Hrad Český Šternberk
Český Šternberk
Gotický hrad Český Šternberk se tyčí na ideálním místě na mohutném skalnatém útesu v údolí řeky Sázavy. Jeden z nejstarších a nejnavštěvovanějších hradů u nás najdeme nedaleko Benešova v kraji Středočeském.Z historie Českého ŠternberkaPři vyprávění jeho příběhu začněme jménem. Tím ho pokřtil jeho zakladatel, pan Zdeslav z rodu Divišovců, jenž je nechal stavět v letech 1235 &…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Český Šternberk
- Oblast
- Střední Čechy
- Kraj
- Středočeský kraj
- Okres
- Benešov
- Obec
- Český Šternberk
- Telefon
Fotogalerie k článku
Gotický hrad Český Šternberk se tyčí na ideálním místě na mohutném skalnatém útesu v údolí řeky Sázavy. Jeden z nejstarších a nejnavštěvovanějších hradů u nás najdeme nedaleko Benešova v kraji Středočeském.
Z historie Českého Šternberka
Při vyprávění jeho příběhu začněme jménem. Tím ho pokřtil jeho zakladatel, pan Zdeslav z rodu Divišovců, jenž je nechal stavět v letech 1235 – 41 nedaleko rodinné základny v Divišově. Jméno mu dal podle osmihroté hvězdy ve svém erbu, volně přeloženo jako hvězda na kopci. Název Český dostal proto, že Zdeslav byl velmi úspěšným mužem za své zásluhy dostal pozemky na Moravě, kde také založil hrad Šternberk. Proto bylo nutné odlišení, aby se hrady nepletly. Jakoby z postavením hradu začala stoupat i šťastná hvězda rodu, který se od té doby začal nazývat pány ze Šternberka. Rod bohatl a vliv stoupal.
Opojeni mocí se Šterneberkové v 15. století postavili proti králi Jiřímu z Poděbrad. Královské vojsko tak v roce 1467 po kratším obléhaní Český Šternberk dobylo a pobořilo. Jeho obnova proběhla na přelomu 15. a 16. stol. ve stylu pozdní gotiky. Hrad byl současně zvětšen výstavbou nových budov. Byla změněna také jeho dispozice a byl přesunut vstup do hradu, a to přibližně do současné podoby. Zároveň bylo vylepšeno opevnění severního předhradí. Za třicetileté války byl v r. 1627 hrad vydrancován a následná přestavba v polovině 17. století přinesla jednotnou barokní podobu.
Roku 1712 zemřel Jan Václav a po meči tak vymírá větev Holických ze Šternberka a hrad se dědictvím i prodejem dostal do rukou jiných majitelů než byli Šternberkové, v roce 1841 však byl hrad koupen Zdeňkem ze Šternberka a jeho rod ho vlastnil až do roku 1949, kdy byl hrad státem vyvlastněn. V restituci byl hrad roku 1992 vrácen potomkovi původních majitelů, Zdeňku Sternbergovi. Ten na hradě žije dodnes, ale to nebrání tomu, aby prostory hradu byly volně přístupné pro veřejnost. Samozřejmě kromě soukromých místností majitele.
Na co se na Českém Šternberku můžete těšit
Při prohlídce se návštěvníci procházejí místnostmi, jež jsou vybaveny nábytkem různých slohů od renesance přes baroko až po empír. Několik sálů je vyzdobeno krásnou barokní štukaturou od mistra Carla Brentana a také bohatě zdobenými barokními krby. Několik místností je věnováno významným členům rodu. Český Šternberk také vlastní jednu z největších evropských sbírek grafických listů s motivy z doby třicetileté války. Vystaveny jsou také historické zbraně a lovecké trofeje. V letní sezóně se na hradě koná řada tématických akcích. Můžete tak na nádvoří vyslechnout výklad o sokolnictví, s živou ukázkou dravého ptactva, vychutnat si šermířské souboje rytířů nebo si poslechnout historické hudební nástroje.
Chystáte-li se navštívit hrad Český Šternberk, přímo v Českém Šternberku je vám k dispozici ubytování.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 19552 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz