Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Bolatice

Bolatice

Historie obce BolaticePrvní písemná zmínka o obci je z roku 1250 v dopise papeže Inocence IV. vyhotoveného 18. 12. 1250 v Lyonu, který území obce odkazuje cisterciáckému klášteru na Velehradě. Součástí obce Bolatice je osada Borová (dříve Heneberky), která byla založena 3. 6. 1786 svobodnými pány Eugenem a Aloisem Henne z Hennebergu a k Bolaticím byla připojena 15. listopadu 1893.Roku 1682 navští…

Adresa a kontaktní informace

Historie obce Bolatice

První písemná zmínka o obci je z roku 1250 v dopise papeže Inocence IV. vyhotoveného 18. 12. 1250 v Lyonu, který území obce odkazuje cisterciáckému klášteru na Velehradě. Součástí obce Bolatice je osada Borová (dříve Heneberky), která byla založena 3. 6. 1786 svobodnými pány Eugenem a Aloisem Henne z Hennebergu a k Bolaticím byla připojena 15. listopadu 1893.

Roku 1682 navštívil Bolatice polský král Jan III. Sobieský s vojskem, když táhl na pomoc Vídni obleženou Turky. Kostel postavený v Bolaticích r. 1703 byl zasvěcen sv. Stanislavu, polskému patronovi, údajně, právě na paměť této události.

Pro důstojné bydlení proboštů vystavěli cisterciáci v Bolaticích v roce 1724-1729 raně barokní zámek s kamenným portálem. V tomto období postavili také barokní kapli sv. Mikuláše na ul. Hlučínská a posléze menší barokní kapli sv. Jana Nepomuckého na ul. Svobody.

Obec prošla pohnutou historií. V roce 1742 připadla Prusku, v roce 1920 se vrátila zpět do majetku Československa, od roku 1938 přináležela Německu a teprve od roku 1945 se stala natrvalo součástí České republiky. Během 2. sv. války byla obec Bolatice více jak z 80 % zničena a to se výrazně podepsalo na vzhledu obce. Všechny domy byly vybudovány nově či přestavěny a ze staré zástavby se zachovalo jen několik typických domů a i jim hrozí zánik. Všechny změny se výrazně odrazily v životě obce, řada místních občanů položila své životy za 1. i 2. světové války. Přesto si místní občané podrželi své typické vlastnosti - smysl pro pořádek a pracovitost.

Současnost obce Bolatice

Starobylá slezská obec Bolatice leží v jižní části Hlučínské pahorkatiny necelých 6 km na severovýchod od města Kravař ve Slezsku, nedaleko hranic s Polskem.

Obec obklopují ze všech stran výšiny s nadmořskou výškou od 271 m do 304 m.

Rozlehlým úrodným polím vytváří na severovýchodě zelenou korunu veliký Chuchelenský les, převážně smrkový a borový a les Bažantnice. Obec sama leží v nadmořské výšce asi 260 m na ploše 132 ha. Nejnižší místo v obci je na jihu u bývalé pískovny u soutoku Černého potoka a potoka Opusty - 240 m nad mořem.

V obci se nachází obecní úřad, knihovna, nákupní středisko Jednoty, pošta, Česká spořitelna, zámek, kostel, komplex budov základní a mateřské školy, dvě hasičské zbrojnice, 4 kaple, koupaliště, sauna, solárium, kulturní dům, kino, podnik Lanex a.s.

- výrobce vaků a lan, zaměstnávající více jak 800 zaměstnanců, zemědělská společnost Opavice a. s., obhospodařující 627 ha polí, pekárna, 9 restaurací a hospod, 13 soukromých obchodů a obchůdků a řada drobných podnikatelů podnikajících v oblasti autodopravy, opravny aut, stolařství, kadeřnictví, kosmetiky, pedikérství, čalounictví, kovářství, instalatérství, lahůdkářství atd.

V obci je na poměrně velmi dobré úrovni lékařská péče (dva praktičtí lékaři pro dospělé, dětský lékař, interní lékař, dva stomatologové) a také výdejna léků. Všichni občané v obci jsou napojeni na veřejný vodovod, plynovod a na veřejnou kanalizaci. Významnou investiční akcí v obci je v současné době budovaná průmyslová zóna o rozloze cca 16ha a od roku 2003 probíhá v obci výstavba nových rodinných domů.

www.bolatice.cz

Obec je členem Mikroregionu Hlučínsko.

Zajímavosti v Bolaticích

Zámek - barokní zámek byl postaven v letech 1724-1748 s ranně barokním kamenným portálem. V současné době je zámek po celkové rekonstrukci a stal se sídlem obecního úřadu.

Kostel sv. Stanislava - roku 1682 navštívil Bolatice polský král Jan Sobieský s vojskem, když táhl na pomoc Vídni obležené Turky. Kostel postavený v Bolaticích roku 1703 byl zasvěcen sv. Stanislavu, polskému patronovi, právě na paměť této události.

V roce 1992 byla znovu opravena a natřena fasáda kostela a v letech 1999 - 2001 prošly generální opravou obě věže i střecha kostela. Od roku 2003 má kostel nově provedenou úpravu liturgického prostoru a také nový oltář.

Skanzen Bolatice - skanzen lidových tradic a řemesel v Bolaticích byl vybudován v roce 2002. Nachází se v blízkosti kostela, v jednom z mála dosud zachovalých příkladů tradičního vesnického stavení v 19. a na počátku 20. století.

Na výstavbě se podíleli ve velké míře občané Bolatic, kteří také věnovali většinu exponátů. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout obytné části domu (jizbu, kuchyň, místnost služky), prádelnu, stáj pro koně, chlév pro krávy, srubek (špýchar), aj.

V dalších dvou místnostech, kůlně a stodole se mohou seznámit s řemeslnými nástroji, zemědělskými stroji a nářadím, používaným v domácnosti a při práci na statku.

V areálu skanzenu se kromě prohlídek konají také kulturně společenské akce tradičního lidového charakteru.

Tel.: 553 654 999, www.bolatice.cz

Kaple sv. Mikuláše - kaple prošla v roce 2005 celkovou rekonstrukcí a byla nově vysvěcena.

Sport a relaxace v Bolaticích

Koupaliště Bolatice - sportovně-rekreační areál jehož součástí je: veliký bazén 30x25 m, bazén pro neplavce 15x25 m, dětské brouzdaliště 5x10 m, noční koupání, v provozu rychlá občerstvení, beach volejbal, volejbal, nohejbal, ruské kuželky, kriket, petanque, stolní tenis, badminton, soft tenis, půjčovna kol. Dále je součástí koupaliště i sauna, Fitnescentrum, restaurace a bankéřka.

Tel.: 553 654 799, www.penzionbolatice.cz

Hřiště FK – sportovně-rekreační areál, nachází se zde dvě fotbalová hřiště, antukové hřiště na volejbal a tenis, asfaltová plocha na basketbal a restaurace.

Hřiště ZŠ - v areálu základní školy je k dispozici travnaté hřiště na minikopanou a antukové hřiště. Součástí areálu je i tělocvična.

Sportovní areál Ruždina – Maracana - k dispozici je hřiště na minikopanou a hřiště na plážový volejbal.

Sportovně-rekreační areál v Borové - areál je tvořen asfaltovou plochou na tenis, basketbal a jiné sporty a také fotbalovým hřištěm.

Kultura v Bolaticích

kulturní dům – sál,vhodný pro společenské a kulturní akce

kinosál (filmová představení 1x týdně v neděli)

společenské plesy (leden, únor)

pravidelné kulturní akce – obecní ples (únor), Rozloučení s masopustem (únor), Vítání jara (březen), Stavění máje (květen), Kácení máje (květen), Sportovní slavnost (červenec), Myslivecká slavnost (červenec), Hasičská slavnost (červenec), Country festival (srpen), Bolatické dožínky (srpen), Štrasenfest na Borové (srpen), Výstava zahrádkářů a kutilů (září), Výstava podnikatelů a řemeslníků (září), Den strašidel (říjen), Koledy ve skanzenu (prosinec)

Významní rodáci a osobnosti Bolatice

Kristián Bohumír Hirschmentzel (1638 – 1703)

Byl přední spisovatel slezského a českého baroka. Narodil se roku 1638 ve Frýdku na Moravě, studoval na gymnáziu v Brně a v Olomouci. V osmnácti letech vstoupil do cisterciánského kláštera ve Velehradě a 19. května 1657, zde složil řeholní slib. V roce 1674 byl vyslán do Bolatic jako probošt a správce statků, kde měl povznést hospodářství v kraji, které se ještě nezotavilo z ran třicetileté války a povznést náboženskou a mravní úroveň zdejšího lidu. Jeho osmnáctiletý pobyt v Bolaticích skončil roku 1692, kdy odešel Hirschmentzel zpět do Velehradského kláštera. Za celý svůj život napsal 42 knih, převážně německy a latinsky, z nichž pouze dvě mu vyšly tiskem. Zemřel na Velehradském klášteře v roce 1703.

August Scholtis (1901 – 1969)

Významný německý dramatik a publicista. Narodil se 7. srpna 1901 v Bolaticích v rodině Fritze Scholtise a Valesky Scholtisové (roz. Dudové Náhoda mu pomohla získat místo písaře v kanceláři Karla Maxe Lichnovského v Chuchelné. V blízkosti tohoto bývalého císařského velvyslance v Německu se naučil psát na stroji, německy a osvojil si také politickou rozvážnost. Ve dvacátých letech začal poprvé psát do novin a v roce 1927 napsal první novelu, se kterou vyhrál první cenu v soutěži Vratislavského rozhlasu. Po tomto úspěchu toužil stát se velikým spisovatelem a po krátké zastávce v Praze, kde se kontaktoval s Karlem Čapkem, odešel do Berlína, který se mu stal domovem až do jeho smrti v roce 1969.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete