Blansko
Blansko
Město Blansko.Okresní město Blansko leží v Jihomoravském kraji, v údolí řeky Svitavy, přibližně 20 km severně od Brna. Označuje se jako vstupní brána do Moravského krasu, v němž se nachází soustava jeskyní i známá propast Macocha. Město má přibližně 22 tisíc obyvatel, rozlohu 18,29 km² a centrum města leží v nadmořské výšce 276 m.n.m.Historie Blanska.Dnešnímu městu předcházela existence …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Jihomoravský kraj
- Okres
- Blansko
- Obec
- Blansko
Město Blansko.
Okresní město Blansko leží v Jihomoravském kraji, v údolí řeky Svitavy, přibližně 20 km severně od Brna. Označuje se jako vstupní brána do Moravského krasu, v němž se nachází soustava jeskyní i známá propast Macocha. Město má přibližně 22 tisíc obyvatel, rozlohu 18,29 km² a centrum města leží v nadmořské výšce 276 m.n.m.
Historie Blanska.
Dnešnímu městu předcházela existence malé osady na pravém břehu řeky Svitavy, o níž se nalézá první zmínka v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141, která ji zahrnuje do statků přináležejících olomouckému biskupství. Jeden z dalších olomouckých biskupů, Bruno ze Schauenburku, založil roku 1277 na protější straně řeky novou osadu, která se pod názvem Nové Blansko stala jádrem a základem pro budoucí město. Ke sloučení obou osad došlo v roce 1526 a o několik desítek let později, roku 1580, povýšil Matyáš Žalkovský ze Žalkovic Blansko na městečko. Jeho syn Jan poté nechal přestavit stávající gotickou tvrz na renesanční zámek.
Důležitým obdobím pro Blansko pak byla doba vlastnictví celého blanenského panství slezským rodem hrabat Gellhornů, kteří zde v roce 1698 založili první železárnu. V této tradici pokračoval rod Salm-Reifferscheidtů, který odkoupil blanenské panství v roce 1766. K zásadnímu rozmachu zdejších železáren a strojíren došlo v 19. století, vzkvétala především výroba umělecké litiny. Salmové prodali v roce 1896 železárny pražské firmě Breitfeld-Daněk, ale blanenské panství jim patřilo až do roku 1945.
Na město bylo Blansko povýšeno císařem Františkem Josefem I. až roku 1905 a okresním městem se stalo v roce 1949. Svůj převážně průmyslový charakter si zachovává do dnešních dnů.
Co je k vidění
Přímo v centru města leží náměstí Republiky, v jehož středu se nachází zvláštní vodotrysk a v období prázdnin tu promítá letní kino. Nedaleko se pak nachází náměstí Svobody, na kterém stojí blanesnká radnice, památník padlým v I. světové válce, či parčík s lavičkami. K nepozoruhodnějším památkám Blanska patří zámek se zámeckým parkem. V něm je umístěno Muzeum Blansko s několika stálými expozicemi (historie železářství, Moravský kras, blanenská umělecká litina apod.). Ve městě též stojí barokní kostel sv. Martina, jehož původní románský předchůdce zde stál od poloviny 12. století a k barokní přestavbě došlo v druhé polovině století 17. Starobylý zvon uvnitř kostela patří k jedněm z nejstarších na Moravě.
Zajímavost
Každoročně v červnu zde startuje Půlmaratón Moravským krasem. Na východ od města se nachází zřícenina hradu Blansek.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 4602 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Závody AGILITY 2025 - Blansko
01.02.2025 - 01.02.2025
Blansko
IV. ročník neoficiálních halových závodů Agility.