Statistika našeho portálu

  • 103 434 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Bělá pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem

Město Bělá pod Bezdězem leží ve Středočeském kraji, přibližně 14 km severozápadním směrem od okresního města Mladá Boleslav. V okolí Bělé se rozprostírají nádherné lesy Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a kopce patřící k Ralské Pahorkatině. Město bylo založeno v roce 1304 v údolí potoka Bělá. Procházejí tudy značené cyklostezky a rozmanité turistické cesty. V současné době žije v Bělé pod Bezd…

Adresa a kontaktní informace

Město Bělá pod Bezdězem leží ve Středočeském kraji, přibližně 14 km severozápadním směrem od okresního města Mladá Boleslav. V okolí Bělé se rozprostírají nádherné lesy Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a kopce patřící k Ralské Pahorkatině. Město bylo založeno v roce 1304 v údolí potoka Bělá. Procházejí tudy značené cyklostezky a rozmanité turistické cesty. V současné době žije v Bělé pod Bezdězem necelých 5 000 obyvatel na území o katastrální výměře 63,20 km².

Historie

Současné město Bělá pod Bezdězem vzniklo přenesením práv původního města, které se rozkládalo na úpatí kopce Bezdězu a trpělo nedostatkem vody. Povolení k tomuto aktu vydal král Václav II. V roce 1304. K potvrzení městkých práv došlo po vystavění a opevnění města v roce 1337. Vystavil je zástavní držitel bezdězských statků Hynek Berka z Dubé a Lipě. Nově vzniklé město dostalo název Nový Bezděz. Obyvatelé si však na nové pojmenování nezvykli a brzy došlo k nahrezní názvem původní osady Bělá.

V době vrcholného a pozdního středověku představovala Bělá významné hospodářské centrum celého kraje, což potvrzuje i pravidelný půdorys velkého tržiště, kde se dnes nachází náměstí. V návaznosti na založení augustiniánského kláštera v roce 1345 měla Bělá veškeré předpoklady pro to, aby se stala i kulturním střediskem. Období nadějného rozkvětu však skončilo za vlády Václava IV. Bělá připadla do majetku pánů z Michalovic a během husitských válek byla dvakrát obléhána.

V 15. století nastaly pro obyvatele města klidnější časy. Novými majiteli se stali páni Tovačovští z Cimburka a následně páni z Janovic. Před vypuknutím třicetileté války zde vládli Berkové z Dubé. Po konfiskační vlně připadla Bělá Albrechtovi z Valdštejna, který na obyvatele uvalil vysoké daně. Po vévodově smrti připadla Bělá markraběti Caretto – Millesimu, který ji v roce 1678 prodal Arnoštu z Valdštejna. Rod Valdštejnů vlastnil město až do revolučního roku 1848. Během této doby se zdárně rozvíjela řemesla, zvláště tkalcovství a soukenictví. Objekt původního zámku byl přestavěn na manufakturu, produkci zvyšovala i papírna a slibně se rozvíjela i továrna na sukna a látky. V polovině 19. století se Bělá stala sídlem okresního zastupitelstva a okresního soudu.

Co je k vidění

V objektu zámku, stojícího na nejvyšším bodě města, nalezneme městské muzeum. Zbytek zámeckých prostor byl přebudován na bytové jednotky. Součástí zámku je i kaple z roku 1629. |Zaujme i klášter Řádu sv. Augustina s kostelem sv. Václava. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na děkanský chrám Povýšení sv. Kříže. Budova radnice pochází z roku 1613. Její součástí je i šatlava z roku 1852. Na památku zachánění od morové epidemie byl vystavěn Mariánský sloup. Autorem pomníku Na stráž je Josef Mařatka. Město může sloužit i jako výchozí bod k rozličným turistickým výletům po širokém okolí.

Zajímavost

Z mnoha zajímavých výletů doporučujeme cestu západním směrem od města, která nás zavede do Valdštejnského lesa.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 24. listopad

Dnes má svátek Emílie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete