Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Česká Kamenice

Česká Kamenice

Město Česká Kamenice se nachází v severních Čechách, v okrese Děčín. Na území města se stýkají tři chráněné oblasti – CHKO Lužické hory, CHKO Labské pískovce a CHKO České Středohoří. Nádherné okolí lemují malebné kopce Lužických hor, Českého Švýcarska a Českého Středohoří. Žije zde přibližně 5 500 obyvatel a rozloha dosahuje 38,76 km². Bohatá historie města i celého …

Adresa a kontaktní informace

Město Česká Kamenice se nachází v severních Čechách, v okrese Děčín. Na území města se stýkají tři chráněné oblasti – CHKO Lužické hory, CHKO Labské pískovce a CHKO České Středohoří. Nádherné okolí lemují malebné kopce Lužických hor, Českého Švýcarska a Českého Středohoří. Žije zde přibližně 5 500 obyvatel a rozloha dosahuje 38,76 km². Bohatá historie města i celého regionu vybízí každého milovníka přírody a tradic k návštěvě tohoto dějinami prodchnutého města.

Historie

Vznik a založení města souvisí s kolonizací za vlády Přemysla Otakara II., který na křižovatce dvou zemských stezek (tzv. české cesty a tzv. lužické cesty) neúnavně podporoval rozrůstající se osídlení. Prokazatelně se pak s existencí České Kamenice setkáváme v pramenech z doby vlády krále Václava II. V těch vyzývá panovník místní obyvatele ke zlepšení městského opevnění. První listinné doklady pro město vydal v roce 1380 tehdejší pán, Jan III. z Michalovic. Obyvatelům Kamenice v nich přiznává právo tzv. odúmrtě.

V období husitských válek se město dostalo pod správu pánů z Vartnberka. Ti městu udělili řadu výsad a rozmnožili i městské svobody. V této době vzkvétal solný obchod, pořádaly se týdenní a výroční trhy. Na počátku 16. století bylo prodáno celé panství panu Mikuláši Trčkovi z Lípy, který jej obratem zpeněžil obchodem se saskými pány ze Salhausenu. Majitelé panství se střídali v následující době ještě několikrát, aby se konečně celá oblast dostala v roce 1614 do držení pánů z Vchynic a Tetova. Kamenice pod jejich vládou strávila dalších 300 let.

Město se v této době zdárně rozvíjelo, ačkoliv jej opakovaně ničivě zasáhly povodně, požáry či strasti válek. Nejvyššího počtu obyvatel bylo dosaženo ve 30. letech 20. století, kdy stoupl počet místních na šest a půl tisíce.

Co je k vidění

Historické centrum České Kamenice je městskou památkovou zónou. Návštěvníka zde jistě zaujme Náměstí Míru s osmibokou barokní kašnou a přes tři desítky historických domů, jejichž architektura představuje mnoho uměleckých směrů, od gotiky až po secesi. Nádhernou stavbou je Chrám sv. Jakuba staršího, který byl vystavěn v gotickém slohu a prošel renesanční přestavbou. Na chrám navazuje renesančně barokní zámek a barokní kaple Narození Panny Marie, která je ze všech stran obehnána ambity a kopulovitými věžemi.

Zajímavost

V chodbě spojující věž kostela sv. Jakuba Staršího s českokamenickým zámkem je instalována stála expozice i historii města Česká Kamenice. V předešlých staletích byla tato chodba využívána vrchností jako přístupová cesta na oratoř a kůr.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete