Andělská Hora
Andělská Hora
Město Andělská Hora leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Bruntál, několik kilometrů od nejvyššího vrcholu Hrubého Jeseníku, hory Praděd. V roce 1990 získalo samostatnost odtržením od obce Světlá Hora. Jde o nevelké městečko zasazené do oblasti nádherné přírody s dlouhou historickou tradicí. Pro návštěvníky je zde připraveno několik hotelů a ubytovacích zařízení. Jde o ideální výchozí místo do …
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Bruntál
- Obec
- Andělská Hora
Město Andělská Hora leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Bruntál, několik kilometrů od nejvyššího vrcholu Hrubého Jeseníku, hory Praděd. V roce 1990 získalo samostatnost odtržením od obce Světlá Hora. Jde o nevelké městečko zasazené do oblasti nádherné přírody s dlouhou historickou tradicí. Pro návštěvníky je zde připraveno několik hotelů a ubytovacích zařízení. Jde o ideální výchozí místo do oblasti Jeseníků. V současné době zde žije přibližně 400 obyvatel na území o katastrální výměře 16,07 km².
Historie
Založení města kolem roku 1540 souviselo s rozvíjející se těžbou ve zdejším regionu. V roce 1553 obdrželo město horního registra a o tři roky později důlní řád od Jana staršího Bruntálského z Vrbna. Prvními obyvateli Andělské Hory byli horníci, kteří sem přicházeli převážně ze Suché Rudné a z dolu "Zlatý jelen". Město se rozkládalo na staré obchodní a vojenské cestě z Vídně do Olomouce. V období třicetileté války byla cesta určena jako poštovní silnice s poštovní stanicí v Andělské Hoře. Zaměstatnci stanice museli pečovat o několik koní, sloužících jako pohon poštovních vozů.
V období po třicetileté válce došlo k úpadku dolování, ovšem rozvinula se výroba nítěného, tkaného a stávkového zboží. Ze strategické polohy obyvatelé Andělské Hory těžili až do roku 1872, kdy byla vybudována konkurenční železniční trať (Moravsko-Slezská centrální dráha). V té době se město již zcela zotavila ze zhoubného požáru v roce 1732, kdy vyhořela takřka celá zástavba. V roce 1834 byl postaven ve městě vodovod a o dvacet let později i zavedeno veřejné osvětlení. V roce 2008 byl Andělské Hoře obnoven status města.
Co je k vidění
Dominantou města je farní kostel Narození Panny Marie, založený v druhé polovině 17. století. Po rozsáhlých požárech byl několikrát přestavován. Disponuje majestátní věží, korunovanou barokní přilbou a dvěma báněmi. U kostela stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Na náměstí najdeme i empírový kamenný kříž z roku 1815. Za návštěvu jistě stojí i nedaleký poutní kostel sv. Anny z roku 1769.
Zajímavost
Na nedalekém rozcestí červené a žluté turistické trasy můžeme strávit příjemné chvilky v ubytovacím zařízení Anenské myslivny.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5971 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Farmářský a řemeslný trh 2024 - Rým…
28.11.2024 - 28.11.2024
Náměstí Míru
Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Rýmařově.