Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

České Velenice

České Velenice

Město České Velenice leží na hranicích s Rakouskem, v Jihočeském kraji, v Jindřichohradeckém okrese. Městem procházejí železniční i silniční hraniční přechody. Ve městě s nadmořskou výškou 498 m, žije v současné době více než 3 500 obyvatel, na katastrální výměře 12,1 km².HistorieDnešní České Velenice mají poměrně krátkou historii. Vznikly u nádraží dolnorakouského města Gmünd, …

Adresa a kontaktní informace

Město České Velenice leží na hranicích s Rakouskem, v Jihočeském kraji, v Jindřichohradeckém okrese. Městem procházejí železniční i silniční hraniční přechody. Ve městě s nadmořskou výškou 498 m, žije v současné době více než 3 500 obyvatel, na katastrální výměře 12,1 km².

Historie

Dnešní České Velenice mají poměrně krátkou historii. Vznikly u nádraží dolnorakouského města Gmünd, spojením vesnic Česká Cejle, Josefsko a Dolní Velenice. Tento útvar zde existoval už na počátku 20. století a nazýval se Cmunt v Čechách. Rakouské město Gmünd byl rozděleno po první světové válce. Konkrétně se o rozdělení rozhodlo na základě smlouvy ze Saint Germain (10. září 1919). Rozsáhlejší jižní část města zůstalo Rakousku a severní část za řekou Lužnicí byla přidělena nově vzniklému Československu. Podle výnosu ministerstva vnitra z prosince 1922 se Český Cmunt stal oficiálním městem s názvem České Velenice.

Období první republiky znamenalo pro zdejší oblast i Velenice samotné dobu progresivního rozvoje. Největší zásluhu na tom měla existence železničního uzlu a železničních dílen. Ty zaměstnávaly více než tisíc pracujících, což v té době představovalo pětinu obyvatel města. Ruku v ruce s hospodářským rozvojem šla i stavební činnost. Například v roce 1935 byl postaven kostel Anežky České. V kritickém roce 1938 připadly České Velenice Německu a dostaly název Gmünd-Bahnhof. Neslavně proslulým se stal za druhé světové války nedaleký koncentrační tábor, do nějž byli umísťováni především maďarští židé. Existence železničního uzlu přinášela Velenicím nejen hospodářskou prosperitu, ale i tragickou nevýhodu. To když bylo města na konci války bombardováno a téměř kompletně zničeno. Po osvobození tak muselo dojít k znovubudování celého města, které tak postrádá většího množství památek s historickou tradicí. Českým Velenicím také uškodila existence tzv. železné opony, která znemožnila volný pohyb osob a obchodování s Rakouskem. Nad státní hranicí bděla Pohraniční stráž, která kontrolovala veškerý pohyb osob až do roku 1989.

Co je k vidění

Historicky nejcennější architektonickou památkou v Českých Velenicích je kostel sv. Anežky České, který byl vystavěn dle projektu architekta Václava Pilce v roce 1935. Zajímavou budovou je i objekt nádraží, postavený v roce 1950.

Zajímavost

V Českých Velenicích se narodily dvě přední osobnosti našeho kulturního života. Jde o malíře, kreslíře a ilustrátora Adolfa Borna a o novináře, publicistu, příznivce pražské Slavie a především neúprosného hudebního a filmového kritika, Jana Rejžka.

České Velenice

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete