Česko-slovenská výstava a Slovensko-česká výstava (100. výročí vzniku ČSR) - Praha
28.10.2018 - 30.06.2019 Praha
Česko-slovenská výstava a Slovensko-česká výstavaNárodní muzeum a Slovenské národné múzeum ke 100. výročí založení společného státu připravily projekt s názvem Česko-slovenská výstava a Slovensko-česká výstava.Návštěvníkům Bratislavského hradu a poté i návštěvníkům Historické budovy Národního muzea v Praze výstava odvypráví příběh, jak se zpočátku nereálný projekt Československa stal skutečností.…
Adresa a kontaktní informace
Fotogalerie k článku
Česko-slovenská výstava a Slovensko-česká výstava
Národní muzeum a Slovenské národné múzeum ke 100. výročí založení společného státu připravily projekt s názvem Česko-slovenská výstava a Slovensko-česká výstava.
Návštěvníkům Bratislavského hradu a poté i návštěvníkům Historické budovy Národního muzea v Praze výstava odvypráví příběh, jak se zpočátku nereálný projekt Československa stal skutečností. Přiblíží dějiny společného státu Čechů a Slováků; ukáže to, co nás spojovalo i rozdělovalo. Vztahy mezi národy vykreslí i na pozadí skutečných osudů konkrétních lidí.
Poprvé v historii bude v České a Slovenské republice k vidění také soubor originálních dokumentů, které sehrály zásadní roli v dějinách Československa a osudech jeho obyvatel. Při příležitosti tohoto významného výročí budou zapůjčeny originály Mnichovské dohody, Pittsburské dohody, československých ratifikací smluv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu, Vídeňské arbitráže a tzv. Protokolu Hácha – Hitler.
Pittsburská dohoda
Dohoda, kterou 31. května 1918 (přestože je na dokumentu datum 30. května 1918) v americkém Pittsburghu podepsali zástupci Slovenské ligy v Americe, Českého národního sdružení a Svazu českých katolíků s Tomášem G. Masarykem, který také text dohody při své návštěvě USA zformuloval. Základem dohody byl souhlas výše zmíněných stran se spojením Čechů a Slováků v budoucím společném státě. V rámci dohody mělo mít Slovensko samostatnou státní správu, parlament a soudnictví. Jedná se o klíčový dokument pro vznik společného státu Čechů a Slováků.
Zapůjčeno: Senator John Heinz History Center, Pittsburgh, USA
Ratifikační smlouvy z Versailles, Saint-Germain a Trianonu
Tři exempláře smluv versailleského systému, kterými zástupci Československa přijímají jejich výsledky. Každá z ratifikačních smluv obsahuje výsledek dohod s poraženými státy, tzn. s Německem (Versailleská smlouva), Rakouskem (Smlouva ze Saint-Germain) a Maďarskem (Trianon), které svým podpisem ratifikují Tomáš G. Masaryk a Edvard Beneš.
Zapůjčeno: Francouzský diplomatický archív, Paříž, Francie
Mnichovská dohoda
Dohoda byla podepsána 29. září 1938 v Mnichově zástupci Německa (Adolf Hitler), Itálie (Benito Mussollini), Francie (Édouard Daladier) a Velké Británie (Neville Chamberlain) a jejím obsahem je dohoda těchto mocností o odstoupení pohraničních území Československa Německu. Ve svých dodatcích diktuje Československu i odstoupení části území Polsku a Maďarsku. Československo nebylo k projednávání ani podpisu této dohody přizváno.
Zapůjčeno: Politický archiv Ministerstva zahraničních věcí, Berlín, SRN
Vídeňská arbitráž
Výsledek jednání o maďarsko-československé hranici, které probíhalo do 2. listopadu 1938 ve vídeňském Belvederu. Protokol podepsali zástupci Německa, Itálie, Maďarska a Československa. Československo muselo odstoupit značná území jižního a východního Slovenska a Podkarpatské Rusi Maďarsku. Arbitráže byly vyvolány jako důsledek mnichovské dohody.
Zapůjčeno: Politický archiv Ministerstva zahraničních věcí, Berlín, SRN
Protokol Hácha – Hitler
Originál dokumentu podepsaného v Berlíně 15. března 1939, na jehož základě prezident Československa (Emil Hácha) a ministr zahraničí (František Chvalkovský) dávají osud území a obyvatelstva Čech a Moravy pod ochranu Německé říše a zajišťují, že okupace českého území proběhne bez odporu místního obyvatelstva a armády. Za Německo protokol podepsal ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop. Prezident Hácha podepsal dokument až po dlouhém tvrdém nátlaku a vyhrožování ze strany Adolfa Hitlera a dalších nacistických představitelů. Několik hodin poté německá armáda obsadila území Čech, Moravy a Slezska. Emil Hácha se večer 15. března 1939 vrátil do již okupované Prahy, kde ho na Pražském Hradě očekával Adolf Hitler.
Zapůjčeno: Politický archiv Ministerstva zahraničních věcí, Berlín, SRN
Celý projekt doprovodí bohatý doprovodný program včetně speciálních akcí pro školy.
Výstava bude otevřena v dubnu 2018 na Bratislavském hradě a následně bude převezena do Prahy, kde bude slavnostně zahájena 28. října 2018.
V Praze bude navíc spojena s další jedinečnou událostí – veřejnost se díky ní podívá do Historické budovy Národního muzea, která je od roku 2011 uzavřena kvůli rekonstrukci.
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 114442 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Další akce v okolí
Adventní den s techniky 2024 - Praha
30.11.2024 - 30.11.2024
Stanice techniků
Tradiční předvánoční akce ve Stanici techniků, ze které si kromě krásných zážitků můžete odnést i vlastnoručně upečené…
Vánoční ArtFér v Pragovka Gallery /…
01.12.2024 - 01.12.2024
Pragovka Gallery,…
Vánoční ArtFér je tady! Přijďte si v neděli 1. prosince od 13 do 18 hodin nakoupit umění nejen pod stromeček přímo od…
Potkejte Mikuláše s jeho družinou v…
05.12.2024 - 05.12.2024
Atrium Flora
Atrium Flora opět ožije tradičním mikulášským programem. Ve čtvrtek 5. prosince 2024 od 16:00 do 19:30 se pasáží projde…
Členové souboru La Putyka přivážejí…
07.12.2024 - 08.12.2024
Metropole Zličín
Pociťte sílu a kouzlo české loutkářské tradice na adventním představení v nákupním centru Metropole Zličín. V sobotu 7.…