Bílence
Bílence
Obec Bílence leží v Ústeckém kraji, přibližně 8 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Chomutova. Protéká tudy řeka Chomutovka. Obec se skládá ze tří místních částí – Bílence, Škrle a Voděrad. Připomínkou vlády Jindřicha z Auersperku je malý barokní zámek, který sloužil správě zdejšího statku. Okolní krajina je tvořena mírně zvlněnými kopci, které jsou pokryty hust…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Chomutov
- Obec
- Bílence
Obec Bílence leží v Ústeckém kraji, přibližně 8 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Chomutova. Protéká tudy řeka Chomutovka. Obec se skládá ze tří místních částí – Bílence, Škrle a Voděrad. Připomínkou vlády Jindřicha z Auersperku je malý barokní zámek, který sloužil správě zdejšího statku. Okolní krajina je tvořena mírně zvlněnými kopci, které jsou pokryty hustými lesy. V současné době žije v Bílenci přibližně 220 obyvatel na území o katastrální výměře 12,71 km².
Historie
Původní ves byla v době raného středověku zřejmě vladyckým sídlem a její majitelé se často střídali. V písemných pramenech se poprvé objevuje v roce 1355, kdy patřila Jindřichu z Bílenců. Zřejmě právě Jindřich zde nechal vystavět tvrz, která je písemně doložena až k roku 1510. Na konci 14. století patřila ves Bořitovi z Pšovlk na Voděradech a po něm Vilému Rousovi.
V polovině 16. století získal Bílence do držení Albrecht z Močidlan. Jeho dcera prodala v roce 1570 obec Adamu Štampachovi ze Štampachu. V závěru 16. století došlo ve zdejším kostele k tragické události, kdy místní evangelíci ubili katolického faráře Zachariáše Faberu. Po konfiskacích v pobělohorské době připadly Bílence Františkovi Clary de Riva. V roce 1526 se majitelem stal Pavel Michna z Vacínova. Jeho rod držel vesnici s poplužním dvorem až do 18. století. Během třicetileté války trpěli obyvatelé Bílence častým rabováním, neboť obec ležela u silnice, kudy se přemisťovala putující vojska. V polovině 18. století se majitelem stal Jan Adam z Auersperku. Zasloužil se o výstavbu rozsáhlého hospodářského dvora, který zabral místo původní tvrze. Při dostavbě dvora již panství patřilo Janu Alexandru z Rottenhanu.
Hospodářskému rozvoji v průběhu 19. století přispěla nově zřízená cihelna. V důsledku epidemie cholery v druhé polovině 19. století zemřelo několik desítek obyvatel.
Co je k vidění
V nevelké obci upozorňujeme na kostel svatého Bartoloměje, který se nachází na návsi. Kousek odtud stojí i socha svatého Jana Nepomuckého. V roce 2000 byla v obci dokončena výstavba sportovního areálu a proběhla i rekonstrukce kostela.
Zajímavost
Zámeček v přidružené Škrli prošel důkladnou rekonstrukcí a slouží jako kulturní dům. Severozápadně od obce se nachází lokalita Slanisko, která byla navržena na přírodní památku. Nachází se zde několik druhů chráněných rostlin.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2476 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz