Černošice
Černošice
Město Černošice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, přibližně 5 km od Zbraslavi, při jihozápadním okraji Prahy. Jedná se převážně o lokalitu vyhledávanou Pražany pro rekreační účely. Nedaleko od Černošic leží skalnatý ostroh Kazín, spojený s legendárními českými pověstmi. Právě na strmé skále stálo opevněné sídlo, pod nímž se rozvíjela středověká osada. Černošice se celkově profiluj…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Praha-západ
- Obec
- Černošice
Fotogalerie k článku
Město Černošice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ, přibližně 5 km od Zbraslavi, při jihozápadním okraji Prahy. Jedná se převážně o lokalitu vyhledávanou Pražany pro rekreační účely. Nedaleko od Černošic leží skalnatý ostroh Kazín, spojený s legendárními českými pověstmi. Právě na strmé skále stálo opevněné sídlo, pod nímž se rozvíjela středověká osada. Černošice se celkově profilují spíše jako zahradní městečko a patří díky nádhernému přirodnímu okolí k oblíbeným letoviskům v okolí Prahy. Dostupnost vylepšuje i železniční trať, vedoucí z Prahy do Plzně. V současné době žije v Černošicích více než 5 700 obyvatel na území o katastrální výměře 9,06 km².
Historie
Původní označení Černošic znělo Dolní Mokropsy. V písemných pramenech se poprvé objevují v roce 1088, konkrétně ve vyšehradské listině. Horní Černošice pak jsou poprvé zmiňovány v listině Kladrubského kláštera z roku 1115. V době vrcholného středověku tudy procházelo několik důležitých obchodních cest. Ta nejvýznamnější vedla z Prahy na Karlštejn a cestoval po ní i král a císař Karel IV. V roce 1268 se majitelm obce stal Přemysl Otakar II. Jeho syn Václav II. Věnoval Černošice v roce 1304 cisterciáckému klášteru na Zbraslavi. Další majitelé se rychle střídali. Jmenujme alespoň Pešíka Předbora z Radešína či Jana Krského z Nasetic.
Těžkou zkouškou pro zdejší obyvatele bylo období třicetileté války. Švédové nechali při své cestě na Prahu v roce 1639 Černošice zcela vypálit. K úbytku zdejších obyvatel přispěly i vlny epidemií a následná emigrace. Obec musela být vystavěna celá znovu a hospodářský rozvoj přineslo až 19. století. V roce 1862 byla otevřena železniční trať, která spojovala Prahu s Plzní. Výhodné spojená a dobrá dostupnost učinily z Černošic vyhledávané místo pro turisty z Prahy a okolí. Podél toku řeky byly vybudovány lázně a desítky vilových objektů. Obdobím největší slávy pro Černošice byla doba první republiky. Čilý společenský ruch ve městě utlumila až druhá světová válka. V roce 1950 pak došlo ke sloučení obcí Horní a Dolní Černošice a Dolní Mokropsy. V roce 1969 pak Černošice konečně získaly status města.
Co je k vidění
Nejstarší dochovanou stavební památkou ve městě je kostel Nanebevzetí Panny Marie. První zmínky o něm pocházejí již z roku 1352. Nachází se na unikátním místě nad údolím Berounky, na okraji historického jádra Horních Černošic. Hlavnímu oltáři v kostele vévodí barokní obraz Nanebevzetí Panny Marie. Po stranách oltáře stojí sochy slovanských věrozvěstů. Okolí Berounky přímo vyzývá k realizaci rozličných procházek, na kterých se lze inspirovat některou ze značených turistických tras.
Zajímavost
V Černošicích žilo, nebo zde alespoň nějaký čas pobývalo mnoho významných osobností českého národa. Patří mezi něj lékař Jan Jánský, herec Ferenc Futurista či sopranistka Národního divadla, Jarmila Novotná.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 889 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz