Březina
Březina
Obec Březina leží v Plzeňském kraji, přibližně 9 km severním směrem od okresního města Plzně. Ve všeobecnou známost vešla Březina především nedalekým archeologickým nalezištěm na vrchu Hradiště. Rekreovat se sem s oblibou jezdil i král komiků, Vlasta Burian. V současné době zde na katastrální výměře 7,62 km² žije přibližně 300 obyvatel.HistorieBřezina je připomínána v písemných pramenech…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Rokycany
- Obec
- Březina
Fotogalerie k článku
Obec Březina leží v Plzeňském kraji, přibližně 9 km severním směrem od okresního města Plzně. Ve všeobecnou známost vešla Březina především nedalekým archeologickým nalezištěm na vrchu Hradiště. Rekreovat se sem s oblibou jezdil i král komiků, Vlasta Burian. V současné době zde na katastrální výměře 7,62 km² žije přibližně 300 obyvatel.
Historie
Březina je připomínána v písemných pramenech poprvé v roce 1379, ovšem osídlení zdejší oblasti bude jistě staršího data. Dokazují to objevené zbytky předhistorického hradiště, objevené na nedalekém vrchu Hradiště. Hradiště opevněné dvojnásobným kamenným valem patří k nejstarším slovanským hradištím na území středozápadních a západních Čech.
V letech 1379-1651 spadal Březina do panství, které bylo spravováno z hradu Březina. Hrad nechal postavit Jindřich z Elstenberka, který tu měl sídlo ještě v roce 1389. Majitelé zdejšího panství se v průběhu staletí často měnili. Patřili mezi ně: Jan Žid z Vetlé, Václav ze Švamberka, Něpr Duč, Harant a Lvík z Vavřin, Bohuslav ze Svinař či Březina Zbyněk z Buchova.
V polovině 17. století se centrum panství přestěhovalo z Březiny do nedalekých Radnic a hrad začal chátrat. V té době žilo v obci Březině pouhých 5 sedláků a 3 chalupníci. Zřejmě z této doby pochází historicky cenný mlýn, který fungoval ještě za druhé světové války. S postupem doby počet obyvatel Březiny lehce stoupal a od druhé poloviny 18. století zde dokonce byla otevřena krčma. Noví majitelé panství (Sternbergové) nechali na počátku 19. století postavit v Březině zámek, který jim patří až do současnosti. Všeobecně známým členem tohoto šlechtického rodu byl hrabě Kašpar, který byl jedním ze zakladatelů Národního muzea v Praze. V Březině založil zámecký park. Sternbergové nechali na vlastní náklady upravit i zříceninu středověkého hradu a vytvořili zde letní romantický pavilonek. Z význačných osobností, které toto místo s oblibou navštěvovaly, lze jmenovat Vlasta Buriana a byl zde prý i J. W. Goethe. Od roku 1990 je v Březině obnovena správa obecního úřadu.
Co je k vidění
Březina láká návštěvníky na dvě zajímavá místa. Jedním je vzácné archeologické naleziště na nedalekém vrchu Hradiště (619 m. n. m.), kde se dochovaly zbytky předhistorického hradiště. Druhým lákadlem je původní hrad Březina, který byl později přejmenován na Salon.
Zajímavost
Pouze zvenčí může návštěvník Březiny obdivovat krásu empírového zámku z konce 18. století, který byl v restituci vrácen Šternberkům. Celý komplex zámku je obklopen zámeckým parkem.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2175 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz