Statistika našeho portálu

  • 103 537 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Stezka lovců mamutů v Boršicích

22.09.2017 - 31.12.2030 Boršice

Stezka lovců mamutů v Boršicích je unikátní atrakcí SlováckaMísto nálezů paleolitického osídlení, lesík Chrástka v Boršicích, se o čtvrtém zářijovém pátku zapsalo nejen do dějin obce, Slovácka a Zlínského kraje, ale stalo se také jejich jedinečnou turistickou atrakcí. Za účasti víc než stovky dětí i dospělých tu byla slavnostně otevřena Stezka lovců mamutů.Účastníkům ji stručně přiblížil boršický…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Stezka lovců mamutů v Boršicích je unikátní atrakcí Slovácka

Místo nálezů paleolitického osídlení, lesík Chrástka v Boršicích, se o čtvrtém zářijovém pátku zapsalo nejen do dějin obce, Slovácka a Zlínského kraje, ale stalo se také jejich jedinečnou turistickou atrakcí. Za účasti víc než stovky dětí i dospělých tu byla slavnostně otevřena Stezka lovců mamutů.

Účastníkům ji stručně přiblížil boršický starosta Roman Jílek s tišnovským výtvarníkem, malířem, paleontologem a spisovatelem Liborem Balákem.

"Lovci mamutů patří do období takzvaného gravettienu, tedy kultury, která je nejstarší a dobře čitelná. Když chceme nahlédnout do hlubokého vesmíru pravěku, tak ti naši lovci mamutů přesně tam patří. Obrázky na panelech lidem přiblíží, jak lovci mamutů vypadali, jak žili, jaká zvířata lovili," pronesl úvodem Libor Balák.

Slavnostní otevření naučné stezky se neobešlo bez požehnání správce boršické farnosti P. Antona Kasana.

"Za má kněžská leta jsem už ledasčemu žehnal, ale stezce mamutů nikdy. Dnes tedy žehnám nejen jí, ale všem těm, kteří se po ní dnes vydají poprvé, i těm, kteří po ní teprve někdy půjdou," řekl s pousmáním kněz.

V průběhu kilometrové vycházky boršickým lesíkem Chrástka, vyznačujícím se rozmanitým terénem, se pak lidé při komentované prohlídce a z jedenácti informačních panelů se sedmdesáti obrazy českého malíře Libora Baláka (56), žáka světově proslulého umělce Zdeňka Buriana, dozvěděli o době proslulých lovců mamutů, patřících do kultury zvané moravský gravettien. Ta zaujímala střední část mladého paleolitu přibližně před 30 tisíci lety.

"Naučná stezka je dovedená k úplné dokonalosti díky výtvarníkovi Liboru Balákovi, který pro informační tabule na stezce vytvořil rekonstrukce obrazů lovců mamutů a jejich kultury. S kolektivem spolupracovníků k nim také napsal texty," nešetřil slovy chvály archeolog Zdeněk Schenk ze společnosti Archai Olomouc, který měl v minulých letech možnost prozkoumávat posvátnou půdu na Velehradě.

Pozorní návštěvníci byli na naučné stezce svědky toho, jak se dá také učit dějepis v přírodě. V závěru poučné vycházky ocenili kontrast naučných panelů s dřevěnými sochami zvířat a lovců mamutů v životní velikosti, které vytvořily dovedné ruce uměleckého řezbáře Martina Cigánka z Valašských Klobouk.

"Myšlenka vybudovat naučnou stezku lovců mamutů se u nás zrodila jako reakce na stovky archeologických nálezů z doby paleolitického osídlení zdejší krajiny až do doby lovců mamutů. Lovci netrpěli hladem, měli tu dobrý život, který tu máme dodnes," řekl sebejistě místostarosta Petr Dula.

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete