Cerhenice
Cerhenice
Městys Cerhenice leží ve Středočeském kraji, v okrese Kolín. Cerhenice jsou tvořeny místními částmi Cerhenice a Cerhýnky. Nachází se zde železniční zkušební okruh Výzkumného ústavu železničního. Cerhenicím byl v roce 2007 opětovně navrácen status městyse. Rozkládá se v oblasti Středočeské pahorkatiny a okolní příroda láká každoročně velké množství turistů k návštěvě. Za vidění jistě stojí i zdejš…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Kolín
- Obec
- Cerhenice
Městys Cerhenice leží ve Středočeském kraji, v okrese Kolín. Cerhenice jsou tvořeny místními částmi Cerhenice a Cerhýnky. Nachází se zde železniční zkušební okruh Výzkumného ústavu železničního. Cerhenicím byl v roce 2007 opětovně navrácen status městyse. Rozkládá se v oblasti Středočeské pahorkatiny a okolní příroda láká každoročně velké množství turistů k návštěvě. Za vidění jistě stojí i zdejší tvrz, která byla před několika lety kompletně zrekonstruována. V současné době žije v Cerhenicích přibližně 1 500 obyvatel na území o katastrální výměře 10,63 km².
Historie
V písemných pramenech se s první zmínkou o osadě předcházející dnešnímu městysu setkáváme v roce 1295. Tehdy byla označována jako Crhynice, tedy jako ves patřící lidu Crhyňových. Přibližně v polovině 14. století zde existovaly tři vladycké statky, ke kterým později přibyla i středověká tvrz. Jeden statek vlastnil na konci 14. století Hroch z Cerhenic, v roce 1505 Mikuláš Cerhenský z Dražic a po něm v roce 1550 David Střela z Rokyc. K povýšení na městečko došlo zásluhou Elišky ze Střížkova na počátku 16. století. V té době zde sídlila i známá Jednota českých bratří.
Zásadním způsobem zasáhla do historie města třicetiletá válka. Panství bylo císařským i nepřátelským vojskem několikrát vypleněno a rozsáhlé požáry zničily většinu stavení. Na počátku 18. století zdědil Cerhenice František Damian ze Šternberka, který se zasloužil o hospodářský vzestup obce. Katastrofou byl rok 1718, kdy celé městečko lehlo popelem. Nová výstavba probíhala převážně v barokním slohu. V roce 1758 prodal František ze Šternberka obec Marii Terezii. V roce 1778 byla všechna pole a louky ve vlastnictví státu a měst rozdělena na menší usedlosti. Peněžité dávky nahradily robotu a v roce 1781 bylo zrušeno nevolnictví. V roce 1771 byl pro hospodářské účely vybudován barokní zámek. K Cerhenicím patří i nedaleké Cerhýňky a Radimek. V polovině 19. století se v Polabí rozšířilo pěstování cukrovky a v roce 1864 byl založen Rolnický cukrovar. V roce 2007 byl obci vrácen status městyse.
Co je k vidění
Z historicky cenných objektů upozorňujeme na barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1734. Další památkou je již zmiňovaný objekt barokního zámku. Ze sochařské výzdoby zaujme spodobnění Bolestné Panny Marie z roku 1745 či pomník J. B. Dlabače z roku 1900. Na cestě k Cerhýnkám stojí barokní kaple z 18. století.
Zajímavost
Z možných tipů na výlet doporučujeme návštěvu kostelů v nedalekých obcích Velim a Dobřichov či památník bitvy Křečhoř.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 328 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz