Český Dub
Český Dub
Jedno z nejstarších měst v Severních Čechách, Český Dub, leží v libereckém kraji a od okresní a krajského město jej dělí necelých 12 kilometrů. Český Dub představuje důležité centrum Českodubska i celého Podještědí. Městem protékají potoky Rašovka a Ještědka. Historické jádro města je pak od počátku 90. let městskou památkovou zónou. V současnosti žije v Českém Dubu necelých 3000 obyvatel a katas…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Liberecký kraj
- Okres
- Liberec
- Obec
- Český Dub
Fotogalerie k článku
Jedno z nejstarších měst v Severních Čechách, Český Dub, leží v libereckém kraji a od okresní a krajského město jej dělí necelých 12 kilometrů. Český Dub představuje důležité centrum Českodubska i celého Podještědí. Městem protékají potoky Rašovka a Ještědka. Historické jádro města je pak od počátku 90. let městskou památkovou zónou. V současnosti žije v Českém Dubu necelých 3000 obyvatel a katastrální výměra čítá 22,56 km².Historie
Vznik města je datován do doby románského období, kdy na vyvýšenině obtékané dvojicí potoků Ještědka a Rašovka vznikla tržní osada. V písemných pramenech se pak Dub objevuje v roce 1115, kdy kníže Vladislav I. svěřuje benediktinskému klášteru v Kladrubech několik zdejších usedlostí. Do držení šlechtického rodu Markvarticů přechází celé panství v polovině 13. století, kdy zde Havel z Lemberka nechává vybudovat opevněný klášter pro rytířský a špitální řád johanitů. Současně vzniklo i poddanské johanitské město Dub.
Místní klášter navštívil během svého života i král a císař Karel IV. Pohromou však bylo období husitských válek, kdy byla vypleněna komenda a později i město. Nové město nechal zbudovat Jan z Vartemberka. Počátek této stavební aktivity spadá do roku 1490. V průběhu 16. století byl přestavěn románský klášter i pozdně gotický hrad zvaný Krucemburk na honosný renesanční zámek.
Období po smrti Albrechta z Valdštejna znamenalo pro místní panství dobu rozvratu a pozvolného úpadku. Pohromu ještě umocnil rozsáhlý požár z 80. let 17. století, který poničil špitál, radnici, kostel, školu, domy i vrchnostenské stodoly. Na sklonku 18. století se již začalo používat názvu Český Dub a s podnikatelským elánem i kapitálem vzkvétala i textilní produkce. V následujícím století umožnil tento průmyslový rozvoj výstavbu nových objektů, opravu domů, budování silni apod.
Co je k vidění
Památko prvotřídního významu je Českodubský zámek. Původně johanitská komenda z 13. století byla přestavěna roku 1552 na zámek a na počátku 20. století upravena do dnešní podoby. Dominantou města je čtyřboká věž děkanského kostelu Seslání Ducha Svatého, který je v písemných záznamech zmiňován již v roce 1291. Nedaleko kostela může milovník a obdivovatel historie navštívit pozůstatky městský hradeb z hrubě opracovaného pískovce. Středu náměstí pak dominuje Mariánský sloup, upomínající na morovou epidemii na počátku 18. století. Cennou památkou je i Schmittův zámek z konce 19. století, který dnes slouží jako domov důchodců.
Zajímavost
V bývalé Blaschkeho vile z konce 19. století sídlí Podještědské muzeum Karolíny Světlé, které existuje od roku 1946 a svým interiérem navozuje atmosféru romantického života 19. století.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2878 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz