Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Bučovice

Bučovice

Město Bučovice se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Vyškov. Leží v na pravém břehu řeky Litavy, na severním okraji Ždánického lesa a od města Brna je dělí vzdálenost 28 km. Idylickou atmosféru okolní krajiny dotváří rozlehlý ovocný sad na východním okraji města či velké množství travnatých strání v blízkém okolí. Východním směrem od města leží dvě chráněná území – přírodní rezerva…

Adresa a kontaktní informace

Město Bučovice se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Vyškov. Leží v na pravém břehu řeky Litavy, na severním okraji Ždánického lesa a od města Brna je dělí vzdálenost 28 km. Idylickou atmosféru okolní krajiny dotváří rozlehlý ovocný sad na východním okraji města či velké množství travnatých strání v blízkém okolí. Východním směrem od města leží dvě chráněná území – přírodní rezervace Haška a přírodní památka Roviny. Na katastrální výměře 31,36 km² žije přibližně 6 500 obyvatel.

Historie

Městečko Bučovice se v písemných pramenech poprvé objevuje v roce 1322. Přesné datum založení Bučovic neznáme, ale předpokládáme jej do 12. století. Archeologické nálezy dokazují, v prostoru dnešního zámeckého komplexu stál již v první polovině 13. století kamenný kostel.

V druhé polovině 16. století se majitelem bučovického panství stal Jan Šembera z Boskovic, který se zasloužil o postavení renesančního zámku. Ten je mnohými považován za jednu z nejcennějších renesančních staveb v zaalpském prostoru. Na vypracování projektu se podílel císařský architekt Jacopo Strada. V polovině 17. století byl zámek barokně přestavěn a během správcování rodu Lichtenštejnů byl přeměněn na objekt s úřednickými byty.

Po tragických událostech třicetileté války se nového hospodářského rozkvětu dočkaly Bučkovice až v 18. století, kdy se zde silně rozvíjelo bednářství, tkalcovství a výroba lidových fajánsí. O sto let později zde expandoval soukenický průmysl, podporovaný fungováním 14 textilních manufaktur a továren. Soukenictví bylo na konci 19. století vystřídáno nábytkářstvím, které proslavila především Druckerova továrna.

Co je k vidění

Nejvýznamnější památkou v Bučovicích je renesanční zámek s manýristickou kašnou a zámeckou kaplí. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, pocházející z poloviny 17. století. Okolí kostela je zdobeno barokními sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkanda. Nejcennějším domem na náměstí je Strakoschův dům z konce 18. století.

Dalšími pamětihodnostmi jsou farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra, Strakoschův dům na náměstí z konce 18. století, kubistický Obecní dům, nyní sídlo Městského úřadu Bučovice, židovský hřbitov, areál Hradisko, kde jsou dochovány zbytky středověkých valů a příkopů, kdysi renesanční areál, dnes se zde nacházejí školy, plavecký bazén a sportovní hala.

Zajímavost

Nad městem se nachází areál Hradisko, kde do počátku 14. století stál dřevěný hrádek. Dnes jsou zde patrny zbytky valů a příkopů a židovský hřbitov.

Kontakty

Městský úřad Bučovice

www.bucovice.cz

Jiráskova 505

68501 Bučovice mu_bucovice@infos.cz

Tel: 517324411

Fax: 517324431

Státní zámek Bučovice

www.bucovice-zamek.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete