Černovice
Černovice
Město Černovice leží v kraji Vysočina, v Pelhřimovském okrese, na pomezí současného kraje Vysočina a Jihočeského kraje. Pro rozlišení od ostatních Černovic se často používá označení Černovice u Tábora. Během období vrcholného a pozdního středověku šlo o nejvýchodnější výspu Rožmberského panství. Původní městečko leží na soutoku dvou ramen Černovického potoka, na jižním úpatí hory Svidník. Vyhledá…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Pelhřimov
- Obec
- Černovice
Město Černovice leží v kraji Vysočina, v Pelhřimovském okrese, na pomezí současného kraje Vysočina a Jihočeského kraje. Pro rozlišení od ostatních Černovic se často používá označení Černovice u Tábora. Během období vrcholného a pozdního středověku šlo o nejvýchodnější výspu Rožmberského panství. Původní městečko leží na soutoku dvou ramen Černovického potoka, na jižním úpatí hory Svidník. Vyhledávanou lokalitu z Černovic učinila především úchvatná poloha mezi malebnými lesy, rybníky a dalšími přírodními krásami. Ideálním tipem na rodinný výlet je cesta do Černovic s využitím stoleté úzkokolejky. Na katastrální výměře 36,53 km² žije více než 1 800 obyvatel.
Historie
Písemné prameny nás o existenci Černovic informují poprvé v roce 1369. Během následujících staletí trpělo město častými průchody nepřátelských vojsk. V období husitských válek bylo město opakovaně vypáleno. Na počátku 17. století započalo pro Černovice těžké období plné požárů i útoků nepřátelských vojsk. Při těchto katastrofách shořelo více než 350 domů. Mnoho historicky cenných objektů se tak nezachovalo.
V 18. století vlastnili zdejší panství šlechtici Kinští. Josef Jan Maxmilián Kinský nechal v roce 1738 postavit kostel Povýšení svatého Kříže. Na jeho dokončení se podíleli noví majitelé města – Šternberkové. Na rozlehlém černovickém náměstí se od dob vrcholného středověku odehrávalo velké množství slavností a jarmarků. Několik domů pochází z 16. století, kdy měli obec v zástavě páni z Hradce. Na náměstí ústila i šestice silnic od Jindřichova Hradce, Kamenice nad Lipou, Tábora, Pacova, Pelhřimova a Soběslavi.
Co je k vidění
Kromě již zmiňovaného kostela Povýšení svatého Kříže a pozoruhodného náměstí, upozorňujeme na objekt zámku, jehož první budovu postavili v roce 1640 bratři Paradisové. Nynější podoba zámku pochází z rozhodnutí knížete Jindřicha Eduarda Schönburg-Hartensteina. V okolí zámku se lze projít krásnými stromovými alejemi. Na severní straně města se nacházejí pozůstatky židovské čtvrti spolu s neobvyklým památníkem. K Černovicím náleží deset přičleněných obcí.
Zajímavost
V rámci záchranných prací na obnovu historických památek byly opraveny dvě sochy (sv. Václava a Jana Nepomuckého) na zdejším mostě a kaplička sv. Anny v Soběslavské ulici.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 4186 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz