Děčínská synagoga
Děčín
Židovská synagoga v Děčíně je situována pár set metrů od železniční stanice v děčínské čtvrti Podmokly. Její počátky jsou spojeny s Židovskou obcí v Podmoklech. Na její stavbu začala být v roce 1892 pořádána finanční sbírka, které se zúčastnila řada židovských podnikatelů. Měla nahradit starší modlitebnu v secesním slohu s maurskými prvky. Když se podařilo vybrat potřebnou částku a bylo vybráno m…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- 4, Děčín
- Oblast
- Severozápad
- Kraj
- Ústecký kraj
- Okres
- Děčín
- Obec
- Děčín
- Telefon
Židovská synagoga v Děčíně je situována pár set metrů od železniční stanice v děčínské čtvrti Podmokly. Její počátky jsou spojeny s Židovskou obcí v Podmoklech. Na její stavbu začala být v roce 1892 pořádána finanční sbírka, které se zúčastnila řada židovských podnikatelů. Měla nahradit starší modlitebnu v secesním slohu s maurskými prvky. Když se podařilo vybrat potřebnou částku a bylo vybráno místo v Žižkově ulici, mohla se firma Putz a Weber pustit do stavby. Nákladem 100 tis. rakouských korun zde roku 1907 vyrostla synagoga v orientálně secesním slohu, kterou 1.září slavnostně vysvětil rabín Max Freud. Bohoslužby se zde konaly do roku 1938. Přestože byla situována do exponované oblasti Sudet byla za okupace ušetřena zničení. Zůstala tak jedinou dochovanou synagogou v oblasti bývalých Sudet, která přečkala období 2. světové války. Během války byla synagoga zbavena všech náboženských symbolů a sloužila nejdříve jako skladiště, později zde byla zřízena letecká modelářská dílna Hitlerjugend. Po válce nebyl duchovní život v synagoze obnoven, od roku 1966 sloužila jako pracoviště okresního archivu, v jedné místnosti zůstala modlitebna synagogálního sboru. V roce 1996 se synagoga dostala do majetku Židovské obce v Děčíně a začala její postupná rekonstrukce do původní budovy. židovská obec její prostory využívá jako kanceláře, modlitebnu a také zde pořádá výtvarné výstavy a koncerty.
Synagoga má tradiční vzhled, její ozdobou byl velký lustr z křišťálu. Svitky Tóry byly umístěny v umělecky zpracované schránce na Tóru – aron ha-kodeš. Je v ní jedenáct lavic ve dvou řadách, které mohlo zaplnit až 110 mužů. Na ženskou galerii se šlo po točitých schodech.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 18441 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz