Český Brod
Český Brod
Původně trhová osada na trstenické stezce, později přímý svědek husitských válek, od roku 1437 město s titulem "královské"...Se zajímavostmi, které se s Českým Brodem pojí, bychom mohli ještě dlouho pokračovat. Zveme vás tímto k návštěvě Českého Brodu, kde se nejen s historií a dochovalými památkami můžete seznámit osobně.
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Kolín
- Obec
- Český Brod
- Web
- http://www.cesbrod.cz
- info@cesbrod.cz
- Telefon
- 321 612 219
Fotogalerie k článku
Český Brod je druhým největším městem v okrese Kolín. Žije zde přibližně 7 000 obyvatel a díky svému gotickému původu stojí jistě za vidění! Gotická sklepení, zbytky městských hradeb, městská Šatlava či Kostel Nejsvětější Trojice z 16. století jsou jistě místa, která při návštěvě nemůžete vynechat. V informačním centru Vám pak rádi poradí i s výlety po okolí.
Historie
K založení Českého Brodu jako trhové osady došlo velmi pravděpodobně v první polovině 12. století zásluhou pražského biskupa Jana I., který zde nechal zřídit i biskupskou celnici. Díky svému umístění v oblasti rozsáhlých bažinatých území se Brodu dostávalo rámcového bezpečí před cizími vpády a přineslo mu i jeho jméno.
V roce 1268 byla trhová osada povýšena na město pražským biskupem Janem III. z Dražic a dostalo se jí jména Biskupský Brod. Díky silnému obchodnímu a cestovnímu ruchu se brzy Brod stal důležitým tržním, obchodním i ubytovacím střediskem. Během 13. století zde nechal biskup Tobiáš z Bechyně vybudovat velkou tvrz a pravděpodobně v této době došlo i k přejmenování na Český Brod. Za pomoci prvního českého arcibiskupa Arnošta z Pardubic byly vybudovány okolo Brodu kamenné hradby zpevněné opevněnou tvrzí a pokračovalo se ve výstavbě trojlodního chrámu sv. Gotharda. Jako výraz sebevědomí místního měšťanstva, byla vystavena na počátku 15. století uprostřed náměstí velká radnice.
Husitské války vedly k obsazení Brodu nejdříve Zikmundovými a později husitskými vojsky, čímž bylo město vážně postiženo. Po bitvě u Lipan a úspěšném vyjednávání s císařem Zikmundem, započalo období rozkvětu města jak po stránce společensko-ekonomické, tak architektonické. Napomáhala tomu i silná produkce piva, k jejímuž útlumu došlo až na konci 16. století. Tragédií však pro město byla třicetiletá válka, kdy švédská vojska opakovaně město vyrabovala a z Brodu tak zbylo po jejím konci ožebračené a poloprázdné torzo.
V dalších staletích docházelo k pozvolné obnově, ovšem svého původního věhlasu již město nikdy nedosáhlo. Charakter hospodářství se změnil v zemědělsko-řemeslnickou orientaci, často zde bývalo ubytováno i vojsko, což nepůsobilo příliš kladně na obnovu města. Vzestup byl zaznamenán až v polovině 19. století, kdy se do Brodu začalo stěhovat více obyvatel a ruku v ruce s tím se začal rozvíjet i místní průmysl, především cukrovarský, pivovarnický či strojírenský. Na konci 19. století tak zde žilo již více než 4 tisíce obyvatel.
V druhé polovině 20. století potom definitivně zanikl Českobrodský pivovar a českobrodský okres byl připojen ke Kolínu. Přes tyto změny však Český Brod zůstává přirozeným hospodářsko-kulturním střediskem Českobrodska.
Co je k vidění
Při návštěvě Českého Brodu nesmíme zapomenout na původně gotickou a dnes barokně přestavěnou městskou radnici, která byla postavena jako vůbec první v Čechách a v níž dnes sídlí informační centrum i Městská knihovna. Z jejího sklepení vedou staré podzemní chodby pod náměstí, které jsou přístupné stejně jako městská šatlava. Návštěvník pak jistě nevynechá ani secesní budovu místního muzea. Jako tip na výlet do blízkého okolí se jistě hodí návštěva návrší Klepec, kde jsou roztroušené žulové balvany či nedaleký památník bitvy u Lipan.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 332 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz