výstava Má Plast
11.10.2016 - 28.02.2017 Plzeň
DEPO2015 představí od 11. října 2016 na výstavě Má Plast tvorbu světových i českých designérů a umělců, kteří se pohybují na hraně estetiky, aktivismu, kutilství nebo designové performance.Dnes již ikonická židle Sea Chair od londýnského Studio Swine, vyrobená přímo na rybářské lodi z vyloveného plastu nebo bota Alexandra Taylora, který jako materiál využil oceánský plast a pytlácké sítě. Ale…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Plzeň-město
- Obec
- Plzeň
Fotogalerie k článku
DEPO2015 představí od 11. října 2016 na výstavě Má Plast tvorbu světových i českých designérů a umělců, kteří se pohybují na hraně estetiky, aktivismu, kutilství nebo designové performance.
Dnes již ikonická židle Sea Chair od londýnského Studio Swine, vyrobená přímo na rybářské lodi z vyloveného plastu nebo bota Alexandra Taylora, který jako materiál využil oceánský plast a pytlácké sítě. Ale také lokální recyklování na open source strojích Precious Plastic holandského designéra Davea Hakkense.
Pro děti bude již od 5. října v depu otevřená herna z plastových kontejnerů.
V rámci výstavy se představí také 3D tiskárna přestavěná ve FabLabu DEPO2015 na hudební nástroj, který hraje českou hymnu a přitom ji tiskne z recyklovaného plastu přímo před zraky diváků.
Namísto navrhování samoúčelných estetických předmětů se londýnské Studio Swine rozhodlo pro společenský aktivismus. Jejich dnes už proslavená stolička Sea Chair, kterou české publikum uvidí v DEPO2015 vůbec poprvé, vzniká přímo na moři na rybářské lodi, kam se materiál dostane v rybářských sítích. Alexander Groves a Azusa Murakami vylovený plast hned na palubě taví a každou židli popíší GPS souřadnicemi jejího vzniku. Ještě rafinovanější přístup pak zvolili s projektem Gyrecraft – navštívili pět oblastí ve světových oceánech, kde se díky mořským proudům koncentruje plastový odpad. Alex a Azusa z něj vyrobili luxusní designové objekty, které reagují na místní podmínky, lokální tradiční řemesla a upozorňují na rozsah znečištění oceánů plasty.
Na výstavě Má plast se představí také nizozemský designér Dave Hakkens. Ten se rozhodl udělat revoluci v dostupnosti recyklačních technologií a navrhl čtyři základní stroje tak, aby si kdokoli mohl lokálně plastový odpad přetvořit do smysluplných a hodnotných nových produktů. Plány na výrobu sady strojů zpřístupnil na webu www.preciousplastic.com. Kolem projektu tak vzniká globální komunita lokálních recyklačních kutilů, kteří staví svoje verze stroje. První ruční recyklátor už zčásti funguje také v DEPO2015, kde si ho mohou lidé zatím prohlédnout a během výstavy pak také "nakrmit" vlastním doneseným plastem.
Celkem budou na výstavě Má Plast od podzimu diváci moci obdivovat instalace od více než desítky umělců a designérů. Kromě akčních designérů se na výstavě představí i angažovaní recyklační umělci. Nebude chybět celosvětově uznávaná PET art umělkyně Veronika Richterová, berlínští Plastique Fantastique, výtvarnice Nicole Taubinger nebo plzeňský sochař Benedikt Tolar. Ten kromě série grilovaných a jinak deformovaných odpadkových košů navrhl také hernu pro děti z plastových kontejnerů nebo šlapadla z barevných popelnic. Interaktivní dětská herna se v depu otevře už týden před zahájením samotné výstavy 5. října.
Aktivistický design doplní také výrobky z recyklovaného materiálu od světových designerských hvězd, například boty Melissa od architektky Zahy Hadid nebo módní návrhářky Vivienne Westwood.
Výstava v DEPO2015 chce ukázat, že aby se z Mé vlasti nestala Má plast, je potřeba k tomu dělat víc, než jen třídit odpad do kontejnerů správné barvy. Hlavním smyslem interaktivní expozice je přitáhnout pozornost k tématu lokální recyklace a omezení spotřeby plastu.
"V Evropě se jen 30 % plastového odpadu zrecykluje, 40 % se spálí a 30 % končí na skládce. My chceme dát lidem možnost vlastnoručně recyklovat a vymýšlet zajímavý design. Ukazujeme proto nejen přístup designérů a umělců, ale vyzýváme návštěvníky, aby přinesli také svůj plastový odpad a přetavili ho do nových výrobků. Díky spolupráci s firmou Curaprox si mohou vyrobit stojany na zubní kartáčky a partnerství se společností EKO-KOM garantuje vzdělávací rozměr výstavy, zaměřený zejména na děti a mládež." programový ředitel DEPO2015 Jiří Sulženko.
Již nyní mohou lidé do depa nosit čistý plast k recyklaci. Organizátoři upřednostňují tvrdší materiál typu víčka od PET lahví, obaly od čisticích prostředků, kečupu, polystyren, plastové nádobí a kelímky, kousky lega či zubní kartáčky. Sběrné místo je na recepci DEPO2015 otevřené každý den, v týdnu od 11 do 19 h, o víkendu mezi 10 a 18 h. Za plný pytel čistého plastu získáte volnou vstupenku na chystanou výstavu, za igelitku s víčky od PET lahví si dárce odnese rovnou permanentku na 10 vstupů.
Výstava Má plast má vernisáž v DEPO2015 11. října 2016 a bude otevřena až do 28. února 2017. Od 27. do 31. října 2016 se část výstavy představí i na pražské přehlídce Designblok.
Generálním partnerem výstavy je společnost EKO-KOM, hlavními partnery jsou firma Curaprox a společnost Čistá Plzeň, mezi další partnery patří Designblok, Bella Brutta, Precious Plastic, EU Japan Fest, Pebal, Průša Research, Replast, In Situ.
Více na www.depo2015.cz.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 101373 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz