Benešov nad Černou
Benešov nad Černou
Benešov nad Černou je obec ležící v Jihočeském kraji, v jihovýchodní částí Českokrumlovského okresu. Nachází se na rozhraní Slepičích hor a Novohradských hor. Nedaleko od obce se rozprostírají dvě nejstarší přírodní rezervace v celé Evropě – pralesy Hojná Voda a Žofínský prales. Pramení zde i řeky Černá, Stropnice, Malše a Lužnice. V Benešově nad Černou můžeme obdivovat i několik histor…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Český Krumlov
- Obec
- Benešov nad Černou
Benešov nad Černou je obec ležící v Jihočeském kraji, v jihovýchodní částí Českokrumlovského okresu. Nachází se na rozhraní Slepičích hor a Novohradských hor. Nedaleko od obce se rozprostírají dvě nejstarší přírodní rezervace v celé Evropě – pralesy Hojná Voda a Žofínský prales. Pramení zde i řeky Černá, Stropnice, Malše a Lužnice. V Benešově nad Černou můžeme obdivovat i několik historický cenných památek. Všemi zajímavými místy obce i okolím provede zájemce naučná stezka "Brána Novohradských hor", která měří více než 6 kilometrů. V obci žije na území o katastrální výměře 57,05 km² necelých 1 700 obyvatel.
Historie
Dějiny obce Benešova nad Černou se začaly psát ve druhé polovině 13. století, kdy ji Beneš z Michalovic založil jako podpůrné středisko pro zdejší tvrz. Název Benešov je odvozen právě od jména zakladatele. V historických análech je obec zmiňována poprvé k roku 1322, kdy byla místní kaple sv. Jakuba rozšířena v objekt kostela.
V polovině 14. století propůjčil zdejším občanům nový majitel Jan Jiří ze Švamberka právo várečné a právo pořádat výroční trhy v den sv. Jakuba a na velikonoční úterý. Ruku v ruce s hospodářským rozvojem se Benešov dočkal v roce 1383 povýšení na městečko a byla mu udělena další práva a svobody. O čtyři roky později odkoupili městečko i s přilehlým okolím Rožmberkové a přičlenili jej k novohradskému panství.
Noví majitelé potvrdili Benešovským jejich stará práva a rozšířili je o právo mílové. Ve druhé polovině 16. století vystavěli místní obyvatelé nový pivovar a objekt renesanční radnice. Za vlády nových vlastníků, rodu Švamberků, bylo obnoveno právo vařit pivo a pořádat trhy.
Důležitým impulsem pro rozvoj průmyslu ve zdejší oblasti bylo založení železáren Gabriela v roce 1770. Ta fungovala až do druhé poloviny 20. století, kdy byla přestavěna na pilu. V 19. vznikly i další průmyslové podniky, např.: sklárny, pily, hamry, knoflíkárna apod. Původně starobylý ráz městečka vzal za své při mohutných požárech v 19. století, po kterých musela být přestavěna většina domů ve městě. V roce 1950 byl změněn status Benešova nad Černou na obec.
Co je k vidění
Od roku 1995 je obec vyhlášena městskou památkovou zónou. Nejvýznamnější památkou a zároveň dominantou obce je původně gotický kostel sv. Jakuba Většího, který byl barokně přestavěn v 17. stol. Historickou cenu má i renesanční budova radnice na náměstí. Pozoruhodně působí i sousoší svatého Jana Nepomuckého na náměstí. Mezi technické památky obce patří vodní mlýn v údolí Černé.
Zajímavost
Západním směrem od obce leží pozůstatky tvrze ze 13. století, která byla opuštěna během husitských válek.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1275 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz