Bavorov
Bavorov
České město Bavorov se nachází v severozápadní části Jihočeského kraje, ve Strakonickém okrese. Nedaleko Bavorova protéká řeka Blanice. Věhlas městu zajistila především známá lidová píseň, ale i nádherná příroda, která město obklopuje. Bavorov se rozkládá na známé Zlaté stezce a prochází jím železniční trať vedoucí z Týna nad Vltavou do Prachatic. V současné době zde žije necelých 1500 obyvatel n…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Jihočeský kraj
- Okres
- Strakonice
- Obec
- Bavorov
České město Bavorov se nachází v severozápadní části Jihočeského kraje, ve Strakonickém okrese. Nedaleko Bavorova protéká řeka Blanice. Věhlas městu zajistila především známá lidová píseň, ale i nádherná příroda, která město obklopuje. Bavorov se rozkládá na známé Zlaté stezce a prochází jím železniční trať vedoucí z Týna nad Vltavou do Prachatic. V současné době zde žije necelých 1500 obyvatel na katastrální výměře 35,39 km².
Historie
První písemná zmínka o Bavorovu pochází z roku 1228. Ačkoliv neznáme přesné datum založení města, můžeme jej dát do souvislosti s působením mocného a starodávného rodu Bavorů ze Strakonic.
Rožmberkové se stali novými vlastníky bavorovského panství v roce 1351. Konkrétně šlo o čtyři bratry – Petra, Jana, Oldřicha a Jošta. Jejich přičiněním získal Bavorov řadu důležitých výsad (např.: město nesmělo být zastaveno knížeti ani rytíři). Nedaleko Bavorova byl v polovině 14. století vystavěn hrad Helfenburk. V této době přestal být Bavorov sídelním městem panství, které se stalo součástí halfenburského panství. Přičiněním Rožmberků se město i nadále rozvíjelo. Vznikly špitál, nemocnice, škola či farní kostel.
Po smrti posledního z bratrů Oldřicha započalo pro Bavorov období úpadku. Ten byl znásoben utrpením husitských válek, kdy byly poničeny pergameny s právy a výsadami. Nová práva vymohl pro město na císaři Ferdinandovi I., Vilém z Rožmberka (1522). Po rozsáhlých konfiskacích během třicetileté války připadl Bavorov i Helfenburk královské komoře, která zrušila veškerá privilegia. Válečná léta znamenala dobu utrpení a strádání.
Bavorov získal zpět svá práva až v roce 1675, kdy kníže Eggenberk povolil městu pořádání trhů. Po smrti knížete připadly všechny jeho statky manželce Marii, rozené kněžně Schwanzerberkové.
V průběhu 19. století se posilovala závislost Bavorova na Vodňanech a jeho význam se zásadně snížil. K tomu přispěl i rozsáhlý požár, který poničil necelé dvě desítky domů. Přesně v polovině století pak byl Bavorov přidělen k Píseckému kraji a o tři roky později povýšen na město. Ke spojení s okolím výrazně přispělo dokončení železniční trati do Prachatic.
Co je k vidění
Jasnou dominantou obce a jednou z nejvýznamnějších jihočeských gotických staveb je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se vypíná na západním okraji původního městského jádra. Zajímavou stavbou na náměstí Bavorova je bývalý panský dům, nazývaný Zámek. Ve středu náměstí pak najdeme kamennou čtvercovou kašnu z roku 1742.
Zajímavost
Vydá-li se návštěvník východním směrem od města, narazí brzy na vyvýšeninu Svobodná hora, na jejímž vrcholku je stejnojmenný přírodní park, vybízející k návštěvě.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 1568 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz