Statistika našeho portálu

  • 103 421 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Národní technické muzeum

01.02.2017 - 31.12.2025 Praha

Legendární stavebnice Merkur v nové herně Národního technického muzeaNárodní technické muzeum otevírá novou Hernu Merkur, která je určena malým i velkým návštěvníkům pro odpočinek, zábavu a poučení. Herna se nalézá v blízkosti expozice Hornictví a Hutnictví a jsou zde vystaveny modely postavené z Merkuru související s hornickou a hutnickou tematikou - rypadlo, těžní věž nebo vagony na přepravu na…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Národní technické muzeum
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Legendární stavebnice Merkur v nové herně Národního technického muzea

Národní technické muzeum otevírá novou Hernu Merkur, která je určena malým i velkým návštěvníkům pro odpočinek, zábavu a poučení. Herna se nalézá v blízkosti expozice Hornictví a Hutnictví a jsou zde vystaveny modely postavené z Merkuru související s hornickou a hutnickou tematikou - rypadlo, těžní věž nebo vagony na přepravu na uhlí. Další drobné exponáty a sestavené modely mohou být inspirací pro práci návštěvníků s touto stavebnicí.

Modely Národnímu technickému muzeu půjčil sběratel a propagátor kovových stavebnic Jiří Mládek, který uvedl: "Po všem svém pátrání ohledně historie stavebnice Merkur a díky praktickým zkušenostem, postavil jsem z něj skoro 5 tun modelů, jsem došel k názoru, že Merkur je svou jednoduchostí, minimální četností součástek a tvarově prostorovou propracovaností českým národním pokladem a kulturně-technickým odkazem."  

O historii stavebnice Merkur se mohou zájemci více dozvědět v herně z  filmu. Stavebnice začala být vyráběna v roce 1925 v Polici nad Metují a výroba zde běží bez přerušení dodnes. Český patent Jaroslava Vancla byl založen na přesném dodržování rozměrů. Novinkou bylo lakování součástek, takže stavebnice byla přesná a barevná. Merkur byl zpočátku luxusní stavebnicí, přesto se postupně stal fenoménem, oblíbenou konstrukční hrou, která poskytuje neomezené možnosti pro tvorbu nových řešení a pomáhá rozvíjet technické dovednosti dětí i mládeže. Neobvyklé možnosti využití Merkuru dokládá také světově proslulý vynález způsobu výroby měkkých kontaktních čoček, který uskutečnil chemik Otto Wichterle v roce 1961 právě za pomoci této stavebnice. Návštěvníci muzea mají možnost si prohlédnout Wichterleho čočkostroj v expozici Chemie kolem nás.

Návštěvníci si v nové herně kromě stavění z Merkuru mohou zahrát na počítači interaktivní hru s hornickou tematikou, menší děti potěší např. projekce oblíbených večerníčků a možnost postavit si věž nebo zeď z velkých papírových kostek.

Herna Merkur bude pro návštěvníky otevřena od 1. 2. 2017.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Další akce v okolí

SEED Summit 2024 - Praha

21.11.2024 - 21.11.2024
Praha

Konference o podnikání v zemědělství a potravinářství. Zveme vás na SEED Summit 2024. Buďte součástí změny a připojte…

Komentovaná prohlídka s kurátorem a…

21.11.2024 - 21.11.2024
Pragovka Gallery,…

Pragovka Gallery vás zve na doprovodný program ke skupinové výstavě EMBRACING FLUX ve čtvrtek 21. listopadu od 18:30.…

Schola Pragensis 2024 - Praha

21.11.2024 - 23.11.2024
Praha

Největší přehlídka středních škol v Česku nasměruje tisíce deváťáků. Přes 100 tisíc deváťáků čeká brzy rozhodnutí, kam…

Den v Potravinářském pavilonu 2024 …

22.11.2024 - 22.11.2024
Sídlištní 1368/7, 165…

Chcete vidět, jak se vyrábí uzeniny a mléčné výrobky, peče chléb nebo vaří pivo? Přijďte na Den v Potravinářském…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete