Bílovec
Bílovec
Město Bílovec se nachází v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín. Leží ve středu pomyslného trojúhelníku mezi městy Novým Jičínem, Opavou a Ostravou. Rozkládá se na kraji Oderských vrchů, na březích říčky Bílovky. Jižním směrem od města leží chráněná krajinná oblast Poodří, vyznačující se mnoha malebnými rybníky. Historické jádro města se stalo navzdory poškození během II. světové války měs…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Nový Jičín
- Obec
- Bílovec
Město Bílovec se nachází v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový Jičín. Leží ve středu pomyslného trojúhelníku mezi městy Novým Jičínem, Opavou a Ostravou. Rozkládá se na kraji Oderských vrchů, na březích říčky Bílovky. Jižním směrem od města leží chráněná krajinná oblast Poodří, vyznačující se mnoha malebnými rybníky. Historické jádro města se stalo navzdory poškození během II. světové války městskou památkovou zónou. V Bílovci žije více než 7 600 obyvatel na katastrální výměře 38,85 km².
Historie
Dějiny Bílovce sahají až do počátku 14. století. V roce 1316 se poprvé objevuje v písemných pramenech, jako majetek pánů z Kravař. V jejich držení zůstává Bílovec až do poloviny 15.století. Během této doby prodal Draslav z Kravař bíloveckým měšťanům dvůr u Slatiny a Beneš z Kravař udělil městu právo odúmrtí. Po smrti Jana z Kravař (1434) se majitelé Bílovce často střídali. Šlo postupně o Jiřího ze Šternberka, opavská knížata, opolského knížete Mikuláše i českého krále Jiřího z Poděbrad. V polovině 16. století se majitelem stal Mikuláš Pražma z Bílkova. Za jeho vlády město zaznamenalo prudký hospodářský vzestup, který byl odrazem kvalitní řemeslné výroby a obchodu.
Po bitvě na Bílé hoře bylo celé panství zkonfiskováno a po následných bojích připadlo pánům z rodu Sedlických. Jejich majetkem zůstal Bílovec až do roku 1945. Do dějin českých a moravských zemí se zapsal především v posledních desetiletích 19. století, kdy se zde plně rozvíjelo dělnické hnutí. To vyústilo v sérii četných stávek a posléze založení sociálně demokratické strany. Největším průmyslovým podnikem v Bílovci byl závod Koh-i-noor, jenž byl zaměřen na výrobu drobného zboží z kovu.
Co je k vidění
Náměstí v Bílovci má čtvercový půdorys a dominuje mu budova renesanční radnice s dřevěnou věžičkou. Významnou památkou je barokní dům v Zámecké ulici, který zdobený barokním štítem. Nad městem je v místech kde původně stál středověký hrad, postaven zámek, který byl přestavěn v barokní stylu. Ze sakrálních staveb zaujme gotický kostel sv. Mikuláše.
Zajímavost
Ve zdejším muzeu najdeme zajímavé expozice cechovních džbánů z 18. a 19. století a ukázky výroby perníků a modrotisku.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 6136 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz