Červený Kostelec
Červený Kostelec
Město Červený Kostelec leží v Královéhradeckém kraji, v Náchodském okrese, uprostřed regionu Náchodsko-Trutnovsko. Rozkládá se v nádherném východním podhůří Krkonoš, v členitém podhorském terénu na jihozápadních svazích Jestřebích hor. Návštěvníci sem přijíždějí obdivovat nejen krásu okolní přírody, ale i nasávat atmosféru malebného města s mnoha možnostmi pro využívání volného času. Mezi nejznám…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Náchod
- Obec
- Červený Kostelec
Město Červený Kostelec leží v Královéhradeckém kraji, v Náchodském okrese, uprostřed regionu Náchodsko-Trutnovsko. Rozkládá se v nádherném východním podhůří Krkonoš, v členitém podhorském terénu na jihozápadních svazích Jestřebích hor. Návštěvníci sem přijíždějí obdivovat nejen krásu okolní přírody, ale i nasávat atmosféru malebného města s mnoha možnostmi pro využívání volného času. Mezi nejznámější kulturní akce patří pravidelný pětidenní mezinárodní folklorní festival, který patří k největším akcím pod patronací UNESCO v Evropě. V Červeném Kostelci žije necelých 8 500 obyvatel na území o katastrální výměře 24,06 km².
Historie
Nejstarší písemná zmínka o Červeném Kostelci pochází z roku 1362. Hovoří se v ní o ustavení faráře Heřmana na faru v Kostelci. Existence obce předcházející dnešnímu městu tak zřejmě spadá až na počátek 14. století, kdy probíhala jedna z vlni české kolonizace. Samo pojmenování Kostelec je zřejmě odvozeno o latinského termínu "castellum", což dosvědčuje existenci zemanské tvrzi na místě dnešního města.
V průběhu 15. století patřil Kostelec spolu s Úpicí k vízmburskému panství. Po zničení Vízmburku připadlo městečko k náchodskému panství a jako náchodské zboží zůstalo až do zrušení poddanství. Na konci 16. století bylo město zasaženo ničivým požárem, který poničil i většinu důležitých farních listin. Útrapám pro zdejší obyvatelstvo však nebyl konec. Vypuknuvší třicetiletá válka zásadně ovlivnila život obyvatel v celém království a Kostelec nebyl vyjímkou. Mohutně zde řádila císařská i švédská vojska, vypukla i neúroda a hlad. Počet obyvatel klesl na necelé dvě stovky a obytných domů zůstalo jen několik desítek.
V období baroka bylo v Kostelci postaveno několik zajímavých staveb. Patří mezi ně nový kostel či chrám sv. Jakuba Většího. Během válek o rakouské dědictvé zde často řádila pruská armáda, což spolu s neúrodou vedlo k několika nevolnickým povstáním. Na konci 18. století se začal rozvíjet textilní průmysl, který částečně kompenzoval neúspěchu způsobené vpádem cizích vojsk. Rozmach městečka byl přibržděn až v roce 1831, kdy zde vypukl mohutný požár. Přesto došlo v roce 1867 k povýšení Kostelce na město. Na konci 19. století zde žilo více než 2 600 obyvatel.
Co je k vidění
Z několika pozoruhodných míst v Kostelci doporučujeme návštěvu kostela Sv. Jakuba Většího, který byl vystavěn v polovině 18. století. Upomínkou na pobyt Boženy Němcové v Kostelci je domek pojmenovaný po naší významné literátce. Z historicky cenných soch upozorňujeme na sochu sv. Václava a sochu sv. Ludmily. Pro milovníky letní rekreace u vody zmiňujeme soustavu několika rybníků, nacházející se jižním směrem od města. Západním směrem od Červeného Kostelce se pak rozkládá vyhledávané Babiččino údolí.
Zajímavost
Na místě bývalého hřbitova byl vybudován symbolický hrob pomatené Viktorky.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3216 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz