna, poskytující nezapomenutelný výhled na celé město. Navštívit zde můžete i historickou budovu hvězdárny. V zimních měsících pak Kleť poskytuje dostatek příležitostí pro náruživé lyžaře.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete