Blažim
Blažim
Obec Blažim leží v Ústeckém kraji, v okrese Louny, přibližně 12 km severovýchodním směrem od města Žatce. Od počátku 90. let minulého století se intenzivně v obci pracuje na vylepšení komfortu pro místní obyvatele i pro případné návštěvníky. V Žateckém mikroregionu se snoubí malebná příroda s takřka nekonečnými řadami pěstovaného chmele a zdejší kraj oplývá specifickou poetikou. V Blažimi najde z…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Louny
- Obec
- Blažim
Fotogalerie k článku
Obec Blažim leží v Ústeckém kraji, v okrese Louny, přibližně 12 km severovýchodním směrem od města Žatce. Od počátku 90. let minulého století se intenzivně v obci pracuje na vylepšení komfortu pro místní obyvatele i pro případné návštěvníky. V Žateckém mikroregionu se snoubí malebná příroda s takřka nekonečnými řadami pěstovaného chmele a zdejší kraj oplývá specifickou poetikou. V Blažimi najde zájemce několik alternativ pro sportovní vyžití a může i obdivovat historicky zachované stavební objekty. V obci žije přibližně 250 obyvatel na území o katastrální výměře 9,63 km².
Historie
V písemných pramenech je Blažim poprvé připomínána k roku 1183, kdy ji vlastnil řád Johanitů. Ke vsi přiléhala blažimská tvrz, která byla postavena zřejmě také ve 12. století, ačkoliv se v písemných pramenech objevuje až v roce 1390. V té době na ní sídlil Litold z Moravěvsi.
V období husitských nepokojů se majiteli Blažimi stali Lounští, kteří ji přejmenovali na Dlažim. V polovině 15. století připadla obec králi Ladislavu Pohrobkovi. Ten ji propůjčil do správy Jaroslavu z Vřesovic, vnukovi Jakoubka z Vřesovic. I další majitel obce pocházel z rodu Vřesovických, šlo o Jindřicha Dlažimského. Vřesovičtí vlastnili obec s tvrzí až do roku 1629, kdy ji odkoupil Pavel Michna z Vacínova. Za jeho vlády byla Blažim připojena k postoloprtskému panství.
Během 17. století již tvrz značně zpustla. V historických záznamech se o ní naposledy hovoří v roce 1692, kdy ji spolu se vsí a vyhořelým ovčínem koupil kníže Ferdinand ze Schwarzenberka. Tento šlechtický rod vlastnil obec až do 19. století. Ve 20. století neprožívala Blažim příliš šťastné období a počet obyvatel klesl až k jednomu stu lidí. Postupná obnova obce spojená s nárůstem počtu trvale žijících obyvatel přišla až s 90. lety minulého století.
Co je k vidění
Dominantou obce Blažimi je barokní kostel sv. Prokopa s věží, který byl postaven v závěru 18. století podle projektu J. Jakobice. Zajímavým objektem je i místní fara, postavená podle plánů P.I. Bayera. Na břehu rozlehlého rybníka stojí socha sv. Jana Nepomuckého.
Zajímavost
V objektu zemědělského dvora je částečně zachována středověká tvrz . Jde o jednopatrovou budovu, nacházející se uprostřed návsi.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2627 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz