Alpy, Alma, Sisi – Das Filmfest přinese filmové hity z Německa, Rakouska a Švýcarska 2023 - Praha
19.10.2023 - 24.10.2023 Praha
Gangy na berlínském sídlišti, homosexualita v rakouské armádě, tréninková dřina lyžařů v Alpách, kontroverzní Elfriede Jelinek, emancipovaná Sisi, výstřední Oskar Kokoschka či osudová Alma Mahler. 17. ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest přinese ve druhé polovině října a na začátku listopadu do českých kin nejaktuálnější tvorbu německých, rakouských a švýcarských filmařů. Vedle renomovaných jmen jako jsou Christian Petzold nebo Andreas Dresen představí i výrazné debutanty. Diváci se mohou těšit na současná i historická témata v širokém spektru žánrů od dramat přes komedie po dokumentární snímky. Festivalový program nabídne jak premiéry či předpremiéry distribučních novinek, tak filmy, které se většinou do kinodistribuce nedostanou. Chybět nebudou ani besedy s významnými hosty z řad režisérek a režisérů (Hans Steinbichler, Leon Schwitter), herců i hereček (Susanne Wolff, Cino Djavid, Marlene Hauser nebo Peter Hottinger) i dalších tvůrců.
Adresa a kontaktní informace
Fotogalerie k článku
Diváci mohou vybírat z bezmála tří desítek filmů rozdělených do několika dramaturgických sekcí. Pod hlavičkou DAS FILMFEST SPEZIAL naleznou diváci historické velkofilmy, literární adaptace, snímky podle skutečných událostí i nezávislé filmy. Vtip, nadhled, drsný humor i jazyk nabízí snímek Slunce a beton (Sonne und Beton) režiséra Davida Wnendta líčící příběh čtveřice kamarádů z berlínského sídliště Gropiusstadt, kteří se stále více zaplétají do osidel místních gangů. Strhující i humorné drama režiséra Andrease Dresena (Láska na grilu, Sedmé nebe) Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush (Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush) vzniklo na základě skutečných událostí a sleduje boj odhodlané německé Turkyně za propuštění jejího syna z věznice na Guantánamu, což vyústí až v žalobu na amerického prezidenta. Také znepokojivý snímek Servus Pappa, See you in Hell od Christophera Rotha byl natočen na motivy skutečnosti a poskytuje vhled do autoritářské sekty Otto Muehla. Za druhé světové války se odehrává film Adriana Goigingera Liška (Der Fuchs), v němž mladému rakouskému vojákovi pomůže nalézt klíč k vlastní minulosti i vztahům s lidmi až liščí mládě. V prostředí současné rakouské armády se rozvíjí děj snímku režiséra Davida Wagnera Eismayer, který vypráví o nečekaném vzplanutí obávaného nadporučíka k mladému rekrutovi, jenž se netají svou homosexuální orientací. Na pobřeží Baltského moře zavede diváky filmové drama o lásce, touze a pomíjivosti Ohnivě červená obloha (Roter Himmel), které je dílem Christiana Petzolda. Do zcela jiného prostředí je zasazen satirický nízkorozpočtový film Sebastiana Brauneise Bytná (Die Vermieterin) pojednávající o současné bytové krizi v Rakousku. Intimní portrét matky a dcery, jež rozděluje neschopnost vzájemné komunikace, přináší křehký snímek Všichni mluví o počasí (Alle reden übers Wetter) režisérky Anniky Pinske. Její rakouská kolegyně, režisérka Franziska Pflaum, sleduje v odzbrojující tragikomedii Mermaids don’t cry osudy vídeňské pokladní, která hledá lék na své trampoty v plaveckém bazénu a v převleku mořské panny. Jako drama i komedie zároveň působí romantická komedie Franky Five Star režisérky Birgit Möller o hledání sebe sama s vynikající Lenou Urzendowsky (Léto v Kreuzbergu, My děti ze stanice ZOO) v hlavní roli.
Hrdiny snímků další z festivalových sekcí ZLATÁ LÉTA (DIE GOLDENEN JAHRE) spojuje touha najít odvahu a začít si plnit své sny nebo se vymanit z dobových společenských konvencí. Film Alma a Oskar (Alma & Oskar) režiséra Dietera Bernera nahlíží do milostného vztahu rakouského malíře s českými kořeny Oskara Kokoschky a femme fatale řady umělců první poloviny 20. století Almy Mahler. Frauke Finsterwalder odkrývá ve fiktivním příběhu Sisi a já (Sisi & Ich) temné stránky rakouské císařovny Sisi – za příběh o neopětované queer lásce režisérka obdržela Bavorskou cenu i nominaci na cenu publika na Berlinale. Moderní verzi mýtu o Orfeovi a Eurydice nabízí v kongeniálním propojení opery a filmu režisér Axel Rainisch, autor snímku Orphea in Love, zatímco rozmarná artová pohádka o stáří Felixe Tissiho Všech dní konec (Aller Tage Abend) inscenovaná jako živé obrazy připomíná filmy Švéda Roye Anderssona a nechává díky své surreálnosti vyniknout lidské potřebě sounáležitosti. Titulní snímek sekce Zlatá léta (Die goldenen Jahre) natočila Barbara Kulcsar a s humorem v něm líčí příběh čerstvých důchodců, kteří místo zaslouženého odpočinku začnou řešit dlouho odkládané manželské problémy.
Fascinující a nezkrotná příroda nejvyššího evropského pohoří hraje zásadní roli v hraných i dokumentárních filmech sekce ALPY, MÁ LÁSKA (ALPENLIEBE). V minimalistickém příběhu s poutavou kamerou Úkryt (Réduit) vypráví režisér Leon Schwitter o složitém sbližování otce a syna, kteří se o prázdninách ocitnou ve švýcarských horách daleko od civilizace. Dokumentární film STAMS – Lyže, pot a slzy (STAMS) Bernharda Braunsteina poskytne pohled do každodenního života elitního sportovního internátu, který budoucím sportovním hvězdám nenabízí nic než dřinu, pot a slzy. Další z dokumentárních filmů ALPY (Alpenland) Roberta Schabuse se zaměřuje na budoucnost pohoří ve středu Evropy. Na motivy knihy přeložené do 40 jazyků byl natočen film Celý život (Ein ganzes Leben), který je podle jeho režiséra Hanse Steinbichlera podobenstvím o tom nejpodstatnějším v našem životě – lásce a spokojenosti. Vypráví příběh sirotka Andrease, který se po mnoha letech vrací do rodného alpského údolí.
V sekci DIE DOKU festival Das Filmfest každoročně představuje aktuální dokumentární tvorbu. Snímek Claudie Müller Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu (Elfriede Jelinek – Die Sprache von der Leine lassen) je autentickým portrétem jedné z nejdiskutovanějších postav současné rakouské literatury, kontroverzní spisovatelky, feministky a nositelky Nobelovy ceny. Snímek získal Německou filmovou cenu jako nejlepší dokumentární film roku 2023 a ve stejné kategorii triumfoval i při udílení Rakouské filmové ceny. Život dvou teenagerek, americké gymnastky a světoznámé youtuberky Whitney Bjerken a německé dívky Yary, jež je jednou z mnoha jejích fanynek, přibližuje dokumentaristka Joya Thome ve snímku Jedna z milionu (One in a Million). Po stopách dnešních Jenišů, marginalizovaného kočovného národa, který se historicky pohyboval ve Švýcarsku a s ním sousedících zemích, se ve filmu Ruäch – Cesta po Evropě za kočovnými Jeniši (Ruäch – Eine Reise ins jenische Europa) vydávají dokumentaristé Andreas Müller a Simon Guy Fässler. Film turecko-německého režiséra Cema Kaye Láska, západní marky a smrt (Liebe, D-Mark und Tod) pomocí ukázek z koncertů, rozhovorů a skvělých archivních snímků dokumentuje tureckou hudbu v Německu – od folkových balad po rockové protestsongy. Hudba dominuje i zábavnému dokumentárnímu muzikálu Philippa Jedickeho Vienna Calling, který ukazuje neznámou tvář vídeňské kulturní scény za hranicí mainstreamu.
Pro rodiny s dětmi je připravena pátá ze sekcí BIO JUNIOR. Festival zve na dobrodružnou komedii režisérky Martiny Plura Kde je lama, tam je drama (Mein Lotta-Leben: Alles Tschaka mit Alpaka!), jež servíruje osvěžující prázdninové dobrodružství nejlepších kamarádek Lotty a Cheyenne, jejichž první školní výlet neprobíhá zrovna podle plánu. Hlavním hrdinou filmu Víkendoví rebelové (Wochenendrebellen) od Marca Rothemunda je pro změnu malý fotbalový fanatik Jason, který trpí poruchou autistického spektra a ve škole jsou s ním potíže. A tak uzavře se svým tátou nezvyklou dohodu – když spolu navštíví všechny fotbalové stadiony v Německu, bude se snažit ve škole co nejméně vyčnívat.
Festival doprovodí od 20. října projekce krátkých experimentálních filmů pod názvem Pokusy o vzpomínky - filmy z Berlinale Forum Expanded ve vstupní hale Goethe-Institutu. Program představí po dobu šesti týdnů šestici mezinárodních umělců. Vystavená díla spojuje zájem o podoby a možnosti osobní a kolektivní paměti. Filmy využívají nalezené záběry ke zkoumání rodinné a světové historie, hledají skrytá vyprávění v soukromých i veřejných archivech, sledují prchavé stopy paměti, vytvářejí asociativní a spekulativní spojení mezi včerejškem a dneškem a zasahují do tradičních vzorců paměti.
Hosté festivalu Das Filmfest 2023:
Birgit Möller, režisérka filmu Franky Five Star
Cino Djavid, představitel hlavní role filmu Franky Five Star
Clemens Schick, představitel hlavní role filmu Servus Pappa, See you in Hell
Frank Matter, producent filmu Ruäch – Cesta po Evropě za kočovnými Jeniši
Franziska Pflaum, režisérka filmu Mermaids don’t cry
Hans Steinbichler, režisér filmu Celý život
Leon Schwitter, režisér filmu Úkryt
Levy Rico Arcos, představitel hlavní role filmu Slunce a beton
Marc Rothemund, režisér filmu Víkendoví rebelové
Marlene Hauser, představitelka hlavní role filmu Bytná
Peter Hottinger, představitel hlavní role filmu Úkryt
Susanne Wolff, představitelka Sisi ve filmu Sisi a já
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 133923 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Další akce v okolí
Úvodní orchestrální koncert 2025 - …
18.01.2025 - 18.01.2025
Kostel sv. Šimona a Judy
Úvodní koncert nové sezóny Mezinárodního koncertního cyklu CHARITAS 2025. V sobotu 18. ledna 2025 se můžete těšit na…
Výstava brouků a motýlů 2025 - Praha
28.02.2025 - 01.03.2025
Hotel Olympik Tristar,U…
Prodejní výstava brouků, motýlů a ostatního hmyzu.
Mozart na druhou 2025 - Praha
13.01.2025 - 13.01.2025
Alšovo nábř. 79/12, 110…
Rudolfinum, pondělí 13. 1. 2025 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 10.00 hodin
Debussy – Strauss – Novák 2025 - Pr…
10.02.2025 - 10.02.2025
Náměstí Republiky 5,…
Obecní dům, pondělí 10. 2. 2025 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 10.00 hodin