Letní filmová škola Uherské Hradiště 2018
27.07.2018 - 05.08.2018 Uherské Hradiště
Letní filmová škola proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti.44. Letní filmová škola se bude konat 27. července až 5. srpna 2018. Letní filmová škola se zapojí do oslav stoletých výročí.Škola bude reflektovat nejen stoleté výročí narození Ingmara Bergmana, ale také vznik Československé republiky. Česká a československá kinematografie tak letos bude jedním z hlavních…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Zlínský kraj
- Okres
- Uherské Hradiště
- Obec
- Uherské Hradiště
- Telefon
- +420 720 384 053
- info@acfk.cz
- www.facebook.com/letnifilmovaskola
Fotogalerie k článku
Letní filmová škola proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti.44. Letní filmová škola se bude konat 27. července až 5. srpna 2018. Letní filmová škola se zapojí do oslav stoletých výročí.
Škola bude reflektovat nejen stoleté výročí narození Ingmara Bergmana, ale také vznik Československé republiky. Česká a československá kinematografie tak letos bude jedním z hlavních pilířů programu. Letní filmová škola se od roku 2014 věnuje ve své sekci Češi v zahraničí tvorbě výrazných českých emigrantů. Festival svým divákům už představil zahraniční tvorbu Alexandra Hackenschmieda, Ivana Passera a Františka Čápa, v roce 2015 se pozornost zaměřila na tvůrce v britském exilu za 2. světové války. Letos padla dramaturgická volba na Jiřího (George) Voskovce.
Domácí kariéra Jiřího Voskovce je poměrně známá a zmapovaná. Jeho zámořské působení je však stále opředeno spoustou otázek: Co se s ním stalo při jeho druhém odjezdu do Ameriky? Jak se přihodilo, že byl skoro 11 měsíců internován na Ellis Islandu bez možnosti pohybu? Opravdu je jeho role porotce č. 11 v Lumetových Dvanácti rozhněvaných mužích vrcholem jeho herecké kariéry v zámoří? George Voskovec rozhodně nebyl hercem jedné role. V Americe sehrál několik desítek filmových rolí, mnohokrát se coby "guest star” objevil v televizních seriálech a mimořádně zajímavé bylo i jeho působení na newyorských divadelních scénách. Na hercovo rodinné zázemí v kontextu jeho kariéry se zaměří dokument Libuše Rudinské Můj otec George Voskovec.
Český film se narodil v létě roku 1898 na pražském Výstavišti, kde od června do října probíhala Výstava architektury a inženýrství. Právě tady se v pavilonu příznačně nazvaném Český kinematograf promítalo denně pásmo rozličných aktualit a také prvních hraných filmů, z dnešního pohledu spíš skečů. Česká kinematografie se díky Janu Kříženeckému stala šestou nejstarší na světě, za 120 let své existence zažila řadu zářných okamžiků i hluchých období, vždycky ale měla štěstí na mimořádné tvůrce. Dvanáct z nich Letní filmová škola připomene prostřednictvím dvanácti filmů, někdy pro dané tvůrce ne úplně typických, jindy pozapomenutých (např. Vzpoura hraček Hermíny Tyrlové, Práče Karla Kachyni nebo Možnosti dialogu Jana Švankmajera). Snahou sekce Giganti českého filmu je představit českou kinematografii v maximální možné šíři témat, žánrů i zpracování a to od nástupu zvuku až po 90. léta.
Ve světové premiéře uvede Letní filmová škola i svéráznou poetickou komedii Odborný dohled nad výkladem snu režiséra Pavla Göbla. V předpremiérách se pak diváci mohou těšit na psychologický thriller o pronikání moderních technologií do našeho soukromí Důvěrný nepřítel Karla Janáka, suverénní debut Beaty Parkanové o nástrahách života s Jenovéfou Bokovou, Jaroslavou Pokornou a Alenou Mihulovou Chvilky a účastníky letošní karlovarské soutěže, minimalistickou studii rozpadu těla a vztahu režiséra Adama Sedláka Domestik či zimní road movie Všechno bude Olma Omerzu, jednoho z největších talentů současné české kinematografie, který si z Karlových Varů odvezl cenu za režii.
Sekce Roztržená opona se zaměří na filmy, které vznikly v době studené války. Na tvorbě snímků sloužících propagandě se často podíleli renomovaní tvůrci, kteří svým dílům dokázali vdechnout právě takovou míru profesionality a přesvědčivosti, aby jejich ideologická podstata byla pro běžného diváka prakticky nepostřehnutelná. Sekce Roztržená opona ukáže na čtyřech filmových dvojicích natočených v Československu a ve Spojených státech metody a způsoby, jakými se prostřednictvím populární kultury, v níž film hrál dominantní úlohu, dalo ovlivňovat veřejné mínění, manipulovat lidské přesvědčení a mnohdy vytvářet zcela falešné povědomí o světě kolem nás. Jednou z těchto filmových dvojic bude Top Gun a Vysoká modrá zeď.
Sto let existence samostatné republiky provokuje k celé řadě zásadních otázek. Jednou z těch nejzáludnějších je: Kdo my, Češi, vlastně jsme? Odkud kam jdeme a jaké hodnoty vyznáváme? Ve světě nás vnímají převážně jako národ Švejků, my sami sebe naopak v posledních letech líčíme ze všeho nejvíc jako chcípáky, kteří pořád jen na něco čekají. Počínaje letošním rokem startuje tříletý projekt, během něhož chce Letní filmová škola český národní charakter zkoumat detailněji. Letos v sekci Češi – hrdinové, nebo padouši festival uvede filmy jako Past Martina Friče, Noc nevěsty Karla Kachyni či Tichou bolest Martina Hollého, kterými poukáže na to, jak tenká je v Česku hranice mezi obdivem a zatracením, v příštím roce se v sekci Češi – smějící se bestie bude filmovkový program věnovat fenoménu smíchu jako českému národnímu antidepresivu a v roce 2020 dojde v sekci Češi – chcípáci na naši pasivitu a bolestínství.
V českém programu ale samozřejmě nebudou chybět ani novinky a ukázky té nejlepší studentské tvorby.
Po sekcích věnovaných Berlínské škole, Mumblecore a New French Extremity představí Filmovka další směr současné artové kinematografie. Filmový směr, na který se letos festival zaměří, je bytostně spjat s politickou, společenskou i ekonomickou situací novodobého Řecka. Řecká krize, ztráta identity a všeobecný chaos v zemi se staly inspirací pro skupinu tvůrců pracujících ve svých filmech s relativizací tradičních hodnot (rodina, vztahy), násilím, černým humorem či absurditou. Vznikla kompaktní skupina filmů definovaná v literatuře i v rámci festivalů jako Greek Weird Wave. V dramaturgicky pečlivě připraveném výběru budou moci diváci LFŠ vidět filmy Yorgose Lanthimose (Špičák), Athiny Rachel Tsangariové (Attenberg) či Panose Koutrase (Strella).
Vůbec poprvé se Letní filmová škola bude věnovat i fenoménu virtuální reality. Komplexní program připravený ve spolupráci s festivalem Jeden svět a Asociací virtuální a rozšířené reality představí autorské dokumenty s ekologickou či migrační tematikou, artové kousky z předních světových festivalů nebo výběr nejzajímavějších VR videoklipů. V rámci odborného programu se návštěvníci dozvědí více o samotném procesu vzniku filmů pro virtuální realitu, o distribuci VR snímků a budoucích výzvách pro tento nový trh. Hostem k této sekci bude francouzský tvůrce Mathieu Pradat, který patří ke špičkám na poli virtuální reality – jeho snímky se dostaly na festivaly do Benátek, Sao Paula či Montrealu. Na LFŠ odhalí virtuální i reálné zákulisí svého snímku Proxima a také detaily z nově připravovaného pohádkového projektu.
Sekce AČFK uvádí připomene distribuční činnost pořadatele festivalu Asociace českých filmových klubů a kromě přehlídky filmů uvedených do kin v uplynulém roce představí novinky chystané pro podzim 2018: polské satirické drama Tvář režisérky Małgorzaty Szumowské, které AČFK do kin uvede společně s Be2Can Distribution, a adaptaci románu Iana McEwana Na Chesilské pláži se Saoirse Ronanovou v hlavní roli.
AČFK je také pořadatelem Projektu 100, v němž vrací na filmová plátna klasická díla české i světové kinematografie v digitalizované podobě. V tomto roce bude Projekt 100 věnovaný muzikálovému žánru a všech pět filmů letošní kolekce (Zpívání v dešti, Limonádový Joe aneb Koňská opera, Rocky Horror Picture Show, Vlasy a Moulin Rouge) bude mít na Letní filmové škole premiéru.
Loni tým AČFK představil na Letní filmové škole nový projekt s názvem LFŠ uvádí, jehož základním cílem je propojit festival s distribucí a zapojit festivalové diváky do procesu filmové akvizice. Ze tří výrazných filmů předvybraných akvizičním týmem AČFK vzešel po diváckém hlasování během minulého ročníku LFŠ první vítěz - britská gay romance Na konci světa, jež měla distribuční premiéru v lednu tohoto roku. Letos projekt pokračuje v nezměněné podobě a diváci budou mít možnost vybírat ze zbrusu nové trojice filmů: francouzského artového survivalu Noc požírá svět, irského vztahového dramatu Doba nevěrná a melancholického islandského snímku A dýchejte klidně.
Letos podruhé představí Letní filmová škola společně s Be2Can Distribution v sekci Be2Can Starter (loni Letní festivalové echo) špičkové festivalové snímky z Berlína, Benátek a Cannes. Diváci LFŠ se mohou těšit na spirituální drama Modlitba francouzského režiséra Cédrica Kahna; nevšední a citlivou rekonstrukci 3 dny v Quiberonu režisérky Emily Atefové, sledující tři dny v životě herecké hvězdy Romy Schneiderové; minimalistickou lovestory Láska mezi regály a na čínský magický neo-noir Poslední večery na Zemi. Čtveřici doplňuje již zmíněný polský snímek Tvář, který bude zároveň prvním titulem distribuční spolupráce AČFK a Be2Can Distribution.
Východní přísliby jsou zbrusu novou programovou sekcí LFŠ, jež nabídne novinky z hrané tvorby zemí tzv. východního bloku. Diváci se mohou těšit nejen na snímky ze střední a východní Evropy, pobaltských zemí či Ruska, ale nově pojatá sekce sahá až na Kavkaz. Dramaturgové budou pružně reagovat na aktuální tvorbu daných zemí a nabídnou tak divákům každý rok to nejzásadnější.
Tradičně silné zastoupení má na Letní filmové škole kinematografie polská, kterou bude osobně zastupovat režisér Andrzej Jakimowski. V Uherském Hradišti uvede svoji kompletní celovečerní filmografii včetně filmu Fígle, který byl před lety v distribuci AČFK, a nejnovějšího snímku Tenkrát v listopadu.
Festival opět nabídne i to nejlepší a nejzajímavější z české a slovenské kinematografie za uplynulých dvanáct měsíců (např. road movie Všechno bude Olma Omerzu, komedii Chata na prodej Tomáše Pavlíčka, Na krátko Jakuba Šmída podle předlohy Petry Soukupové nebo The Nagano Tapes vítěze ze Sundance Ondřeje Hudečka).
Masarykovo náměstí bude už tradičně patřit innogy letnímu kinu a těm divácky nejatraktivnějším českým filmům, které nejen obyvatelům Uherského Hradiště zpříjemní horké letní večery. Čeká je tak například neuctivá satira Prezident Blaník, tragikomedie Tátova volha či historické eko-drama Hastrman.
Poprvé letos Letní filmová škola a filmové muzeum NaFilM pořádají Industry program neformální filmové a audiovizuální výchovy. Industry program nabídne nejen diskuzní panely s českými i zahraničními hosty, ale především praktické ukázky přístupné veřejnosti. Návštěvníci si vyzkouší, jak si udělat hologram nebo vlastní virtuální prostředí pro VR. Promítat se bude také z Pramítačky, jedinečného promítacího aparátu schopného promítat nejen veškeré klasické filmové formáty, ale také například obinadlo, izolepu nebo krajky. Účast na Industry programu je bezplatná a otevřená pro všechny velké i malé zájemce.
Svůj prostor na Letní filmové škole v rámci odborného programu bude mít i mezinárodní projekt filmové výchovy CinEd, který zdarma pomocí webové platformy www.cined.eu zpřístupňuje evropské filmy školám, žákům a studentům ve věku 6 – 19 let a jehož českým partnerem je Asociace českých filmových klubů. Tématem celodenního semináře bude snímek Modrý tygr, který je jako první český zástupce nově zařazen do evropské kolekce filmů programu CinEd. Film a k němu vytvořené pedagogické nástroje budou sloužit učitelům filmové a audiovizuální výchovy po celé Evropě. Součástí semináře bude projekce snímku za účasti režiséra Petra Oukropce, "tygří dílna” otevřená pro malé diváky a vzdělávací seminář pro pedagogy a jiné zájemce, kde bude představen i rozsáhlý pedagogický materiál k filmu Modrý tygr. Seminář je akreditován MŠMT a je zdarma. Podmínkou je pouze registrace na stránkách www.cined.cz.
O Letní filmové škole
Již od roku 1964 je cílem akce rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců (z nichž velkou část tvoří středoškolští a vysokoškolští studenti) a seznamovat je s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech. Po roce 2000 zaznamenala LFŠ výrazný rozvoj – ze semináře primárně zaměřeného na členy filmových klubů se stala druhou největší filmovou akcí na území České republiky, kterou každoročně navštíví tisíce diváků (v posledních letech vždy kolem 5000 návštěvníků).
Mapa






Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 113716 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz