Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou
V okresu Mladá Boleslav, několik desítek kilometrů na severovýchod od Prahy, leží město Benátky nad Jizerou, kterého si nelze nepovšimnout, cestujete-li po rychlostní komunikaci mezi Prahou a Mladou Boleslaví. Benátky mají katastrální výměru 35,46 km2 a žije v něm něco přes 7 tisíc obyvatel. Město vzniklo během německé okupace v roce 1944 sloučením tří samostatných obcí – Starých Benátek, Obodře …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Mladá Boleslav
- Obec
- Benátky nad Jizerou
Fotogalerie k článku
V okresu Mladá Boleslav, několik desítek kilometrů na severovýchod od Prahy, leží město Benátky nad Jizerou, kterého si nelze nepovšimnout, cestujete-li po rychlostní komunikaci mezi Prahou a Mladou Boleslaví. Benátky mají katastrální výměru 35,46 km2 a žije v něm něco přes 7 tisíc obyvatel. Město vzniklo během německé okupace v roce 1944 sloučením tří samostatných obcí – Starých Benátek, Obodře a Nových Benátek a je významným centrem kultury, sportu a historické architektonické zástavby.Historie
Neboť založení současné podoby města sahá do nedávné minulosti, podíváme se krátce na historii obcí, jejichž sloučením došlo ke vzniku dnešních Benátek nad Jizerou. Obec Staré Benátky vznikla a nacházela se na místě prastarého osídlení při křižovatce obchodních cest. Z historických análů vyplývá, že prvním centrem této oblasti byl hrad Dražice, založený před rokem 1264, který dnes připomíná pouze zřícenina věže. Nejstarší dochovanou písemnou zmínkou o městě je však záznam z roku 1052, který hovoří o existenci vsi Obodře, která je dnes součástí města. Nejvíce informací tak máme až o Nových Benátkách, jejichž založení se datuje k roku 1346 a jméno zakladatele zní – Jan z Dražic.
Ihned po založení města byla uskutečněna stavba kláštera spolu s kostelem Narození Panny Marie, který je dodnes jednou z nejvýznamnějších památek. Po vymření pánů z Dražic na konci 14. století se ve vlastnictví panství střídalo mnoho majitelů, až se zde usadili na delší dobu purkrabí z Donína. Ti ve městě tolerovali činnost Jednoty bratrské a působit zde tak mohl několik let i Jan Augusta. Zajímavou kapitolou dějin Benátek bylo jejich odkoupení Rudolfem II. v roce 1599, který zde povolil zřízení observatoře dánskému astronomu Tycho de Brahemu.
Významným stavebních úprav se město dočkalo v 17. a 18. století, kdy nejdříve Jan z Werthu a později hrabata ze Schützenu zásadním způsobem dostavili a přistavili několik částí k místnímu zámku. Zámek i město celé se potom stalo kulturním a především hudebním centrem, ve kterém nějaký čas působil i Bedřich Smetana a to v roli učitele hudby v rodině Leopolda Thun-Hohensteina, představitele rodu vlastního panství po mnoho desítek let. Poslední majitel zámku, hrabě Kinský, prodal zámek městu v roce 1920.
Co je k vidění
Návštěvník by při svých toulkách po městě neměl vynechat areál kostela sv. Máří Magdalény, areál kaple sv. Rodiny a především areál krásného zámku, kde nalezne terasovou zeď zámeckého nádvoří se sochařskou výzdobou, zahradní altán, výklenkovou kapli, morový kříž a mnoho dalších nádherných míst.
V části obce Staré Benátky stojí rozhodně za vidění kostel Nanebevzetí Panny Marie či socha sv. Antonína Paduánského. Kostel sv. Martina pak návštěvníka přiláká do části obce s názvem Dražice.
Překrásné je i okolí Benátek, kde krajina středního Polabí a Pojizeří oplývá mnoha historickými i přírodními památkami.
Zajímavost
V přízemí zámku mohou návštěvníci navštívit pozoruhodné Muzeum hraček, které má ve svých sbírkách exempláře z celého světa.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 582 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz