Statistika našeho portálu

  • 103 543 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Bílina

Bílina

Lázeňské město Bílina se nachází na okraji Českého středohoří, jižním směrem od okresního města Teplice, v Ústeckém kraji. Označení města je odvozeno od řeky Bíliny, která tudy protéká. Poloha na hlavním silničním a železničním tahu mezi Mostem a Teplicemi činí z Bíliny důležité hospodářské centrum zdejšího kraje. V okolí města se nachází jeden z největších povrchových hnědouhelných dolů. Dominan…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Teplice
Obec
Bílina

Fotogalerie k článku

Lázeňské město Bílina se nachází na okraji Českého středohoří, jižním směrem od okresního města Teplice, v Ústeckém kraji. Označení města je odvozeno od řeky Bíliny, která tudy protéká. Poloha na hlavním silničním a železničním tahu mezi Mostem a Teplicemi činí z Bíliny důležité hospodářské centrum zdejšího kraje. V okolí města se nachází jeden z největších povrchových hnědouhelných dolů. Dominantou města je znělcový masiv Bořeň, který je vyhledávaným cílem horolezců i turistů a byl vyhlášen státní přírodní rezervací. V Bílině žije na katastrální výměře 32,39 km² přibližně 16 000 obyvatel.

Historie

Obec předcházející dnešnímu městu zde začala vznikat již v 10. století, kdy zde byl vybudován přemyslovský hrad. V písemných pramenech je Bílina zmiňovaná již k roku 993, a to v Kosmově kronice. V polovině 13. století zde nechal Ojíř z Fridberka vybudovat nový hrad, s jehož podhradí bylo založeno opevněné město s třemi branami. Při vypuknutí husitských válek stál v čele města Albrecht z Koldic, který byl znám svými protikališnickými postoji. Proto nepřekvapí, je bylo město dobyto husity vedenými Jakoubkem z Vřesovic. Koldicům se Bílina navrátila až v roce 1436.

Na počátku 16. století se novými majiteli zdejšího panství stali Lobkovicové, kterým byl v rozsáhlých restitucích po roce 1989 navrácen místní zámek. Od 17. století si stále větší popularitu získávali léčebné účinky místní alkalické kyselky. Proto zde v roce 1782 otevřeli první léčebný pavilon a kolonádu. Novorenesanční lázeňské budovy včetně empírové kolonády byly postaveny až na konci 19. století. K rozvoji turistického ruchu a lázeňské rekreace zásadně přispělo zavedení železniční dráhy do města v roce 1873. V 60. letech minulého století se v souvislosti s rozsáhlou těžební činností negativně změnila tvář města i jeho logistická soustava. Těžba uhlí ve velkolomech zapříčinila zánik bývalé trati z Bíliny do Duchcova a rušily se i některé silnice.

Co je k vidění

Všem návštěvníkům Bíliny doporučujeme prohlídku lázeňského komplexu, který je postupně obnovován po odkoupení lázní městem v roce 1998. Z architektonických staveb nezapomeneme upozornit na kostel sv. Petra a Pavla, doložený již ve 14. století. Na místě původně gotického hradu byl postaven zámek. Dominantou náměstí je pak barokní sloup Panny Marie z roku 1660. Historické centrum města bylo prohlášeno městskou památkovou zónou.

Zajímavost

Jižním směrem od města je možno na vrcholku kopce Bořeň navštívit rezervaci se vzácnými druhy chráněných rostlin.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 27. prosinec

Dnes má svátek Žaneta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete