Bečov
Bečov
Obec Bečov leží v Ústeckém kraji, přibližně 9 km jihovýchodním směrem od okresního města Most. Do východní části obce zasahuje území Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Obec je členem Mikroregionu Most – Jih. Dobrou dostupnost zabezpečují silnice vedoucí z Volevčic do Korozluk a do Bělušic. V nedaleké Rané lze realizovat paragliding, létání na rogalu či motorové létání. Jméno o…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Most
- Obec
- Bečov
Obec Bečov leží v Ústeckém kraji, přibližně 9 km jihovýchodním směrem od okresního města Most. Do východní části obce zasahuje území Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Obec je členem Mikroregionu Most – Jih. Dobrou dostupnost zabezpečují silnice vedoucí z Volevčic do Korozluk a do Bělušic. V nedaleké Rané lze realizovat paragliding, létání na rogalu či motorové létání. Jméno obce mu bylo přiděleno na počátku 18. století nově se usazujícími Čechy. V současné době žije v Bečově přibližně 2 000 obyvatel na území o katastrální výměře 28,23 km².
Historie
První písemné informace o existenci Bečova u Mostu pocházejí z roku 1327, kdy byl jmenován jako "viliam Peczschov". V době husitských válek byl Bečov dvakrát napaden vojenskými jednotkami. Poprvé vojáci napadli obec ve směru od Loun a podruhé od Ústí nad Labem. V roce 1420 byl Bečov již označován jako městečko, které spravovala vrchnost z hradu Bílina. Majitelem Bíliny byl v této době Albrecht z Koldic. Zástupci rodu z Koldic zde vládli až do poloviny 16. století.
V roce 1647 získal Bečov a vedlejší ves Patokryje do vlastnictví Adam von Lobkovitz. Byla to doba hospodářského rozkvětu města, o čemž svědčí vzrůstající počet obyvatel. Úspěšný růst byl zastaven až morovou epidemií v roce 1680, která vyhladila velkou část obyvatelstva. K morové epidemii se přidala v 18. století i ničivá vlna cholery, na kterou zemřelo několik desítek zdejších občanů. V majetku Lobkoviců zůstal Bečov až do zrušení poddanství v roce 1848. Po roce 1850 se stal samostatnou obcí s připojenou osadou Zaječice. Tento stav vydržel až do roku 1960, kdy byla k Bečovu připojena osada Milá. V 70. letech předminulého století byla uvedena do provozu železniční trať z Prahy přes Most, Hrob až do Moldavy v Krušných horách, která procházela i Bečovem. V 60. letech minulého století se Bečov stal tzv. střediskovou obcí. Na architektonické tváři města se negativně projevila rozsáhlá panelová výstavba.
Co je k vidění
Jedinou významnější památkou s historickou hodnotou v obce je kostel svatého Jiljí s farou, který je udržován ve velmi dobrém stavu. Pravidelně se zde konají bohoslužby. Kromě kostela zde najdeme pět obchodů s potravinami a další objekty zabezpečující sociální funkčnost Bečova.
Zajímavost
V roce 1998 získal Bečov na základě rozhodnutí předsedy Poslanecké sněmovny právo užívat obecní znak a vlajku.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 2695 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz