Zřícenina hradu Lanšperk
Dolní Dobrouč
Vesnice Lanšperk, v jejímž centru se nacházejí zříceniny hradu Lanšperk, leží 6,5 km na severovýchod od centra okresního města Ústí nad Orlicí.Historie hraduKopec, na kterém ve druhé polovině 13. století páni z Drnholce z pověření krále Přemysla Otakara II. založili hrad, se odedávna nazýval Zemskou horou – Landesberg. Patřil tedy, stejně jako hrad, který jméno převzal, ke královskému m…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Dolní Dobrouč
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Pardubický kraj
- Okres
- Ústí nad Orlicí
- Obec
- Dolní Dobrouč
- Telefon
Fotogalerie k článku
Vesnice Lanšperk, v jejímž centru se nacházejí zříceniny hradu Lanšperk, leží 6,5 km na severovýchod od centra okresního města Ústí nad Orlicí.
Historie hradu
Kopec, na kterém ve druhé polovině 13. století páni z Drnholce z pověření krále Přemysla Otakara II. založili hrad, se odedávna nazýval Zemskou horou – Landesberg. Patřil tedy, stejně jako hrad, který jméno převzal, ke královskému majetku. První písemná zmínka o hradě pochází z roku 1385, kdy jej král Václav II. daroval Závišovi z Falkenštejna. Záviš se z nabytého majetku však dlouho neradoval, již roku 1390 byl za údajnou zradu krále popraven. Václav II. poté daroval Lanšperk nově založenému klášteru na Zbraslavi. V období nepokojů po vraždě posledního Přemyslovce na českém trůně Václava III. hrad dobyl a později získal do zástavy Hajman z Dubé.
Od roku 1358 na Lanšperku rozkazovali hejtmané litomyšlského biskupství. V období husitských válek byl hrad podvakrát (1425 a 1429) dobyt sirotčími vojsky. Od této chvíle začíná éra držení hradu šlechtici. Významným byl Zdeněk Kostka z Postupic, který Lanšperk koupil roku 1451 a důkladně jej opevnil. Zdeňkovy dcery přinesly hrad věnem do rodu Pernštejnů, kteří jej však, stejně jako další majitelé Hrzánové z Harasova, již neužívali k obytným účelům. Lanšperk tedy pustl a roku 1622, při příležitosti prodeje panství pánům z Lichtenštejna, se uvádí jako pustý.
Dispozice hradu
Hrad Lanšperk je typickou ukázkou hradu s plášťovou zdí, kde veškerá obrana hradu závisí pouze na pevné a vysoké obvodové hradbě, ke které se na nejchráněnějších místech přimykají obytné prostory paláců a ostatní hradní objekty. Na Lanšperku to byly paláce dva, situované na východní a západní straně nádvoří. Nejvýraznější částí zřícenin je nyní přibližně z poloviny zachovaná hradební zeď, méně pak již pozůstatky východního paláce. Z paláce západního se nám dochovaly pouze terénní náznaky. Hrad je volně přístupný.
Tipy na výlet
U Ústí nad Orlicí najdete rozhlednu Andrlův Chlum. Dále se můžete podívat na zříceninu hradu Žampach, zámek Letohrad, rozhlednu Rozálka u Žamberka, zámek Žamberk nebo Městské muzeum Žamberk.
Ubytovat se můžete v Ústí nad Orlicí.
M.K.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Památky zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 21447 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz