Český Jiřetín
Český Jiřetín
Příhraniční obec Český Jiřetín leží v Ústeckém kraji, v okrese Most, na soutoku Flájského a Bystrého potoka. Okolí obce je lemováno vrcholky Krušných hor. Jde o vyhledávané místo pro celoroční rekraci. V letních měsících se desítky turistů vydávají poznávat okolní přírodu po značených stezkách, přičemž tou nejznámější je naučná stezka Flájská hornatina. Turistický ruch je podpořen i hraničním pře…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Most
- Obec
- Český Jiřetín
Příhraniční obec Český Jiřetín leží v Ústeckém kraji, v okrese Most, na soutoku Flájského a Bystrého potoka. Okolí obce je lemováno vrcholky Krušných hor. Jde o vyhledávané místo pro celoroční rekraci. V letních měsících se desítky turistů vydávají poznávat okolní přírodu po značených stezkách, přičemž tou nejznámější je naučná stezka Flájská hornatina. Turistický ruch je podpořen i hraničním přechodem do sousedního Saska. Jižně od obce se rozkládají lyžařské sjezdovky a vede tudy i vyhledávaná Krušnohorská lyžařská magistrála. Z východu na Český Jiřetín navazuje chatová osada Horní Ves, která nemá státu místní části. V současné době žije v Českém Jiřetíně přibližně 70 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 33,6 km².
Historie
Obec byla založena v roce 1592 jako dřevorubecká osada. Prvním majitelem byl Jiří z Lobkovic, jehož křestní jméno se dostalo i do pojmenování obce. Tehdejším zdrojem obživy pro většinu obyvatel bylo plavení dřeva po Flájském kanále, vybudovaném v první polovině 16. století. Až do roku 1848 patřil Český Jiřetín k valdštejnskému panství Horní Litvínov-Duchcov.
Ve druhé polovině 18. století zde nechal E. P. Waldstein – Wartenberg pro vlastní potřebu vystavět lovecký zámeček. Ten sloužil šlechtě při lovu zvěře a během dalších let se stal myslivnou, kterou je dodnes. Významným momentem v historii obce byl vznik továrny na lepenku (1. polovina 19. století). V 19. století obec proslula výrobou nádherných dřevěných hraček a suvenýrů. Po roce 1850 se Český Jiřetín stal samostatnou obcí. K významnému snížení počtu obyvatel došlo po skončení druhé světové války, v důsledku odsunu německého obyvatelstva. Tento úbytek se dodnes nepodařilo plně dorovnat. V letech 1954-1963 proběhal na Flájském potoce výstavba Flájské přehrady. V této době byl do Jiřetína přestěhován unikátní dřevěný římsko-katolický kostel sv. Jana Křtitele z roku 1563. Jeho rekonstrukce proběhla na konci minulého století.
Co je k vidění
V druhé polovině minulého století byl do Jiřetína přestěhován kostel sv. Jana Křtitele, který je nejvýznamnější památkou v obci. Znovu byl vysvěcen v roce 1996. Většina turistů pojímá Jiřetín jako ideální místo pro vycházky do oblasti Krušných Hor. V zimních měsících doporučujeme návštěvu Ski areálu Český Jiřetín, kde najdete tři sjezdovky a čtyři vleky.
Zajímavost
V posledních několika letech si velkou oblibu u turistů cestujících mezi Českou republikou a Německem získala stánková tržnice, umístěná v centru obce. Ne všichni zdejší obyvatelé však toto nadšení sdílejí….
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2699 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz