Budyně nad Ohří
Budyně nad Ohří
Město Budyně nad Ohří leží v Ústeckém kraji, v okrese Litoměřice, západním směrem od města Roudnice nad Labem. Protéká tudy uměle vedený tok Malé Ohře. Budyně se rozkládá v severní části Dolnooharské Tabule, která představuje malou pahorkatinu. Zdejší obyvatelé se přičinily o rozsáhlou obnovu městské památkové zóny, díky níž bylo v roce 1997 nominováno na titul Historické město roku. Velkým lákad…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Litoměřice
- Obec
- Budyně nad Ohří
Fotogalerie k článku
Město Budyně nad Ohří leží v Ústeckém kraji, v okrese Litoměřice, západním směrem od města Roudnice nad Labem. Protéká tudy uměle vedený tok Malé Ohře. Budyně se rozkládá v severní části Dolnooharské Tabule, která představuje malou pahorkatinu. Zdejší obyvatelé se přičinily o rozsáhlou obnovu městské památkové zóny, díky níž bylo v roce 1997 nominováno na titul Historické město roku. Velkým lákadlem pro turisty je kromě unikátního historického centra i areál původního gotického hradu s kostelem svatého Václava. Nedaleko od Budyně se rozkládá přírodní park Dolní Poohří. Ze západu město obklopují Budyňský a Pístecký les. Prochází tudy i dvě značené cyklostezky a jedna turistická trasa, vedoucí přes Budyňský les do Libochovic. U řeky Ohře byl vybudován kemp, sloužící k letní rekreaci. Tu zpříjemňují rozličné kulturní akce, v čele s festivalem folkové hudby – Budyňským poutníkem. V současné době žije ve městě přibližně 2 000 obyvatel na území o katastrální výměře 33,58 km².
Historie
Dlouhá a bohatá historie města je známa od roku 1173, kdy zde již stálo opevněné sídlo. Řeka Ohře tehdy ohraničovala území patřící kmenem Lučanů a na druhé straně středočeských Přemyslovců. Během několika desetiletí se Budyně stala oblíbeným sídlem českých přemyslovských knížat i prvních králů. Výrazně tomu napomohla lesnatá krajina plná bohaté kořisti pro možný lov.
Během 16. století zde probíhala rozmanitá stavební činnost a zdejší renesanční zámek se stal nejhonosnějším panským sídlem v tehdejších Čechách. Současnou podobu pak získal za posledního majitele města – hraběte Herbersteina (na počátku minulého století). V roce 1631 bylo město vypleněno saskou armádou a přibližně o sto let později zde řádily pruské vojenské pluky. Do dnešních dnů si Budyně zachovala status významného hospodářského i kulturního centra celého regionu.
Co je k vidění
Z mnoha historicky cenných budov upozorňujeme zvláště na renesanční zámek, jehož gotický předchůdce vznikl ve středověku během vlády šlechtického rodu Zajíců. V objektu zámku se dochovala alchymistická dílna a desítky pozoruhodných přírodovědných exponátů. Zajímavostí je vycpaný krokodýl, kterého si v roce 1518 přivezl Jan Zajíc z Házmburka. Na historii střelných zbraní odkazuje i Jandovo muzeum, nacházející se v bývalém vodním hradě. Upozorňujeme i na barokní kostel svatého Václava, postavený na přelomu 13. a 14. století. Přes řeku Malá Ohře se klene unikátní barokní most.
Zajímavost
V posledních letech si velkou oblibu získala kulturní akce Keltský kruh, která představuje přehlídku keltské, irské a alternativní hudby.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2526 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Rozsvícení vánočního stromu 2024 - …
01.12.2024 - 01.12.2024
Mírové náměstí
Tradiční rozsvícení vánočního stromečku se uskuteční v neděli 1. prosince v 18 hodin na Mírovém náměstí. Těšit se…
Advent s Nadějí 2024 - Litoměřice
10.12.2024 - 10.12.2024
Mírové náměstí
Koncert pořádá nezisková organizace NADĚJE.
Adventní trhy 2024 - Litoměřice
15.12.2024 - 22.12.2024
Mírové náměstí
Adventní trhy budou probíhat na Mírovém náměstí od 15. do 22. 12. Každý den od 11 do 20 hodin.