Statistika našeho portálu

  • 103 537 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Česká Lípa

Česká Lípa

Město Česká Lípa.Okresní město Česká Lípa leží v Libereckém kraji, cca 63 km severně od Prahy a protéká jím řeka Ploučnice. Na jejím pravém břehu se rozkládá historické centrum města, které bylo uchráněno necitlivé výstavbě panelových domů v 70. a 80. letech 20. století. Město se skládá ze 14 místních částí, celkovou rozlohu má 63,24 km² a žije zde přes 38 tisíc obyvatel.Historie České L…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Česká Lípa.

Okresní město Česká Lípa leží v Libereckém kraji, cca 63 km severně od Prahy a protéká jím řeka Ploučnice. Na jejím pravém břehu se rozkládá historické centrum města, které bylo uchráněno necitlivé výstavbě panelových domů v 70. a 80. letech 20. století. Město se skládá ze 14 místních částí, celkovou rozlohu má 63,24 km² a žije zde přes 38 tisíc obyvatel.

Historie České Lípy.

Původní slovanská rybářská osada ležící okolo řeky Ploučnice se počala na konci 13. století volně přeměňovat na poddanské město Lipá, nesoucí stejný název jako měl v této době založený hrad Lipý. Ten se postupně stal centrem celé oblasti a za jeho vznik můžeme vděčit rodu Ronovců. Celé panství bylo v držení pánů z Lipé a v pozdější době Berků z Dubé, kteří měli ve svém znaku dvě černé osterve ve zlatém poli. Význam Lipé spočíval v její strategické poloze na křižovatce několika obchodních cest (do Saska, Lužice, Žitavy), která byla důvodem k velkému rozvoji řemeslné výroby (např.: soukenictví, tkalcovství, hrnčířství). Ačkoliv bylo město poddanské, disponovalo již od 14. století velkým množstvím výsad, přináležejícím obvykle městům královským (právo mílové, samosprávy, várečné, tržní či právo zbudování hradeb). Mělo na to jistě vliv výsadní postavení místní vrchnosti, ať již se jednalo o pány z Lipé, či Berky z Dubé.

Období husitský válek přerušilo slibný rozvoj města, neboť přihlášení se k protihusitské straně, mělo za následek dobytí města v roce 1426 vojsky Jana Roháče z Dubé. Poničené město tak v druhé polovině 15. století a ve století 16. znovu hledalo svou novou architektonickou podobu, která se odráží na obnově městských domů, či na pozdně gotické a později renesanční přestavbě místního hradu. 16. století přináší úpadek moci rodu Berků a vzrůstající vliv rodu Vartemberků. Místní šlechta se pokouší shromažďovat finanční prostředky na svá honosná sídla a tím dochází k rozvoji podnikání. Zakládají se první sklárny, hamry a papírny.

Po začátku třicetileté války získává panství jako konfiskát slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna, za jehož nedlouhé vlády se ve městě založil Augustiniánský klášter s latinskou školou. Po Valdštejnově smrti pak sňatkem s jeho dcerou získávají panství Kounicové, kterým pak Česká Lípa patřila až do roku 1848.

17. a 18. století přináší pro město novou rozsáhlou výstavbu, která je pod silným vlivem převažujícího baroka. Vzniká raně barokní zámek, chrám v Jablonném v Podještědí či kostel sv. Vavřince v Jezvé. Připomínku této doby může návštěvník potkávat takřka na každém kroku, neboť se silně rozvíjela i lidová tvorba (kapličky, křížky, boží muka).

S rodícím se kapitalismem potom přichází i vznik manufaktur a Česká Lípa byla tomuto trendu velmi vstřícně nakloněna. Nejznámější manufakturou známou po celém světě byla dílna na potiskování textilu, tzv. českolipské kartounky. Rozvíjející se průmysl byl však často narušován ničivými požáry, kdy např. v roce 1787 shořelo cca 500 domů a popelem lehl i kostel sv. Petra a Pavla na Škroupově náměstí. S přibývajícím počtem obyvatel město rozšiřuje svou rozlohu, dochází k částečnému bourání hradeb a přesahu města za ně.

V době nástupu fašismu se Česká Lípa stala centrem Henleinovského hnutí a v roce 1934 sem byla dokonce svolána první henleinovská manifestace. S vypuknutím války též nastává pro obyvatele města období těžkého teroru a město je kompletně obsazeno jako část Sudet německou armádou.

Původní obyvatelé se vracejí do České Lípy po osvobození v květnu 1945 a v dalších desetiletích dochází k jejich rapidnímu nárůstu. Velkou souvislost to jistě má s uranovou těžbou v nedalekém Hamru na jezeře. Na začátku 90. let je potom historické centrum prohlášeno za městskou památkovou zónu.

Co je v České Lípě k vidění.

Návštěvníka České Lípy jistě zaujme historické centrum města, kde nalezne mnoho pozoruhodných památek. Za zmínku jistě stojí areál Augustiniánského kláštera na náměstí Osvobození, kostel Povýšení sv. Kříže v ulici Moskevské, kostel sv. Máří Magdaleny na Smetanově nábřeží, zřícenina hradu Lipý či budova radnice na náměstí T.G. Masaryka. Česká Lípa je významným historickým a kulturním centrem Libereckého kraje.

Zajímavost České Lípy.

Centrem společenského a kulturního života ve městě je kulturní dům Crystal, který kromě pořádání koncertů, festivalů a divadelních představení, zajišťuje správu městského kina, Jiráskova divadla a hradu Lipý.

Kultura v České Lípě.

V průběhu celého roku si mohou občané i návštěvníci vybrat z bohaté nabídky kulturních i společenských akcí, kterou jim připravuje městem založená kulturní organizace – Kulturní dům Crystal.

Na kulturním a společenském životě ve městě má svůj podíl také Vlastivědné muzeum a galerie, Akademie Jana Amose Komenského a v neposlední řadě pak také městská knihovna. Rovněž na děti a mládež je pamatováno. Své zájmy a dovednosti mohou rozvíjet a zdokonalovat v Základní umělecké škole či v Domě dětí a mládeže.

Kulturní zařízení

Kalendář akcí města

Tipy na výlety v okolí České Lípy

Česká Lípa je díky své ideální poloze považována za turistickou křižovatku Českého severu se spoustou zajímavých cílů na dosah.

  • Pěší výlety

Již několik kilometrů na jih od České Lípy naleznete jedinečnou národní přírodní památku Peklo – krásný lužní les tvořený skalními pískovcovými stěnami a potoční nivou Robečského potoka.

Peklo

Peklo Českolipské PEKLO je národní přírodní památkou. Jeho návštěvník prochází hlubokým údolím Robečského potoka, který se věky zařezává do pískovcového podloží, ve kterém vymodeloval bizarní tvary skal. Území je především ceněno z biologického hlediska jako lokalita bohatá na ohrožené druhy rostlin a živočichů.

Bobří soutěskou

Trasa výletu vede překrásným údolím Bobřího potoka. Jedná se o přírodní památku zvanou Bobří soutěska – skalnatou rokli na Bobřím potoce, která se nachází v oblasti mezi obcemi Kravaře a Verneřice.

  • Cykloturistika

Českolipsko je již tradičně vyhledávaným rájem cykloturistů. Cyklotrasy jsou vedeny po zpevněných silnicích a místních komunikacích s menším provozem, ale i po lesních či polních cestách. Jsou vhodné pro trekingová a horská kola a mají příznivé výškové poměry pro všechny generace cyklistů.

Cyklotrasa číslo 3053 Propojující Provodín, Zahrádky a Sosnovou s Českou Lípou a vedoucí dále na sever přes Písečnou do Nového Boru a Cvikova

Cyklotrasa číslo 3054 Vedoucí z Provodína, přes Vlčí Důl, Žizníkov do České Lípy, odkud pokračuje přes Skalici u České Lípy a Nový Bor do lokality Nová Huť.

  • Naučné stezky

Hubertova naučná stezka

Vede od zahrádkářské kolonie na Svárově lokalitou Rasova Hůrka, kde je pro návštěvníky připraven téměř dvoukilometrový okruh s několika zastaveními v podobě informačních tabulí. Upravené cesty jsou vhodné pro pěší turisty, maminky s kočárky i cyklisty.

Turistické zajímavosti

Českolipsko nabízí mnoho turistických cílů a zajímavostí.

Hrady,zámky,zříceniny,muzea,galerie,technické památky,přírodní zajímavosti,rozhledny a další.

Sport

Česká Lípa Vám umožňuje využití těchto sportovně-relaxačních zařízení:

Městský stadion u Ploučnice

Sportovní centra

Aquapark

Zimní stadion

Wellness a relaxace

Vyjížďky na koních

Kontakt

Městské informační centrum
náměstí T.G.M. 2
Česká Lípa
470 36
+420 487 881 105
+420 487 881 106
mic@mucl.cz
www.mucl.cz
www.turistika.mucl.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete