Ctnosti a neřesti naší doby 300 let poté od Matyáše Chocholy 2024/2025 - Trutnov
13.12.2024 - 31.03.2025 Trutnov
Ve výstavním prostoru EPO1 v Trutnově proběhne 12. prosince 2024 vernisáž výstavy s názvem “Ctnosti a Neřesti / 300 let poté”. Expozice uvede sochy z tištěného betonu, které vytvořil současný umělec Matyáš Chochola. Jedná se o postmoderní, ambivalentní reinterpretace Braunových Alegorií Ctností a Neřestí v Kuksu. Celá série 12 soch tak zároveň představuje základní principy a archetypy Chocholovy sochařské tvorby. Výstava bude přístupná veřejnosti od 13. prosince a potrvá do konce března 2025, prezentovaná díla jsou součástí mezinárodního sochařského projektu Sculpture Line. Kurátorkou výstavy je šéfredaktorka Vogue CS, Danica Kovářová.
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- EPO1
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Trutnov
- Obec
- Trutnov
Fotogalerie k článku
Matyáš Chochola a jeho futuristická reinterpretace alegorií, vystižení negativní i pozitivní podstaty lidství, nastavuje zrcadlo naší době, která, stejně jako ta barokní, prochází bouřlivými změnami a hledá nové formy vyjádření a nové ikony. V dialogu s historií i s dnešními diváky Chochola vytváří unikátní výstavní projekt, který by neměl uniknout pozornosti. Sochy nemají pevné definice, jejich interpretace je ponechána na divákovi. Chochola vrství nejen hmotu, ale i významy. Různorodost jednotlivých objektů podtrhuje i jejich zpracování: 3D tisk je doplněn ručními zásahy, pigmentovým probarvením i přídatnými elementy, čímž každá socha nabývá na autenticitě. Expozice je dočasnou instalací a autor dál zamýšlí pro sochy najít místo ve veřejném prostoru, kde by nejlépe komunikovaly s okolním prostředím.
V dobách, kdy Braun tvořil své sochy, neexistovaly úplně jasné definice toho, jakými ctnostmi a neřestmi jednotlivé sochy jsou, naopak, radikálně moderní sochy v té době budily pozdvižení, bořily předsudky a dráždily vkus tehdejších elit. Získaly sice pojmenování jako Štědrost, Střídmost, Cudnost, Píle, dokonce i Láska a Naděje nebo Lenost, Lstivost, Zoufalství, Pomluva apod., ale nevznikl k nim žádný výklad, jak přesně se například projevují, či proč jsou personalizované tak, jak jsou. Současné Chocholovy sochy Ctností a Neřestí naší doby, která je ambivalentní, rozkolísaná a ryze individuálně nastavená, také nemají vlastní definici jasných předobrazů toho, co ctnosti a neřesti dnes jsou. Dokonce se dá říct, že za jistých okolností a podle úhlu pohledu a kontextu mohou i neřesti být ctnostmi, a naopak.
Přesnou definici a význam děl určuje až divák – pro jednoho může být určitá vlastnost ctností, pro druhého naopak neřestí. Jeden pozorovatel může v tomtéž objektu vidět něco úplně jiného než druhý. "Sochy a jejich jedinečné charaktery, se svými vztahy a odkazy na různé historické slohy, kultury nebo hodnoty, v sobě nesou jak kladné, tak záporné kvality, ctnosti i neřesti, namíchané v originálním koktejlu. V tom jsou podobné nám, lidem…," poznamenává umělec a dále doplňuje: "Český sochař Matyáš Bernard Braun pro mně představuje pravou ikonu světového kalibru. Ve své sérii vytvářím aktuální verzi baroka, postmoderní až futuristickou poctu Braunovu dílu a zároveň jeho citaci, která představuje 12 sloupů - sochařských archetypů ve stylovém rozpětí od antiky, přes kubismus, postapokalypsu, sci-fi a brutalismus, v kompozici připomínající ruiny chrámu nebo šachovou partii, dokonce možná i kompozici fotbalového zápasu.”
V procesu vzniku získaly sochy názvy jako Palcát I a Palcát II, Sasanka, Totem, Pneumatiky, Brutalista, Kubista, Čedič, Baobab, Picasso, Duch stromu a Meteor. Historické vlivy, interpretace a kvality, které Chochola do soch vepsal, nemají jasnou návaznost, do soch se inkorporovaly volně, což – vnímáno v rámci dosavadní tvorby Matyáše Chocholy – zcela odpovídá rukopisu a jeho staro-nově definovaným archetypům.
"Osobně vyhledávám taková díla, která umí diváky oslovit a vyvolávat v nich emoce. Zároveň si myslím, že skuteční umělci, ať už se jedná o malíře, sochaře či jiné výtvarníky, dokážou ve své tvorbě propojovat také určitou řemeslnou zručnost. To je přesně případ Matyáše Chocholy, který jmenované přednosti spojuje nejenom v aktuální výstavě. Jsem proto velmi rád, že se Matyáš vůbec poprvé zapojuje také do Sculpture Line a velmi se těším na vzájemnou spolupráci," říká Ondřej Škarka, zakladatel kulturní instituce Art Lines a projektu Sculpture Line.
Sochy byly vytištěny technikou 3D tisku z betonu a doplněny o ruční zásah, barvu nebo komponenty z dalších materiálů, například skla. Také v tom lze najít paralelu s díly Matyáše Brauna na Kuksu, protože ty byly v době svého vzniku na začátku 18. století kolorované polychromními barvami. "3D tisk pro mne byl polotovar. Dle charakteru soch jsem varioval finální řešení a opracování, strukturu povrchů, od minimalistického gesta až po maximalistické pokrytí skleněnými střepy. Ruční zásah je pro mě zásadní, vytištěné hmotě dává umělecký smysl. Bez tohoto zásahu by soubor byl jen formálním cvičením v 3D tisku. Některé úpravy trvaly i měsíc, protože se jednalo o vysoce řemeslnou práci," zdůrazňuje Chochola.
Projekt vzniká ve spolupráci s kulturní institucí Art Lines a Sculpture Line. Výstava soch o výšce až 4 metry je prodejní a bude hledat své trvalé umístění. Každá socha vznikla díky podpoře jednotlivých mecenášů a patronů.
Matyáš Chochola (*1986) je nejvýraznější eklektik současné české umělecké scény, patřící dle žebříčku J&T Art Index mezi top 25 současných českých umělců. Absolvoval školu Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění v Praze. Strávil také semestrální stáž v ateliéru Thomase Zippa na berlínské Universität der Künste. V roce 2012 získal cenu Václava Chada, v roce 2016 se stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Prezentoval se na Manifestě 11 v Curychu ve spolupráci s Azem Maksutajem, několikanásobným mistrem světa v thajském boxu. V roce 2018 se zúčastnil 3 měsíčního pobytu na prestižní Residency Unlimited v americkém New Yorku. Svou tvorbu představil v řadě výstavních institucí v Česku, ale také v Itálii, v Německu nebo ve Velké Británii.
Jeho sochy a instalace charakterizují antagonistické formy, které využívají řady nezvyklých materiálů. V jeho kompozicích se často objevují křivky a geometrické tvary, abstraktní formy jsou kombinovány s každodenními předměty a jako celek utvářejí harmonický chaos, jehož nedílnou součástí je postava samotného autora. Výtvarník Matyáš Chochola sebevědomě experimentuje a kašle na bezzubou korektnost. Druh sebedůvěry, který reprezentuje, se ale v současném českém umění moc nenosí.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 136424 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Další akce v okolí
Přes 3 kopce Asie na (silničním) ko…
19.12.2024 - 19.12.2024
KlonDike music club
Cestovatelská přednáška Tomáše Zaplatílka. Pamír, Karakoram a Himaláje – 3 000 kilometrů, 4 týdny na cestě, to vše v…
PSH v Peci pod Sněžkou 2024
28.12.2024 - 28.12.2024
KlonDike music club
Klubová sezona klepe pomalu klepe na dveře a to znamená jediný, že kapela PSH zase vyráží na další část svojí Nekonečný…
Silestr mejdan v Peci pod Sněžkou 2…
30.12.2024 - 31.12.2024
KlonDike music club
Těšte se na skvělou hudbu a taneční parket, kde se můžete vyřádit a protancovat střevíce. Vynikající a nápoje a jídlo…
Na stojáka! | Richard Nedvěd, Iva P…
21.01.2025 - 21.01.2025
KlonDike music club
Na Stojáka! v Peci pod Sněžkou – večer plný smíchu na KlonDike.