Červená Řečice
Červená Řečice
Městečko Červená Řečice leží v kraji Vysočina, přibližně 12 kilometrů severním směrem od okresního města Pelhřimova. Historické jádro města bylo v roce 2003 prohlášeno městskou památkovou zónou. Červená Řečice těží z výhodné polohy v malebném prostředí Českomoravské vrchoviny. Bohatá historie a blízkost vodní nádrže Trnávky činí z města vyhledávané místo mnoha turistů. Na katastrální výměře 26,46…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Pelhřimov
- Obec
- Červená Řečice
Fotogalerie k článku
Městečko Červená Řečice leží v kraji Vysočina, přibližně 12 kilometrů severním směrem od okresního města Pelhřimova. Historické jádro města bylo v roce 2003 prohlášeno městskou památkovou zónou. Červená Řečice těží z výhodné polohy v malebném prostředí Českomoravské vrchoviny. Bohatá historie a blízkost vodní nádrže Trnávky činí z města vyhledávané místo mnoha turistů. Na katastrální výměře 26,46 km² žilo v roce 2006 necelých 1000 obyvatel.
Historie
Původní název obce zněl Biskupova Řečice. Byl odvozen od zakladatele obce, pražského biskupa, který se přičinil o vznik Řečice na konci 13. století. V písemných pramenech se zmínky o Řečici poprvé objevují v roce 1279.
V roce 1378 byla větší část města zničena silným požárem a trvalo několik desítek let, než se podařilo jej obnovit. Přívlastek Červená získala Řečice v průběhu 16. století. Inspirací pro nový název byla jasně červená střecha zdejšího renesančního zámečku. V průběhu celoevropského válečného konfliktu (1618 – 1648) bylo město vypleněno švédskými vojsky. Do skončení třicetileté války se zde vystřídala celá řada majitelů, mezi nimiž byli např.: Ladislav Pohrobek, Trčkové z Lípy či páni ze Stráže. Posledními šlechtickými majiteli byli páni z Říčan, kteří vlastnili obec od roku 1612. V průběhu 18. a 19. století zaznamenala Řečice prudký hospodářský rozmach a v roce 1850 získala samostatnost.
Co je k vidění
Malebnému náměstí dominuje kostel sv. Marie Magdalény a původně arcibiskupský hrad s vodním příkopem přestavěný v průběhu 16. století na renesanční zámeček. Pro veřejnost je však v současnosti uzavřen. Další zajímavou sakrální stavbou je kostelík Božího Těla. Z historicky cenných soch upozorňujeme na spodobnění Panny Marie na náměstí či sochu svatého Jana Nepomuckého. Milovníky vodních radovánek jistě potěší nedaleká nádrž Trnávka.
Zajímavost
V objektu zámku probíhá každoročně výtvarně recesivní akce Slámování, jejíž hlavní náplní je tvorba uměleckých děl se slámy.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 4203 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz