Statistika našeho portálu

  • 103 537 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Bojkovice

Bojkovice

Malé město Bojkovice leží ve Zlínském kraji, v okrese Uherské Hradiště, na soutoku říčky Komenky a řeky Olšavy. Dominantou zajímavého města je zámek Nový Světlov nádherným parkem. Okolí města zpříjemňují vrcholky Bílých Karpat a chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty. Majitele aut jistě zaujme informace, že tudy prochází silniční komunikace vedoucí z Uherského Brodu přes Vlárský průsmyk na Slovens…

Adresa a kontaktní informace

Malé město Bojkovice leží ve Zlínském kraji, v okrese Uherské Hradiště, na soutoku říčky Komenky a řeky Olšavy. Dominantou zajímavého města je zámek Nový Světlov nádherným parkem. Okolí města zpříjemňují vrcholky Bílých Karpat a chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty. Majitele aut jistě zaujme informace, že tudy prochází silniční komunikace vedoucí z Uherského Brodu přes Vlárský průsmyk na Slovensko. Nad městem se rozprostírá velký les, který je využíván chataři. Rezervoárem vody pak je vodní nádrž Kolebač, nacházející se severním směrem od města. V Bojkovicích žije v současnosti více než 4 600 obyvatel na území o katastrální výměře 41,85 km².

Historie

Osudy Bojkovic jsou spojeny s historií středověkého hradu, který nechali vybudovat na konci 15. století bratři Landštejnové. Osada samotná je pak poprvé připomínána v roce 1362, kdy náležela k světlovskému panství. V průběhu 15. století byla povýšena na městečko a došlo k výstavbě farního kostela. Z několika cechů se nejvýrazněji vyprofiloval ten sladovnický. Z majetku pánů z Potštejna se Bojkovice vymanily na konci 16. století a Václav Tetaur v roce 1592 osvobodil podsedky v Bojkovicích od robot a dalších povinností.

V celém 17. století zažívaly obyvatelé Bojkovic útrapy válečných konfliktů v nebývalé míře. Ničivé byly především nájezdy uherských vojsk v letech 1663, 1683 a 1704-1705. Během následujících několika desítek let se však z městečka stalo významné středisko světlvoské a lesní velkovýroby. Dalším prosperujícím oborem bylo soukenictví. V první polovině 19. století zde zahájila činnost železná huť. Pikantností je velká skupina zvěroklestičů, kteří vyjížděli za prací do sousedních států. Během druhé světové války zde působila partyzánská skupina, napojená na partyzánskou brigádu Jana Žižky. Statut města obdržely Bojkovice definitivně v roce 1965.

Co je k vidění

Významnou stavbou v Bojkovicích je římskokatolický farní kostel sv. Vavřince, který je raně barokní stavbou pocházející ze 17. století. Na místě bývalého kostelíka sv. Jiří stojí kaplička, ve které je pohřbena hraběnka Haugwitzová. Zámecký areál byl do dnešní podoby přebudován šlechtickým rodem Larischů. Honosí se stylem anglickou tudorské gotiky. Okolo zámku byl v první polovině 19. století založen přírodně krajinářský park s několika barokními sochami. Z původního opevnění Bojkovic se zachovaly dvě nízké věže.

Zajímavost

Uprostřed poetického hřbitova se nachází šestiboké kaple zvané Tetaurky, pocházející z druhé poloviny 16. století. Během vpádu nepřátelských jednotek sloužily jako pevnosti obranného systému.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete