Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Blovice

Blovice

Město Blovice leží v Plzeňském kraji, jihovýchodním směrem od krajského i okresního města Plzně, v okrese Plzeň – jih. Protéká tudy řeka Úslava a město je středem převážné části povodí Úslavy. Okolo města je zkrášleno západními vrcholky pohoří Brdy. Nejvýše položeným místem nad městem je Buková hora, ležící jižním směrem od města. Na úbočí Bukové hory se rozkládá pozoruhodný přírodní pa…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-jih
Obec
Blovice

Město Blovice leží v Plzeňském kraji, jihovýchodním směrem od krajského i okresního města Plzně, v okrese Plzeň – jih. Protéká tudy řeka Úslava a město je středem převážné části povodí Úslavy. Okolo města je zkrášleno západními vrcholky pohoří Brdy. Nejvýše položeným místem nad městem je Buková hora, ležící jižním směrem od města. Na úbočí Bukové hory se rozkládá pozoruhodný přírodní park. Vydá-li se návštěvník Blovic severovýchodním směrem od města, narazí na rozsáhlý vojenský výcvikový prostor Jince. Značené cyklostezky procházející městem zavedou zájemce do větších měst v okolí, i do malebných zákoutí hezké přírody. Nechybějí samozřejmě ani vyznačené turistické stezky. V současné době žije v Blovicích více než 4 000 obyvatel na území o katastrální výměře 28,95 km².

Historie

K založení obce došlo v průběhu 13. století a největší zásluhu na tom měl cisterciácký klášter v Nepomuku. Blovice jsou poprvé připomínány k roku 1284, kdy byly klášterní trhovou vsí. V průběhu 14. století byly Blovice připomínány již jako městečko. V okolí městečka byla rozsáhlá naleziště zlata a železné rudy, které se zde po celou dobu středověku těžily. V Blovicích se vyráběly i cihly.

Během husitských válek byl klášter v Nepomuku vypálen a majiteli Blovic se stali postupně šlechtické rody Švamberků, vladyků z Netunic, Šternberků či pánů z Roupova. Posledně jmenovaní připojili Blovice k panství hradu Vlčtejna.V roce 1450 byla na Vlčtejně podepsána mírová smlouva mezi jednotou strakonickou a jednotou poděbradskou, zastoupenou králem Jiřím z Poděbrad. V druhé polovině 18. století byl na místě gotického kostela postaven nynější barokní sv. Jana Evangelisty. V polovině 19. století se město stalo hostitelem okresního soudu a berního úřadu. Obě instituce zde fungovaly více než sto let. Od roku 1949 do roku 1960 byly Blovice okresním městem.

Co je k vidění

Kostela svatého Jana Evangelisty byl postaven ve 14. století a přestavěn v barokním slohu o 400 let později. Z počátku 18. století pochází cenné sochy sv. Jana Nepomuckého a barokní sousoší Ukřižování. Objekt radnice na náměstí byl vystavěn v empírovém slohu a v roce 1893 přestavěn ve slohu novorenesančním. Jižním směrem od náměstí stojí zámek Hradiště, kde se nachází stálá muzejní expozice.

Zajímavost

V únorových dnech se v Blovicích koná pravidelný Psí bál. Jde o tradiční ples Kynologického klubu, který je obohacen rozmanitou tombolou.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete