Boží Dar
Boží Dar
Boží Dar leží v Karlovarském kraji a okrese, v Krušných horách. Jde o nejvýše položené město v České republice. Zároveň leží Boží Dar na hranicích se Spolkovou republikou Německo, v sedle mezi Božídarským Špičákem a nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem. Město patří mezi nejvyhledávanější střediska zimních sportů v celé republice a soustředí se zde několik lyžařských areálů. V současné…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Karlovy Vary
- Obec
- Boží Dar
Fotogalerie k článku
Boží Dar leží v Karlovarském kraji a okrese, v Krušných horách. Jde o nejvýše položené město v České republice. Zároveň leží Boží Dar na hranicích se Spolkovou republikou Německo, v sedle mezi Božídarským Špičákem a nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem. Město patří mezi nejvyhledávanější střediska zimních sportů v celé republice a soustředí se zde několik lyžařských areálů. V současné době zde na katastrální výměře 37,97 km² žije necelých 200 stálých obyvatel.
Historie
Území, na kterém bylo založeno město Boží Dar, patřilo od roku 1424 českým pánům z Tetova. Po smrti Jiřího Viléma z Tetova připadlo město do správy Jiřímu z Poděbrad. Ten jej připojil k věnu své dcery Zdenky a oblast Božího Daru se stala součástí saského panství. Na počátku 16. století zde byla nalezena bohatá ložiska stříbrné rudy a rozběhla se intenzivní těžební činnost. V roce 1534 se tak Božímu Daru dostalo hornímu řádu. Obec samotná se započala budovat o rok dříve.
Po vyčerpání lehce přístupných ložisek bylo přistoupeno k hlubinné těžbě. Nejznámější šachtou byl jednoznačně důl sv. Vavřince. S krušnohorským cínem se obchodovalo po celé Evropě. Na konci 16. století se dokonce podařilo vytěžit i několik kusů zlata. Vynucená náboženská emigrace evangelíků v průběhu 17. století se negativně podepsala na úrovni zdejšího hornictví, které již nikdy nedosáhlo původního významu a zcela zaniklo na počátku 19. století.
Přetrvávající spory o hraniční území mezi Saskem a Českým královstvím byly zakončeny v roce 1556, kdy tzv. schneebergskou dohodou, byly hranice obou zemí přesně vymezeny a vyznačeny hraničními kameny. Třicetiletá válka pak přinesla místním obyvatelům opakované utrpení v podobě drancování a násilností. V průběhu následujících staletí se Boží Dar postupně přeměnil z těžební obce na poklidné horské městečko, jehož obyvatelé se živili různorodou výrobou. V současné době patří mezi nejvyhledávanější střediska letní a zimní turistiky.
Co je k vidění
Významnou stavbou ve městě je budova radnice, postavená v empírovém slohu. Její interiér zdobí klenuté stropy a k nebi se zvedá šestiboká věžička. Ze sakrálních staveb zaujme kostel svaté Anny, jehož barokní podoba je z roku 1771. V centru se ještě nachází místní muzeum, s expozicí věnovanou slavným osobnostem, které navštívili Boží Dar.
Zajímavost
V prosinci je pro rodiče i děti připravena tzv. Ježíškova cesta, která zábavnou formou seznamuje návštěvníky s tradicí českých pohádek a zvyků.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2335 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz