Brtnice
Brtnice
Město Brtnice leží v Jihlavském okrese, v kraji Vysočina. Nachází se u komunikace Jihlava-Třebíč. Název města je odvozen od místa, kde stávaly početné včelíny, nazývané brtě. V období pozdního středověku bylo městečko jedním z nejbohatších na Jihlavsku. Je obklopeno hlubokými lesy, které rostou na stráních okolních kopců. V okolí města se nachází několik malebných rybníků. V současnosti zde žije …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Jihlava
- Obec
- Brtnice
Fotogalerie k článku
Město Brtnice leží v Jihlavském okrese, v kraji Vysočina. Nachází se u komunikace Jihlava-Třebíč. Název města je odvozen od místa, kde stávaly početné včelíny, nazývané brtě. V období pozdního středověku bylo městečko jedním z nejbohatších na Jihlavsku. Je obklopeno hlubokými lesy, které rostou na stráních okolních kopců. V okolí města se nachází několik malebných rybníků. V současnosti zde žije více než 3 700 obyvatel, na katastrální výměře 74,17 km².
Historie
Brtnice se v písemných pramenech poprvé objevuje v roce 1234, kdy ji král Václav I. Věnoval jako trhovou obec cisterciáckému klášteru v Předklášteří u Tišnova. Za necelých šest let ji však získal zpět a na nové majitele si obec počkala až do počátku 15. století. Byli jimi páni Brtničtí z Valdštejna. Městečko pod jejich správou prosperovalo po dobu dalších 200 let. Zásadním počinem Brtnických bylo vystavění hradu nad městečkem, který ve druhé polovině renesančně přestavěl italský architekt Baltazar Maggi. Přestavbu financoval Hynek Brtnický z Valdštejna, hejtman moravského markhrabství. Na konci 16. století byl v sousedství zámeckého areálu kostel sv. Matouše.
Na počátku třicetileté války se novými držiteli panství stali rodinní příslušníci italského rodu z Collalto et San Salvatore, kteří vlastnili panství až do roku 1945. Zasloužili se o zásadní architektonickou přestavbu města, ke které přispěl především známý architekt Giovanni Batista Pieroni. V českých zemích se proslavil především jako vedoucí stavby Valdštejnského paláce v Praze. V průběhu 17. a 18. století sužovaly Brtnici opakující se požáry. Při nejničivějším v roce 1760 byla poničena většina domů, zámek, klášter i dva kostely. Nová výstavba se nesla v empírovém duchu.
Co je k vidění
Ačkoliv by největším lákadlem pro návštěvníky Brtnice byl zajisté zdejší zámek, nelze si ho v současnosti prohlédnout zevnitř. Příjemným zpestřením však může být procházka veřejně přístupného zámeckého parku. V budově radnice lze v úředních hodinách navštívit veřejně přístupné prostory. Objekt sám je středověkého původu a dnešní podoba vznikla přestavbou v 2. polovině 16. století. Muzeum je pak umístěno v rodném domě Josefa Hoffmanna na hlavním náměstí.
Zajímavost
Krásné náměstí v Brtnici je rozděleno říčkou, přes kterou se klene barokní most, bohatě zdobený sochami.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 4017 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz