Klášter Chotěšov
Chotěšov
V obci Chotěšov, která leží na jih od Plzně, se nachází bývalý klášter premonstrátek u kostela sv. Václava a Panny Marie. Na vyvýšeném místě nad řekou Radbuzou ho založil mezi lety 102 – 1210 blahoslavený Hroznata. Učinil tak na přání své sestry Vojslavy, která se vracela po smrti svého manžela z Krakova zpět domů a chtěla vstoupit do kláštera. Hroznata stál i u založení kláštera premon…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Chotěšov
- Oblast
- Jihozápad
- Kraj
- Plzeňský kraj
- Okres
- Plzeň-jih
- Obec
- Chotěšov
- Telefon
Fotogalerie k článku
V obci Chotěšov, která leží na jih od Plzně, se nachází bývalý klášter premonstrátek u kostela sv. Václava a Panny Marie. Na vyvýšeném místě nad řekou Radbuzou ho založil mezi lety 102 – 1210 blahoslavený Hroznata. Učinil tak na přání své sestry Vojslavy, která se vracela po smrti svého manžela z Krakova zpět domů a chtěla vstoupit do kláštera. Hroznata stál i u založení kláštera premonstrátů v Teplé. První řeholnice přišly z premonstrátského kláštera v Doksanech a Vojslava se stala jeho první abatyší. Kostel sv. Václava byl vystavěn hned v jeho počátcích. Po pádu Přemysla Otakara II. roku 1278 byl klášter i s kostelem vypleněn, vzápětí však došlo k opravě a kostel byl nově vysvěcen roku 1282.
Následné období vlády Karla IV. znamenalo pro Chotěšovský klášter velký rozkvět. Klášter získal nemalé bohatství, vliv a proběhly stavební úpravy. Dobu rozkvětu ukončily husitské války. Roku 1421 byl klášter vypálen, jeptišky si našly úkryt za plzeňskými hradbami, ale císař Zikmund klášterní majetek zastavil a klášterní komunita měla tak po svém obnovení nemalé finanční problémy. Návrat starých časů mohl přinést nástup Ladislava Pohrobka na český trůn, potvrdil premonstrátkám roku 1455 dřívější výsady a majetek. Ovšem nepřízeň dalších panovníků a také všeobecný úpadek klášterního života v 16. století znamenaly pro klášter další těžkosti.
V době třicetileté války žilo v klášteře jen 14 jeptišek. Roku 1619 byl klášter zkonfiskován a roku 1620 byl prodán do dědičného držení Mansfeldů. Po porážce českých stavů se dostal majetek zpět do držení sester. Válka areál dosti poškodila, proto byla nutná jeho rekonstrukce. Až klidnější a pro katolickou církev příhodná doba vrcholného baroka umožnila výstavbu nového kláštera. Prakticky celou druhou polovinu 17. století věnoval probošt Norbert Kastl zvelebování celého komplexu. Do monumentální přestavby se pustili i jeho nástupci a roku 1756 byla dokončena čtyřkřídlá budova konventu podle projektu J. Augustona. Premonstrátky se ovšem z nových prostor netěšili dlouho. Klášter v Chotěšově neušel během reforem Josefa II. svému zrušení. Jeho majetek přešel do Náboženského fondu, od kterého jej roku 1822 koupil kníže Karel Alexandr Thurn-Taxis. Klášterní kostel byl uzavřen a ponechán zkáze. Neobydlen zůstal klášter roku 1878, tehdy byl pronajat salesiánkám, které zde obnovily klášterní komunitu a otevřely pensionát pro výchovu dívek. Roku 1937 přešly některé konventní budovy a zahrada úplně do majetku salesiánek. Hrabě Thurn-Taxis jim je byl nucen prodat za symbolickou cenu po pozemkové reformě roku 1925. Činnost řádové školy byla ukončena válečnými událostmi v roce 1939. Za druhé světové války byl v klášteře zřízen ženský starobinec, který dostaly sestry na starost. V roce 1950 byl starobinec i sestry vystěhovány a klášter sloužil jako kasárna. Roku 1991 byla ta část kongregace, kterou roku 1937 koupily, vrácena salesiánkám. Sestry, které žijí v Chlumci u Ústí nad Labem, darovaly konvent obci Chotěšov a zahrady Biskupství plzeňskému.
Budova konventu se zachovala ve své vrcholné barokní podobě. V jižním křídle na honosném dvouramenném schodišti je zachována freska putování řeholnic k Bohu. Roku 1901 byl u severního křídla vysvěcen nový v pseudobarokním slohu vystavěný kostel Srdce Páně. V severovýchodní části komplexu je budova prelatury, která má ve sklepení gotické portálky. Roku 2004 byl klášter v Chotěšově zařazen mezi 100 nejohroženějších památek světa. V jeho útrobách se pořádá řada kulturních akcí.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 18384 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz