Bohumín
Bohumín
V české části historického Těšínska se nachází město Bohumín, ve kterém žije necelých 23 tisíc obyvatel na rozloze 31 km2. Díky strategické poloze na křižovatce železničních tratí sehrává významnou roli v celém regionu. Návštěvníkům města se nabízí široká nabídka sportovního i kulturního vyžití. Zároveň se jedná o pozoruhodné pohraniční město, kterým se vstupuje do Slezska a Pobaltí.HistorieBohum…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Karviná
- Obec
- Bohumín
V české části historického Těšínska se nachází město Bohumín, ve kterém žije necelých 23 tisíc obyvatel na rozloze 31 km2. Díky strategické poloze na křižovatce železničních tratí sehrává významnou roli v celém regionu. Návštěvníkům města se nabízí široká nabídka sportovního i kulturního vyžití. Zároveň se jedná o pozoruhodné pohraniční město, kterým se vstupuje do Slezska a Pobaltí.
Historie
Bohumín se již v době raného středověku nacházel na křižovatce obchodních cest. Z Moravy do Krakova vedla solná cesta a z Uher přes Těšín k Baltu se obchodovalo s jantarem. U přechodu řeky Odry byl opakovaně vystavěn most, kolem kterého vznikla osada nazývaná Bogun. V písemných pramenech se Bohumín objevuje poprvé v polovině 13. století, ve formulářové sbírce královny Kunhuty. O kolonizaci města německými osadníky svědčí listina z roku 1292, kdy se objevil německý název Oderberg.
Jedním z prvních šlechtických rodů, který spravoval zdejší panství byl rod Baruthů. Brzy jej vystřídal rod Rašiců. To již byl Bohumín poddanským městečkem pod pravomocí panské vrchnosti. V 15. století se majitelé panství často střídali. Zdejší oblast spravovali např.: páni z Tvorkova, Kornicové či Jan Tovačovský z Cimburku.
Významným obdobím pro Bohumín byla správa zdejší oblasti mecenášem renesančního umění, horlivým protestantem a stoupencem germanizačního procesu – Jiřím Bedřichem. Po jeho smrti (1603) vypukly rozsáhlé spory o vlastnictví města, které ukončila až třicetiletá války. Během ní připadlo Bohumínsko bankéři a důlnímu podnikateli z Vídně – Lazarovi Henckelovi von Donnersmark. Ten byl v roce 1661 povýšen mezi české hraběcí stavy a svůj majetek rozdělil mezi syny.
Od roku 1742 bylo Bohumínsko rozděleno na rakouskou a pruskou část. Během 19. století význam Starého Bohumína upadal v důsledku výstavby železnice v okolních obcích. Připojení Bohumína k Československu proběhlo v roce 1919 a o pět let později mu byl udělen i status města. Po podepsání mnichovské dohody bylo zdejší území obsazeno Polskem. K definitivnímu začlenění Bohumínska k Československu došlo po skončení druhé světové války. Polsko se nároků na východní část československého Těšínska vzdalo až v roce 1958.
Co je k vidění
Nejzajímavější kulturní památkou Bohumína je zřejmě kostel Panny Marie. Za návštěvu jistě stojí i hrobka rodu Henckelů, pocházející ze 17. století. Novogotický sloh zastupují kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (1895) a klášterní budova z roku 1900. Zajímavou stavbou je nádražní budova z druhé poloviny 19. století. Návštěvníky jistě upoutá velké množství rybníků a jezer, nacházejících se v okolí města. Většina z nich slouží k rekreačním účelům.
Zajímavost
V nedávné době bylo v Bohumíně vystavěno Aquacentrum, ve kterém probíhají pravidelné kurzy cvičení ve vodě.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 6117 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz