Statistika našeho portálu

  • 103 460 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Stavy mysli - Za obrazem - nová stálá expozice

17.02.2015 - 31.12.2020 Kutná Hora

Nové pojetí stálé expozice GASK – Galerie Středočeského kraje v Jezuitské koleji v Kutné Hoře se zásadně liší od její předchozí podoby, kde se mapovalo postupné historické budování sbírek.Liší se také od tradičního chronologického uspořádání na sebe navazujících (nebo vůči sobě se vymezujících) stylů a "-ismů". Oproti zmíněným postupům je nová stálá expozice, představující výběr nejlepších děl ze…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Nové pojetí stálé expozice GASK – Galerie Středočeského kraje v Jezuitské koleji v Kutné Hoře se zásadně liší od její předchozí podoby, kde se mapovalo postupné historické budování sbírek.

Liší se také od tradičního chronologického uspořádání na sebe navazujících (nebo vůči sobě se vymezujících) stylů a "-ismů". Oproti zmíněným postupům je nová stálá expozice, představující výběr nejlepších děl ze sbírkového fondu GASK, založena na jednotlivých okruzích odpovídajících konkrétnímu úseku citového či myšlenkového rozpoložení člověka, který stojí u zrodu představených děl (například úzkost, osamocení, duchovnost, paměť, kontemplace).

Název "Stavy mysli" znázorňuje cíl více odkrývat "psychické zázemí" vzniku díla nejen v osobní rovině tvůrce, ale i v rovině společenských a historických reálií. Místo uskupení děl v expozici čistě podle časové či slohové vzájemnosti počítá nová expozice s konfrontováním děl, která mají společný uchopitelný rozměr vnitřního života člověka. Divák tak nebude prožívat expozici jako encyklopedický výklad dějin moderního umění, ale jako "cestu lidské mysli" napříč širokým spektrem jejích reflexí. Tímto postupem si nová stálá expozice klade za cíl vyzývat diváky k iniciativnějšímu přemýšlení nad obsahem vystavených děl.

Druhá část názvu, "Za obrazem" naznačuje snahu divákům otevřít "skrytý svět" ležící za každým představeným exponátem ve smyslu umělcovy vnitřní představivosti a jeho (mnohdy problematického) postavení ve společnosti, ve které žil. Koneckonců jde tu o uchopení snad té nejzásadnější otázky: co je to vlastně umělec a co ho vede k výtvarnému projevu v podobě, kterou vidíme?

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete