Broumov
Broumov
Město Broumov leží v Královéhradeckém kraji, v Náchodském okrese. Nachází se v Broumovské kotlině, přibližně 65 km severovýchodním směrem od Hradce Králové. Jde o přirozené hospodářské, kulturní a správní centrum celé oblasti. Velké množství významných památek v kombinaci s nádhernou přírodou dělá z města oblíbené a vyhledávané místo pro turisty a návštěvníky. V současné době žije ve východočeské…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Náchod
- Obec
- Broumov
Fotogalerie k článku
Město Broumov leží v Královéhradeckém kraji, v Náchodském okrese. Nachází se v Broumovské kotlině, přibližně 65 km severovýchodním směrem od Hradce Králové. Jde o přirozené hospodářské, kulturní a správní centrum celé oblasti. Velké množství významných památek v kombinaci s nádhernou přírodou dělá z města oblíbené a vyhledávané místo pro turisty a návštěvníky. V současné době žije ve východočeském Broumově přibližně 8 000 obyvatel na katastrální výměře 22,26 km².
Historie
Území dnešního Broumovska získali v roce 1213 břevnovští benediktini darem od Přemysla Otakara I. Řeholníci zde zahájili rozsáhlou kolonizaci. Zřejmě v roce 1255 byl na ostrohu nad pravým břehem řeky Sténavý založen Broumov. V průběhu let se z něj stalo správní centrum a jediné místo na panství vyhrazené obchodu a řemeslné výrobě.
Klášter se v držení Broumova střídal v období vrcholného středověku se zástupci několika šlechtických rodů, např. Pannewitzů. Karel IV. odměnil klášter několika privilegii a udělil opatovi pro jeho poddané v Broumově stejná práva, jaká měli i obyvatelé královských měst Hradce a Kladska. Za husitských válek stál Broumov na straně katolíků a válečné události město hospodářsky poznamenaly. Z Broumova se stalo známé centrum soukenictví.
Náboženské spory na počátku 17. století výrazně postihly i zdejší kraj. Spor o broumovský protestantský kostel se dokonce stal jedním z hlavním impulsů pražské defenestrace místodržících v roce 1618. Po obnovení císařovy moci se vlastnictví dominia vrátilo do rukou břevnovských benediktinů. Broumovu však byla za trest odejmuta všechna práva, která mu byla v omezené míře navrácena až po dalších třech letech.
V 17. a 18. století se podařilo třem opatům dosáhnout výborného hospodářského postavení, které bylo založeno především na čilé podnikatelské činnosti s plátenickou produkcí. V průběhu let se stále vylepšovaly podmínky pro textilní produkci. Průmyslu se dařilo až do poloviny 19. století, kdy začalo upadat domácí tkalcovství. V roce 1848 se broumovští občané dočkali úplné samostatnosti. O dva roky později byl v Broumově zřízen okresní úřad jako sídlo politické správy. Další vlna průmyslového rozvoje následovala po roce 1875, kdy byla otevřena železniční trať Choceň – Broumov.
Co je k vidění
Nejvýraznější památkou Broumova je samo historické jádro města, které nezapře svůj kolonizační původ. Krásnou atmosféru uliček dokreslují měšťanské domy s období pozdního středověku. Za návštěvu jistě stojí benediktinský klášter sv. Václava, který byl založen v polovině 14. století. Ze sakrálních staveb ještě zaujmou klášterní kostel sv. Vojtěcha, farní kostel sv. Petra a Pavla či špitální kostel sv. Ducha.
Zajímavost
V areálu benediktinského kláštera se nachází Muzeum Broumovska, které návštěvníky seznamuje s historií celého regionu.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 3211 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz