Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Bílá

Bílá

Obec Bílá leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek – Místek, na moravské straně historické moravsko-slezské zemské hranice, poblíž soutoku Černé Ostravice a Bílé Ostravice. Centrum nevelké obce je obklopeno četnými lesy, které jsou v letních měsících vyhledávaným místem stovek pěších turistů a cykloturistů. Vysoká sněhová pokrývka v zimních měsících pak přiláká vyznavače lyžařskýc…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Bílá leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek – Místek, na moravské straně historické moravsko-slezské zemské hranice, poblíž soutoku Černé Ostravice a Bílé Ostravice. Centrum nevelké obce je obklopeno četnými lesy, které jsou v letních měsících vyhledávaným místem stovek pěších turistů a cykloturistů. Vysoká sněhová pokrývka v zimních měsících pak přiláká vyznavače lyžařských sportů. Obcí Bílá protéká horská říčka Bílá Ostravice. Vzhledem k velkému množství turistů zde najdeme i řadu horských hotelů, chat a penzionů. Prochází tudy několik značených turistických tras i jedna značená trasa pro cyklisty. V současné době žije v obci Bílá přibližně 320 obyvatel na území o katastrální výměře 56,45 km².

Historie

K osídlení oblasti dnešní obce došlo v období valašské kolonizace během 15. století. Současně s pasekářskou kolonizací probíhalo i valašské osídlení. Kolonisté pocházeli z různých oblastí, což se odrazilo v různorodém způsobu salašnického hospodaření, které dalo oblasti pozoruhodný ráz, zachovaný až do dnešních dnů. Okolní krajina byla pozměněna klučením a vypalováním lesů, jenž byly nahrazeny pastvinami.

Potulný způsob pastvy byl v oblasti Beskyd zakázán během 17. století, kdy docházelo k postupnému rozvoji manufakturní výroby na Ostravsku. V písemných pramenech se první zmínka o osadě Bílá objevuje až v roce 1817. V okolí Bílé se dolovala železná ruda, kterou pak zpracovávali hamry arcibiskupské společnosti frýdlantských železáren. Tereziánský Císařský a královský patent z poloviny 18. století měl ochránit lesy před drancováním. Okolní krajina určila i většinové zaměstnání obyvatel obce. Ti se živili převážně pastevectvím a těžkou prací v lesích. Pro rozvoj města pak měla klíčový význam výstavba železnice Frýdlant nad Ostravicí – Bílá, která spojila horské samoty se světem. Úzkokolejka byla využívána až do skončení druhé světové války. Při územní reformně obcí Ostravice a Staré Hamry v roce 1951 vznikla právě obec Bílá. Významnou změnou byla i výstavba údolní nádrže Šance v roce 1965.

Co je k vidění

Obec je významným turistických a rekreačním centrem. Z historických objektů upozorňujeme na arcibiskupský lovecký zámeček z počátku 20. století. Dřevěný kostel svatého Bedřicha pochází z roku 1875 a je dílem architekta Antonína Kybasta. Pro vyznavače lyžování upozorňujeme na sedm lyžařských vleků, které každoročně přepraví na šest tisíc osob. Z možných výletů se jako vhodný tip jeví výlet do Národní přírodní rezervace Salajka Pod Bumbálovkou, která je pralesní rezervací s velmi vzácným zbytkem původního jedlobukového pralesa.

Zajímavost

Nezapomeňte si prohlédnout malé vodní nádrže k plavení dřeva na Čurábce a Smradlavě, označované jako "Klauzy".

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete