Bochov
Bochov
Město Bochov leží v Karlovarském kraji, v okrese Karlovy Vary, přibližně 15 kilometrů jihovýchodním směrem od Karlových Varů. Dobrou dostupnost s Prahou zajišťuje silnice I/6, která tudy prochází. Město se rozládá v údolí mezi Tepelskou vrchovinou a Doupovskými horami. Doupovské hory jsou zčásti využívány jako vojenský výcvikový prostor Hradiště. Bochovem protéká Bochovský potok a v okolí města j…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Karlovarský kraj
- Okres
- Karlovy Vary
- Obec
- Bochov
Město Bochov leží v Karlovarském kraji, v okrese Karlovy Vary, přibližně 15 kilometrů jihovýchodním směrem od Karlových Varů. Dobrou dostupnost s Prahou zajišťuje silnice I/6, která tudy prochází. Město se rozládá v údolí mezi Tepelskou vrchovinou a Doupovskými horami. Doupovské hory jsou zčásti využívány jako vojenský výcvikový prostor Hradiště. Bochovem protéká Bochovský potok a v okolí města je vybudována soustava několika rybníků. Okolní krajinu tvoří převážně lesní porosty. U jihovýchodního okraje města se nachází vrchol Zámecký vrch. Bochovem prochází dvě značené cyklostezky a jedna turistická trasa, určená pro pěší turisty. V nedaleké obci Dlouhá Lomnice se nachází památkově chráněný objekt lidové stavby. V současné době žije v Bochově přibližně 2 000 obyvatel na území o katastrální výměře 95,65 km².
Historie
V písemných pramenech se první zmínka o Bochově objevuje v roce 1325, kdy jej nechali u obchodní cesty z Lokte do Prahy založit pánové z Rýzmburka. Nově založené město měl chránit malý hrad, kde sídlili přední členové šlechtického rodu pánů z Rýzmburku. V roce 1406 byl hrad i město dobyt vojenskými jednotkami krále Václava IV. Následnými majiteli Bochova se stali šlechtici z Plavna, kteří se zasloužili o rozšíření městských pravomocí. Vzhledem k nepřátelskému vztahu pánů z Plavna s králem Jiřím z Poděbrad jistě nebylo překvapením, že královské vojsko v druhé polovině 15. století Bochov napadlo a vyplenilo.
Během dalších staletí se majitelé města často střídali. Během vlády rodu Černínů vypukl ve městě požár (1666), který poničil velkou část dosavadní zástavby. Výstavba nového města se protáhla na několik desetiletí. Většina obyvatel se v té době živila zemědělstvím, chovem dobytka, drobnými řemesly a obchodováním. Definitivně byl status města vrácen v roce 2006.
Co je k vidění
Dominantou města je kostel svatého Michala, který byl původně postaven v gotickém slohu. V druhé polovině 17. století byl přestavěn do současné barokní podoby. Za zmínku stojí i jednopatrový objekt fary, v jehož přízemí je pozoruhodná lunetová klenba. V barokním slohu byla vystavěna i radnice, kterou zdobí hranolová věž, zakončená zvonovitou bání. Současná podoba radnice pochází z 19. století. Ve středu náměstí pak nalezneme mariánský sloup. Doporučujeme cyklistický výlet jižním směrem od města, kudy se lze dostat do nedalekého města Toužim.
Zajímavost
Turistická značená stezka zavede zájemce na nedaleký Zámecký vrch, kde se nachází zřícenina středověkého hradu Hartenštejn.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2334 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz