Statistika našeho portálu

  • 103 537 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Borová Lada

Borová Lada

Obec Borová Lada leží v Jihočeském kraji, v Prachatickém okrese, na hranici NP Šumavy, necelých 9 km jihovýchodním směre od Kvildy. Lada je vyhledávaným místem pro aktivní turistiku, neboť okolní příroda je prošpikována desítkami cyklostezek a turistických značek. V zimě se sem sjíždějí vyznavači běhu na lyžích. K obci patří ještě osady Nový Svět, Svinná Lada a území bývalých osad Kníž…

Adresa a kontaktní informace

Obec Borová Lada leží v Jihočeském kraji, v Prachatickém okrese, na hranici NP Šumavy, necelých 9 km jihovýchodním směre od Kvildy. Lada je vyhledávaným místem pro aktivní turistiku, neboť okolní příroda je prošpikována desítkami cyklostezek a turistických značek. V zimě se sem sjíždějí vyznavači běhu na lyžích. K obci patří ještě osady Nový Svět, Svinná Lada a území bývalých osad Knížecí Pláně, Zahrádky, Šindlov, Černá Lada a Paseka. Obec byla v roce 2001 oceněna Zelenou stuhou. V současné době žije v Borové Ladě přibližně 280 obyvatel na katastrální výměře 6889 ha.

Historie

Obec vznikla na české poměry v relativně pozdním období, během druhé poloviny 18. století. To zde majitel vimperského panství Josef Adam ze Schwarzenbergu vydal příkaz ke vzniku takzvaných "dominikálních" obcí v nedotknutém lese. Většina původních osadníků přicházela ze sousedních obcí, kde byly zrušeny sklářské hutě. Obživou jim většinou byly dřevorubecké práce. V polovině 19. století zde stálo již 26 dřevěných chalup a žilo více než 200 obyvatel. Počet obyvatel převážně německé národnosti stoupal i v první polovině 20. století. Tradici si vybudovalo neobvyklé výrobní odvětví – kolomaznictví. Šlo o výrobu tuhé kolomazi pro potřeby továrních strojů. Po odsunu německého obyvatelstva po skončení druhé světové války se Borová les takřka vylidnila. Na částečný příliv obyvatel se čekalo až do období po roce 1989.

Co je k vidění

Jihovýchodním směrem od obce byla v roce 1860 vystavěna kaple sv. Anny, ke které vedla křížová cesta. Jednalo se o místo pravidelných anenských poutí. Ta poslední se uskutečnila v roce 1950 a o šest let později byla kaple stržena. V novém tisíciletí se tradice poutí obnovila a znovu se buduje i křížová cesta.

Zajímavost

Nejnavštěvovanějším cílem v blízkém okolí největší rašelinné jezírko v České republice, nazvané Chalupská slať.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 26. prosinec

Dnes má svátek Štěpán

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete